Home Blog

Predstavujeme cestné stroje Caterpillar

0

Tieto valce, frézy a finišery sa vám pri prácach zídu

Potrebujete si prenajať cestné stroje? Čakajú vás šichty v obci či v meste? Práce na ceste či chodníku? Zastavte sa v požičovni stavebných strojov CAT. Nájdete tu valce, frézy, finišery, ale i rôzne iné použité stroje, ktoré čakajú na ďalšie využitie.

Valce CAT

Tandemové vibračné valce Caterpillar nájdu využitie na menších a úzkych plochách. Stroje sú vybavené ochranným rámom ROPS, pohodlným sedadlom a dokonca ochranou proti vandalizmu. Nájdete medzi nimi živičné valce od 1485 kg až do 11 140 kg.

Ťahačové valce CAT pre náklad o hmotnosti 7 až 20 ton majú optimálnu schopnosť stúpania vďaka hydrostatickému dvojkruhovému pohonnému systému. Unikátny systém excentrických závaží s oceľovými brokmi v púzdrach umožňuje nastavenie dvoch amplitúd pre rôzne pôdne pomery. Samozrejmosťou je tiež bezproblémová údržba. Nájdete medzi nimi zeminové valce od tých menších (cca 7600 kg) až po tie najväčšie (takmer 19 000 kg).

Frézy CAT

Cestné frézy Caterpillar sú ideálne pre vnútromestské oblasti, keďže automatické systémy riadenia umožňujú na milimeter presné frézovanie aj v zátačkách. Stroje sú vhodné pre asfaltové a betónové plochy, pri ktorých sú potrebné väčšie hĺbky frézovania, napríklad pásové a priemyselné plochy, kruhové objazdy, mosty alebo parkoviská. Majú výkon od cca 160 až po 470 kW. Hĺbka frézovania je od 305 po 330 mm a šírka frézovania od 1000 po 2235 mm.

Stabilizačné frézy CAT sa využívajú predovšetkým pri stavbe diaľnic, železničných koridorov a plôch komerčných zón. Hodia sa však aj na zakladanie skládok, pri vyrábaní homogénnych zmesí na utesnenie skládok proti podzemnej vode. Ich výkon je podobný ako pri cestných frézach, ale hĺbka a šírka frézovania už predstavuje vyššie hodnoty (500 mm a 2400 mm).

Finišery CAT

Finišery Caterpillar sú zariadenia plniace viacero funkcií: ukladanie, zrovnávanie a čiastočné zhutnenie asfaltovej zmesi. Uplatnenie nájdu pri stavbe ciest, parkovísk, letísk a iných rovinných plôch. Jednotlivé hlavné časti finišera ovplyvňujú svojou činnosťou výslednú kvalitu povrchu.

Z finišerov CAT si môžete zapožičať malé s maximálnou pracovnou šírkou do 4000 mm alebo veľké, s maximálnou pracovnou šírkou až 8000 mmm podľa toho, na čo ich potrebujete.

Máte záujem o prenájom stavebných strojov? Požičovňa stavebných strojov Zeppelin Rental je pre vás tou správnou voľbou! Či už vás čakajú práce na ceste, alebo potrebujete stroje na rozsiahle zemné práce, ťažobný priemysel, prípadne univerzálneho pomocníka, ako je napríklad taký minibager, u nás si vyberiete.

 

 

Víkend na Štrbskom plese? Objavte tieto 3 miesta vo Vysokých Tatrách

0

Štrbské pleso patrí medzi najobľúbenejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Zvažujete turistiku alebo krátku dovolenku na Slovensku? Nechcete chodiť ďaleko a riadite sa heslom: zostávam doma? Máme pre vás tieto 3 tipy na výlety. Či už ide o oddychový víkend na Štrbskom Plese alebo náročnejšiu turistiku vo Vysokých Tatrách.

1. Jamské Pleso – miesto, kde ste ešte neboli

Dĺžka trasy: 9,4 km

Čas: 2:50 h

Jamské Pleso sa nachádza sa vo Važeckej doline pri Tatranskej magistrále. Ide o nenáročnú trasu, ktorá je navyše sprístupnená celoročne. Výlet začne od Štrbského Plesa, kde máte ubytovanie, (Štrbské Pleso ubytovanie) smerom k hotelu Solisko. Pokračujete po červenej značke k rázcestiu pod Furkotskou dolinou. Neskôr odbočíte popri potoku Biely Váh a už prichádzate k cieľu. Jamské pleso (1448 m. n. m.) je pri svojej veľkosti približne 0,7 hektára pomerne plytké – s maximálnou hĺbkou niečo cez 4 metre. V okolí rastie krásny limbový háj, vysadený na pamiatku hrdinov SNP.

2. Mengusovská dolina – objavte najhlbšie pleso Tatier

Dĺžka trasy: 10,2 km

Čas: 3:00 h

Do Mengusovskej doliny sa ľahko dostanete aj z Penziónu Plesa. Stačí, ak sa vyberiete po červenej značke. Ide o ľahkú túru s jednoduchou orientáciou a dobrými chodníčkami. Prejdete cez potok Mlynica. Začnete mierne stúpať na vrch Trigan. A ste tam. Míňate Hincov potok, Popradské pleso, chatu… Môžete pokračovať ďalej  hore lesnou cestou a kosodrevinou. V 8 km dlhej doline na vás čaká aj najväčšie a najhlbšie jazero na slovenskej strane Vysokých Tatier – Veľké Hincovo Pleso.

3. Kôprovský štít – zažite v Tatrách dobrodružstvo

Dĺžka trasy: 20 km

Čas: 7:20 h

Keď už budete v Mengusovskej doline, je tu aj ďalšia alternatíva. Náročnejšia, ale stojí za to. Vybrať sa na Kôprovský štít (2363 m.n.m.). Ak si ráno privstanete z vášho ubytovania na Štrbskom Plese, tento výlet vo Vysokých Tatrách môžete spojiť s  potulkami po Mengusovskej doline. Od Veľkého Hincovho plesa stúpate do Vyšného Kôprovského sedla a ďalej po červenej značke až na vrchol štítu. Pri dobrom počasí sa pokocháte výhľadom na Rysy či Vysokú. Alebo si aspoň vychutnáte sneh uprostred leta.

 

Ako sa zabezpečiť aj v čase neistoty? Investujte do zlata

0

Cenu zlata neovplyvňuje politika centrálnych bánk a nepodlieha ani inflácií. Jeho hodnota je stále rovnaká, nikdy neklesne. Investovanie do zlata umožňuje prekonať aj najtvrdšie obdobia hospodárskej a ekonomickej krízy. Zachovajte si blahobyt bez ohľadu na systémové zmeny. Majte vždy pocit istoty a buďte zabezpečení vďaka Arthur Gold.

Zlato ako bezpečná investícia

Podľa magazínu Forbes v súčasnosti zlato rastie na hodnote výraznejšie ako v posledných rokoch. Predovšetkým kvôli neistote v globálnej ekonomike, spomaľovaniu rastu HDP mnohých významných krajín, klesaniu dôveryhodnosti vlád v týchto krajinách a kvôli pokračujúcej uvoľnenej menovej politike. Investori majú tendenciu zvyšovať jeho cenu vždy, keď na finančných trhoch nastanú nepokoje. Medzi nich patria jednotlivci, centrálne banky a fondy obchodované na burze (ETF), nakupujúce zlato v mene iných.

Zlato je všeobecne považované za bezpečnú investíciu. Čo sa týka jeho hodnoty, je to jednoduché: jedna zlatá tehlička bude zajtra aj o sto rokov stále jednou zlatou tehličkou. Nič menej. Teda nemáte čo stratiť.

Ak investujete do zlata cez banku a budete ho skladovať u nej v trezore alebo bezpečnostnej schránke, máte väčšinou garanciu ho kedykoľvek odkúpiť.

Formy zlata

Investičné zlato môžete držať buď vo fyzickej forme, alebo prostredníctvom cenného papiera. Fyzické zlato je možné nakúpiť cez priamych menších obchodníkov – zlatníctva, záložne alebo cez finančnú inštitúciu, či priamo banku. Najžiadanejšie sú zlaté tehličky a mince rôznych veľkostí a s ozdobnými povrchmi. Ide súčasne aj o najlepšiu voľbu, ak sa rozhodnete pre investovanie do drahých kovov.

Ako správne investovať do zlata?

Základom správneho investovania je diverzifikovať ho. Čiže rozložiť riziko za účelom ochrany majetku pred prípadnými stratami. Na rôzne odvetvia, sektory a krajiny, aby ste minimalizovali možnú stratu. Teda „nestaviť všetko na jednu kartu”. V prípade, že máte k dispozícii väčšiu finančnú rezervu, oplatí sa určitú menšiu časť investovať do zlata. Podľa miliardára Raya Dalia, zakladateľa a vedúceho najväčšieho hedžového fondu na svete, by malo v ideálnom portfóliu priemerného investora tvoriť zlato 7,5 percent. Správne vyvážené portfólio investícií pozostáva z produktov, ktoré nie sú vzájomne závislé. Ak teda klesne hodnota jedného, podrží vás hodnota druhého. Napríklad zlata. To je odpoveď na otázku, ako správne investovať.

Unikátny model nákupu fyzického investičného zlata Arthur Gold

Nakupujte s nami zlato online. Jednoducho. Celosvetovo. Zabezpečíme vám otvorenie majetkového účtu (so štandardom  „Good Delivery“) online z pohodlia domova. Ochranu vkladov pred hyperinfláciou, konverziou meny, stratou hodnoty. Uchovajte si vaše úspory vo forme investičného zlata. Nezabúdajte: zlato si drží hodnotu, peniaze nie.​​

Výhody sporenia vo forme zlata u nás

  • ochrana proti inflácii, znehodnoteniu meny
  • stabilná hodnota hotovosti
  • založenie vlastného majetkového účtu online s prístupom 24/7
  • kúpa a predaj zlata online
  • konvertibilita investičného zlata do akejkoľvek protihodnoty / meny
  • výhodná cena kúpy zlata, možné rozloženie splácania v čase
  • 0% prirážka
  • predaj zlata do 5 bankových dní
  • výber medzi úschovou a fyzickým dodaním celého zlata alebo jeho časti
  • profesionálne trezory v zahraničí

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://arec.sk/gold

https://arec.sk/gold#investicne-zlato

https://www.forbes.sk/je-investicia-zlato-ako-sa-da-drzat-a-nakupit/

Investovanie do zlata v roku 2020 – kompletný sprievodca pre začínajúcich investorov

Investícia do zlata. Oplatí sa alebo nie?

https://banky.sk/61044-sk/co-je-to-diverzifikacia-a-preco-je-dolezita/

Strava pre psa: čo musí obsahovať a čomu sa vyhýbať

0

Pes je v mnohých rodinách štvornohým miláčikom, ktorý sa považuje za právoplatného člena rodiny. Preto by tomu mala zodpovedať aj jeho strava. Na trhu nájdete množstvo typov stráv, ktoré pre psa zabezpečia to najdôležitejšie.

Čo sledovať pri výbere krmiva

Prvoradé je najmä zloženie, ktoré tvorí krmivo pre psov, kedy sú najviac zastúpené časti  umiestnené na prvých miestach na obale krmiva. Dávajte pozor na dochucovadlá a farbivá, im sa vyhýbajte, nakoľko ich psy nepotrebujú. Krmivo ako je mäso pre psa nesmú chýbať najmä bielkoviny, minerálne látky, sacharidy, tuky, vitamíny a vlákniny vo vyváženom množstve. Ďalej sú to vápnik, fosfor, železo, horčík, sodík, draslík, selén a mastné kyseliny omega 3 a omega 6.

Aké granule pes potrebuje?

Zvoľte granule, ktoré najviac zodpovedajú životnému štýlu psa. Množstvo granúl závisí tiež od psa. Informácie nájdete na obale granúl, ktoré ukážu, koľko a ako často ich je možné psovi nasypať. Vyššie dávky sa odporúčajú len po konzultovaní s veterinárom. Dávky granúl sa môžu v závislosti od konkrétnych granúl líšiť. Psa je zbytočné prekrmovať, spôsobíte mu len obezitu a ďalšie problémy so zdravím. Správne stavaný pes by mal mať klenutý hrudník a hmatateľné rebrá.

Surové mäso ako strava 

Surové mäso, známe ako aj barf, je krmivo, ktoré napodobňuje prirodzené jedlo vlka, pričom je tvorené z vysokého podielu mäsa a vitamínov zo surovej stravy, alebo natráveného obsahu žalúdka bylinožravcov. Niekedy sa do stravy pridávajú vitamíny, kolagén, omega-3 mastné kyseliny alebo iné doplnky. Strava sa vyberá podľa toho, koľko má pes rokov a aké je plemeno.

Ďalšie upravené krmivá 

Na základe použitých receptov a receptúry výrobcovia krmív vyrábajú nové zmesi, ktoré reagujú na potreby psov. Príkladom môžu byť krmivá so zníženým obsahom fosforu pre obličkovú diétu, alebo ďalšie špeciálne krmivá. Ešte pred používaním sa však opýtajte pre istotu veterinára. Určité plemená zvyknú ochorieť na choroby, ktoré majú podmienené genetikou. To sa však dá odstrániť vhodnou stravou.

Tomuto sa vyhýbajte 

Potom je tu samozrejme jedlo, ktoré dokáže psom uškodiť, preto ich nimi nikdy nekŕmte, inak môžete ohroziť ich zdravie. Ide najmä o potraviny ako hrozná a hrozienka, z ktorých psy zvracajú a hrozí im zlyhanie obličiek. Ďalej sú to kakaá a čokolády, kde hrozí srdcová arytmia, nevoľnosť a celkový kolaps.

 

 

 

Je ráno ten správny čas na cvičenie?

0

To, že by ste mali cvičiť, už viete. Pravdepodobne ste aj odhodlaní s tým začať alebo už tak intenzívne nejakú dobu robíte. Viete však, čo je ešte dôležitejšie ako intenzita? Je to pravidelnosť. Dodržiavať dopredu stanovený harmonogram cvičení je ťažšia úloha, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stačí, aby vám do toho niečo vošlo a motivácia je razom fuč. Voľba správnych časov na fyzickú aktivitu vám v tejto úlohe môže pomôcť. Lepšie povedané – ráno vám v tomto celom môže pomôcť. Ako na to, si povieme v tomto článku. Zameriame sa na ráno a povieme si, prečo a či je vôbec ideálnym časom na cvičenie.

Čo všetko môžete nielen ranným cvičením získať? Dosiahnete zväčšenie svalovej hmoty, ubudne vám tuku v tele, spevnenia sa kosti a zlepšia sa vaše kognitívne funkcie. Okrem toho nakopnete tvorbu prírodných hormónov vo vašom tele (napr. testosterón), ktorý pozitívne vplýva na telo v procese starnutia. Cvičením sa zbavíte stresu, mentálne si oddýchnete, zvýšite svoju kreativitu, budete cez deň výkonnejší, a budete lepšie spať. Fyzická aktivita je výbornou zbraňou aj v boji proti depresiám. Pozrite sa na športovcov, ktorý mnohí vyzerajú neustále mlado a vysmiato, a to najmä vďaka tomu, že cvičia takmer každý deň, v drvivej väčšine začínajú práve ránom. Prečo práve ráno?

Najprv si treba položiť otázku, či ste vôbec ranné alebo nočné stvorenie. Ak ste ranné vtáča, začať deň cvičením je to najlepšie, čo môžete urobiť. Nebude vám to vôbec prekážať a nakopnete svoje telo pred začatím pracovného dňa. Ak nemáte radi rána, mohli by ste to aspoň skúsiť, možno sa vám to zapáči. Takto nabudený potom cez deň zvládnete viac ako niekto, kto sa „prebúdza“ celé doobedie. Pozrite sa napríklad na profesionálnych futbalistov – tí začínajú deň tréningom a pokračujú v ňom takmer celý deň. Hráči, ktorí ranné tréningy „neodfláknu“ sú aktívnejší aj cez deň, zlepšujú sa a v hracích dňoch podávajú spoľahlivé výkony. Zoberte si tím zložených primárne z takýchto hráčov budete mať recept na takmer neporaziteľný tím, ktorý bude favoritom každého zápasu, keď dôjde vo futbale na športové tipy. Ako deň začnete, tak v takom duchu sa bude niesť. Vyťažte zo dňa to najlepšie, vaše telo sa vám poďakuje.

Ak máte vo zvyku ponocovať, tak je opäť na mieste ranný „workout“, ktorý vaše nevyspaté telo naštartuje a vy z tejto nadobudnutej energie budete čerpať celý deň. O niekoľko dní, či týždňov sa môže stať, že sa zlepší kvalita vášho spánku a taktiež jeho dĺžka, čo opäť prispeje k lepšiemu pocitu z ranného cvičenia. Ak k tomu pripojíte aj poobedný, resp. večerný tréning, tak by ste so zaspávaním nemali mať problém. Ranné cvičenie zvyšuje teplotu tela a dáva mu tým signál, že je treba začať pracovať. Aj preto futbalisti obľubujú takýto začiatok dňa. Niektorí si dokonca zacvičia doma ešte predtým, ako dorazia do tréningového centra, kam prídu dobre naladené s telom pripraveným naplno trénovať.

Možno sa pýtate, či je dobré ráno cvičiť na prázdny žalúdok a bez energie. Áno, je v poriadku cvičiť s prázdnym bruchom, pretože energiu stále máte, a to vo forme glykogénu v pečeni a vo svaloch z karbohydrátov, ktoré ste prijali deň predtým. Dajte si však len ľahší „workout“ (30 minút) a po jeho skončení sa do 30-60 minút výživne najedzte. Ak sa chystáte na energickejšie cvičenie a tvrdšie posilňovanie, dajte si napr. banán alebo proteínový nápoj približne 30-60 minút pred týmto cvičením. Proteínová tyčinka tiež nie je na zahodenie.

Končíme ráznou odpoveďou: áno, ráno je ideálnym časom na cvičenie. Pustite sa smelo do toho.

 

Ako využiť vákuum v potravinárstve?

0

Vákuum je oblasť, v ktorej je tlak nižší ako okolitý atmosférický tlak. Na základe tohto javu je možné konštruovať rozličné stroje a zariadenia, ktoré nachádzajú uplatnenie aj v potravinárstve.

Keď sa v nejakom mieste zníži tlak, teda vznikne vákuum, okolitý atmosférický vzduch sa snaží dané miesto rýchlo zaplniť, aby sa tlaky vyrovnali. Skutočnosť, že vzduch prúdi do oblasti vákua, sa dá využiť pri rozličných zariadeniach. Najprv je však potrebné vákuum účinne a efektívne vyrobiť. Na to slúžia špeciálne zariadenia – vývevy. Tie môžu mať rozličnú konštrukciu, na základe ktorej sa následne využívajú v strojoch a zariadeniach. V potravinárstve majú vývevy obrovský význam. Jedným zo základných využití je manipulácia s potravinami, obalmi, či výslednými produktmi. Vákuové vývevy slúžia na väčšine výrobných liniek na premiestňovanie a separáciu tovaru a produktov.

V potravinárstve je taktiež dôležitá aj vysoká čistota vzduchu, ktorú môžu zabezpečovať práve vývevy, ktoré rýchlo a efektívne nasávajú vzduch, ktorý je následne filtrovaný a zbavovaný nečistôt. V neposlednom rade treba spomenúť aj využitie pri vákuovom balení, ktoré je základom pre dlhodobú konzerváciu potravín. Bez kvalitnej vývevy sa teda nezaobíde žiadna potravinárska výroba.

Vákuum aj v cukrovaroch?

Pri využívaní vákua v potravinárskom priemysle treba spomenúť aj veľmi podstatnú funkciu v cukrovaroch. V tomto prípade je potrebné rýchlo dosiahnuť bod varu, pri čom napomáha práve vákuum z vývevy. Dobrá výveva nesmie chýbať ani v mäsokombinátoch a prevádzkach, ktoré spracúvajú ryby. V takomto prípade sa vákuové zariadenia využívajú na extrahovanie a separáciu vnútorností.

Vývevy prinášajú viacero benefitov, najmä tichú prevádzku, vysokú efektivitu, nízku energetickú náročnosť a vysokú spoľahlivosť. Ak hľadáte kvalitné vývevy do vašej potravinárskej spoločnosti, ale aj do iného odvetvia, odporučiť môžeme vývevy a doplnky z ponuky spoločnosti VAKUUM BOHEMIA. Tak neváhajte a začnite využívať vákuum vo svoj prospech aj vy!

Zinok – prečo by ste ho mali užívať aj vy?

0

Nie je žiadnym tajomstvom, že zinok patrí medzi najdôležitejšie minerály v ľudskom tele. Napriek tomu mnohí zinku neprijímajú toľko, koľko ľudské telo potrebuje. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste jeho príjem nemali zanedbávať.

Hneď na úvod je dobré uviesť príznaky, s ktorými sa stretnete, ak zinok neprijímate v dostatočnom množstve. Medzi najčastejšie príznaky patrí zlá kvalita pokožky či nechtov, pomalé hojenie rán, oslabený imunitný systém, či dokonca zväčšená prostata alebo menštruačné problémy v prípade žien. Inými slovami, nedostatok zinku sa začne prejavovať zozačiatku neškodne, no ak jeho príjem zanedbáte dlhodobo, môže spôsobiť veľmi vážne problémy.

Zinok je minerál, ktorý sa dá prijímať aj z prirodzenej stravy. Obsahujú ho napríklad ryby, mäso, mliečne výrobky a strukoviny. Ani v týchto potravinách však nie je zastúpený v dostatočne veľkých množstvách. V dnešnej rýchlej dobe je naviac sledovanie a precízne dodržiavanie príjmu zinku komplikované, preto je dobré využiť výhodné riešenie v podobe doplnkov výživy s obsahom zinku.

Množstvo pozitívnych účinkov

Pravidelné užívanie zinku v podobe kvalitného doplnku stravy vám výrazne zlepší život a funkcie vášho tela. Zinok má v tele rozsiahle využitie a jeho vyrovnaná hladina sa odráža na množstve pozitívnych účinkov. Napríklad, optimálna hladina zinku v krvi podporuje výbušnosť a vytrvalosť svalov, preto sa zinok odporúča najmä športovcom. Zinok podporuje aj reprodukčné zdravie a plodnosť žien, taktiež je skvelý na podporu imunity a taktiež aj prevenciu proti rakovine. Zinok je silným antioxidantom, naviac zlepšuje stav vlasov a nechtov. A, samozrejme, pozitívnych účinkov je ešte ďaleko viac.

Tak neváhajte a začnite zinok prijímať aj vy. Odporúčame kvalitné doplnky stravy, napríklad Zinok forte, ktorý zoženiete za výhodné ceny v e-shope Greenlike.sk. Tak neváhajte a podporte zdravie svojho organizmu aj vy ešte dnes!

 

Uvažujete nad kúpou notebooku? Repasovaný je správnou voľbou

0

Notebooky sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Ich využite je naozaj všestranné. Sú užitočným pomocníkom pre prácu z domu, využiť ich môžete na sledovanie filmov, hranie hier, počúvanie hudby alebo surfovanie po internete. V prípade, že chcete kúpiť do domácnosti notebook a ušetriť, siahnite po repasovanom.

Čo je vlastne repasovaný /obnovený/ notebook?

Repasované notebooky vám poslúžia rovnako dobre ako úplne nové. Obnovené prístroje už pred vami niekomu slúžili. Neznamená to, že by boli v zlom technickom stave. Skrátka ich chcel niekto vymeniť za novší model a predal ich spoločnostiam, ktoré sa repasovaním zaoberajú. Na obnovených notebookoch možno nájdete nejaký ten škrabanec, ale ide len o estetický problém. Výhodou takýchto notebookov je, že ich kúpite za veľmi priaznivé ceny. Môžete sa tak dostať k technicky vyšperkovanému počítaču bez toho, aby ste za neho dali veľa peňazí. Obnovené prístroje patria naozaj medzi najlacnejšie notebooky na trhu. Pred predajom je takýto notebook kompletne obnovený. Znamená to, že prejde prísnou hardwarovou i softwarovou úpravou. Vyhovuje následne vysokým požiadavkám a bude vám slúžiť ešte roky.

Nový verzus repasovaný notebook

Kúpou repasovaného notebooku sa dostanete k prístroju, ktorý má veľmi dobrý výkon. Ako sme spomínali, pomer ceny a kvality hrá v prospech vašej peňaženky. Nevýhodou takýchto notebookov je, že bývajú väčšinou staršieho dizajnu a preto o niečo ťažšie. Výkon batérie môže byť tiež slabší. Niekedy sa pri obnovovaní vymení aj batéria, inokedy si ju musíte zakúpiť vy. Starší notebook sa vie  zahrievať a samozrejme, že má opotrebovaný alebo poškriabaný povrch. Naopak nový notebook má nižšiu spotrebu energie, výkonný procesor, vyššiu kapacitu RAM, silnú batériu a nízku hmotnosť. V nových notebookoch býva vo väčšine prípadov nainštalovaný novší Windows, ktorý znamená lepšiu ochranu. Takisto aj kompatibilita s bezdrôtovými pripojeniami je vyššia a vy sa rýchlejšie a kvalitnejšie napojíte na Wi-Fi alebo Bluetooth. Za tieto technické výhody si však musíte priplatiť. Cena oproti repasovanému notebooku je aj o polovicu vyššia.

 

 

Toto sú 4 veci, ktoré ste o PZP nevedeli

0

Povinné zmluvné poistenie nás sprevádza od prvej jazdy autom. Vieme, že je zo zákona povinné, že slúži na krytie škôd, ktoré spôsobíme našou jazdou a tým chráni ostatných. Existuje však mnoho zaujímavostí, ktoré ste o PZP možno nevedeli.

1.  Ženy mali v minulosti výhodnejšie poistenie

Pri výpočte splátky poistenia auta sa do úvahy berú dva faktory, špecifiká vozidla ako napríklad značka, výkon a vlastník vozidla, vek, šoférske skúsenosti. V minulosti sa pri výpočte PZP prihliadalo aj na pohlavie. Šoférky boli vnímané ako zodpovednejšie a rozvážnejšie, zaznamenávali menej nehôd a škodových udalostí a správali sa na ceste ohľaduplnejšie. Tento fenomén z cenníkov zmizol začiatkom roka 2013

2.  Veterány majú výrazne lacnejšie PZP

Historické vozidlo alebo veterán je v zákone presne špecifikovaný. Na udelenie tohto štatútu musí vozidlo spĺňať podmienky medzinárodných organizácií a za predpokladu, že nie je vyradené z obehu, musí mať aj platné PZP. Poisťovne však rátajú s tým, že tieto vozidlá vychádzajú na cestu len minimálne a preto je riziko škodovej udalosti minimálne.

3.  Biela karta je už minulosťou

Donedávna sme svoje PZP v prípade dopravnej nehody alebo škodovej udalosti preukazovali dvoma kartami, zelenou a bielou. Od 1. Októbra 2019 prestali slovenské poisťovne vydávať k poisteniam biele karty. V platnosti zostáva už len zelená karta, ktorá má medzinárodnú platnosť a môžete sa ňou preukázať až v 47 krajinách sveta.

4.  PZP sa dá získať výhodnejšie online.

Povinné zmluvné poistenie, rovnako ako mnohé iné služby sa presunulo online. Na jeho uzatvorenie fyzicky nemusíme navštíviť poisťovňu a získať ho môžeme v priebehu pár minút z pohodlia domova. Online kalkulačka od mojepzp.sk je moderný internetový poradca, ktorý nám na základe informácií o nás a našom aute pomôže nájsť to najvýhodnejšie poistenie a porovnať ostatné ponuky na trhu. Výhodou je bonus za uzatvorenie online alebo fakt, že poistenie je platné okamžite, vďaka doručeniu potrebných dokumentov e-mailom.

Zväčšenie pŕs – zákrok, ktorý nám zvyšuje sebavedomie

0

Aj keď prsia majú neodmysliteľnú úlohu vo výžive, a teda aj vývoji našich potomkov, či chceme alebo nie, sú tiež symbolom ženstva. Tým z nás, ktorým príroda poprsie nenadelila, obvykle chýba sebavedomie, ktorého absencia sa prejavuje aj v našom ďalšom živote. Pokiaľ sa aj vy trápite veľkosťou či vzhľadom svojich pŕs, riešte to. Moderná estetická medicína vie tieto nedostatky odstrániť.

Nemusíte sa chcieť stať „silikónovou kráskou“, ktorá vypadá ako napumpovaná vzduchom, aby ste túžila svoj výstrih zmeniť. Niekto rieši veľkosť, iné z nás trápi výraznejšia asymetria či nie príliš pekný tvar. Častým problémom sú tiež prsia, ktoré stratili pevnosť Stáva sa to po radikálnejšom úbytku kilogramov, ale tiež po pôrode a dojčení.

Prvý krok ku krajšiemu poprsiu je konzultácia s odborníkmi

Inštitút zdravia a krásy FRAIS ponúka celú škálu moderných skrášľovacích, omladzovacích a tiež liečebných procedúr, vrátane augmentácie prsníkov, teda zväčšenia pŕs. Objednajte sa na konzultáciu k plastickému chirurgovi inštitútu. Práve na nej zistíte, aké máte možnosti, čo môžete od operácie čakať, aj čo vás pokiaľ ide o vaše prsia čaká v budúcnosti.

V inštitúte zdravia a krásy ponúkajú rôzne typy implantátov ­– stále obľúbené guľaté silikónové implantáty, ale aj anatomické implantáty v tvare kvapky, ktoré veľmi verne napodobujú prirodzený tvar prsníkov.

Čo vás čaká pri zväčšení pŕs?

Zväčšenie pŕs sa realizuje v celkovej anestézii a trvá zhruba dve hodiny. Mnohé ženy sa obávajú pooperačnej jazvy. Tá však býva veľmi nenápadná a laik ju po vyhojení ani nespozoruje. Rez sa robí buď v podpazuší, alebo na tmavom mieste okolo bradavky. Po operácii ste ako pacientka schopná odísť domov už po dvoch až troch hodinách. Zhruba 4 až 8 týždňov po operácii budete musieť nosiť špeciálnu fixačnú podprsenku. Športovať sa odporúča začať až dva mesiace po operácii. Silikónové implantáty nemajú vplyv na dojčenie a neohrozujú plod ani dieťatko pri dojčení. Nie je preto problém podstúpiť augmentáciu poprsia ešte pred materstvom.

Block title

Block title

Block title