Toto sú 4 veci, ktoré ste o PZP nevedeli

0
1137

Povinné zmluvné poistenie nás sprevádza od prvej jazdy autom. Vieme, že je zo zákona povinné, že slúži na krytie škôd, ktoré spôsobíme našou jazdou a tým chráni ostatných. Existuje však mnoho zaujímavostí, ktoré ste o PZP možno nevedeli.

1.  Ženy mali v minulosti výhodnejšie poistenie

Pri výpočte splátky poistenia auta sa do úvahy berú dva faktory, špecifiká vozidla ako napríklad značka, výkon a vlastník vozidla, vek, šoférske skúsenosti. V minulosti sa pri výpočte PZP prihliadalo aj na pohlavie. Šoférky boli vnímané ako zodpovednejšie a rozvážnejšie, zaznamenávali menej nehôd a škodových udalostí a správali sa na ceste ohľaduplnejšie. Tento fenomén z cenníkov zmizol začiatkom roka 2013

2.  Veterány majú výrazne lacnejšie PZP

Historické vozidlo alebo veterán je v zákone presne špecifikovaný. Na udelenie tohto štatútu musí vozidlo spĺňať podmienky medzinárodných organizácií a za predpokladu, že nie je vyradené z obehu, musí mať aj platné PZP. Poisťovne však rátajú s tým, že tieto vozidlá vychádzajú na cestu len minimálne a preto je riziko škodovej udalosti minimálne.

3.  Biela karta je už minulosťou

Donedávna sme svoje PZP v prípade dopravnej nehody alebo škodovej udalosti preukazovali dvoma kartami, zelenou a bielou. Od 1. Októbra 2019 prestali slovenské poisťovne vydávať k poisteniam biele karty. V platnosti zostáva už len zelená karta, ktorá má medzinárodnú platnosť a môžete sa ňou preukázať až v 47 krajinách sveta.

4.  PZP sa dá získať výhodnejšie online.

Povinné zmluvné poistenie, rovnako ako mnohé iné služby sa presunulo online. Na jeho uzatvorenie fyzicky nemusíme navštíviť poisťovňu a získať ho môžeme v priebehu pár minút z pohodlia domova. Online kalkulačka od mojepzp.sk je moderný internetový poradca, ktorý nám na základe informácií o nás a našom aute pomôže nájsť to najvýhodnejšie poistenie a porovnať ostatné ponuky na trhu. Výhodou je bonus za uzatvorenie online alebo fakt, že poistenie je platné okamžite, vďaka doručeniu potrebných dokumentov e-mailom.