Top pomocníci pri jesenných prácach na záhrade

0
1108

Požičajte si nakladač, minibager, štiepkovač či elektrocentrálu

Je po lete a ďalšie ročné obdobie nám prináša okrem krásnych farieb prírody aj dosť práce. Zber úrody, upratovanie lístia, príprava záhrady na nastávajúcu zimu… Prípadne riešenie škôd po prudkom daždi alebo vetre. Pozrite sa, ktorých pomocníkov možno budete potrebovať. Malý lopatový nakladač, minibager, či štiepkovač?

Čistenie trávnika

Na začiatok vám postačia obyčajné hrable. Pohrabte na kopu lístie, vetvičky aj väčšie konáre. Vyčistite trávnik aj  okrasné záhony. Na spracovanie vetiev potom zúžitkujete aj štiepkovač. Takýmito úpravami pomôžete trávniku a rastlinám lepšie absorbovať posledné lúče slnka.

Ak máte väčší pozemok, niekde pri lese, tu sa vám možno zíde aj špeciálna pňová fréza na nakladač alebo minibager, pokiaľ narazíte aj na takéto prekážky.

Zrezanie kvetov a krov

Pomôžte na jeseň okrasným i ovocným druhom nabrať silu do novej sezóny. Zrežte odkvitnuté kvety a súkvetia. Z krov a polokrov odstráňte vyschnuté alebo poškodené konáre a výhonky. Tu vám bohato postačia klasické záhradné nožnice.

Zastrihávanie živých plotov

Keď už máte nožnice v ruke, využite poslednú šancu na prerezávanie živých plotov, aby ste predišli hnitiu pri nahromadení vlhkosti. Skracujte len listnaté živé ploty, v rámci možností bez vytvárania otvorov, ktoré cez zimu nezarastú. Odstráňte tiež všetko lístie stromov ležiace na živom plote.

Presádzanie a vysádzanie rastlín

Na jeseň je vhodný čas na presádzanie, keďže pôda má vďaka častejším dažďom dostatočnú vlhkosť. Zem je ešte vyhriata z leta, takže rastliny majú dosť času na vytvorenie nových koreňov. Takisto sa môžete pustiť aj do vysádzania nových rastlín alebo drevín. Napríklad ruži, tulipánov, hyacintov či vždyzelených vavrínovcov.

Pri jesenných prácach v záhrade pomôže multifunkčný minibager

S úpravou zeminy vám okrem rýľu, lopaty, motyky, kultivátora a kypriča pôdy, pomôže aj multifunkčný minibager. Dokáže zarovnať pôdu, vykopať zeminu, vyplniť nerovnosti, odstrániť  z pozemku kmene stromov alebo prebytočnú trávu a rastliny, premiestniť nečistoty z jednej časti pozemku do inej. A ako sa ku nemu jednoducho dostanete? Riešením je požičovňa stavebných strojov.

Pokiaľ vás čakajú práce na väčšom poľnohospodárskom priestore, určite sa vám zíde zapožičaná elektrocentrála. Zabezpečí nepretržitú dodávku elektrickej energie na tak dlho, ako potrebujete.