Home Blog

Hľadáte ochranu proti hmyzu? Máme pre Vás riešenie

0
Hľadáte ochranu proti hmyzu? Máme pre Vás riešenie

Hmyz je najmä v letných mesiacoch veľmi nepríjemným spoločníkom v domácnosti. Pokiaľ máte na dome strešné okná, ideálnym riešením je zakúpiť si siete na strešné okná, ktoré Vás tejto nepríjemnosti zbavia a získate aj elegantný doplnok do izby.

Pokiaľ teda hľadáte účinnú formu ochrany pred hmyzom vo forme sietí na strešné okná máme pre Vás riešenie a to v podobe produktov od spoločnosti Termotech.

Siete na strešné okná od tejto spoločnosti sú dokonale kompatibilné s akýmkoľvek strešným oknom. Tieto siete sa montujú nie na samotné strešné okno, ale na rovinu steny,  skrutky sú súčasťou balenia produktu. Konštrukcia daných sietí je vyrábane z hliníka, čo zabezpečuje vysokú kvalitu aj počas dlhého obdobia, inštalácia je veľmi jednoduchá.

Ak sieťku zatiahnete úplne, môžete si byť úplne istý, že žiaden hmyz cez okno do domu neprenikne. Vďaka najmodernejšiemu spracovaniu budete mať cez okno aj plnohodnotný výhľad. Samotná sieťka je teda priesvitná, vysoko odolná a taktiež je jej sila umocnená sklenými vláknami.

Pokiaľ sa rozhodnete pre sieťky pre strešné okná získate aj ďalšiu pridanú hodnotu. Pokiaľ nebudete spokojný s kvalitou výrobku, spoločnosť ju od Vás odkúpi naspať po niekoľkých týždňoch. Ak si prezriete aj ďalšie podobné výrobky od iných výrobcov, zistíte že takúto záruku u inej spoločnosti nedostanete. Taktiež je silnou stránkou týchto produktov aj cena, nakoľko ide o veľmi nízku položku aj vďaka tomu, že spoločnosť Termotech predáva svoje výrobky ako výrobca svojim zákazníkom napriamo.

Preto ak sa rozhoduje pre siete pre strešné okná, potom sú siete od spoločnoti Termotech pre Vás ideálnym riešením.

Vyberáme pracovné oblečenie na zimu

0
Vyberáme pracovné oblečenie na zimu

Práca vo vonkajšom prostredí počas zimy vyžaduje pracovné oblečenie, ktoré ochráni a zahreje. Pracovné odevy do exteriéru musia byť vyrobené z termo materiálov a odolné proti odratiu alebo pretrhnutiu. Zároveň je nutné vybrať také strihy, ktoré nebudú zamestnancovi prekážať pri pohybe.

Nie cena, ale funkčnosť je najdôležitejším parametrom

Pri práci v exteriéri sú na zamestnancov kladené nároky, ktoré vyžadujú individuálny prístup pri výbere oblečenia. Každá časť pracovného oblečenia v zimnom období musí zahriať a zároveň byť priedušná. Dôležité je vybrať nielen vhodné odevy, ale tiež zimná pracovná obuv musí spĺňať vysoké nároky. Cena by nemala byť prioritným parametrom pri výbere. Oveľa viac prihliadajte na funkčnosť a pohodlnosť.

Všetky kusy oblečenia musia byť zateplené

Zimné pracovné oblečenie musí disponovať zatepľovacou vložkou. Niektoré pracovné odevy majú túto vložku odnímateľnú, čo robí z jednotlivých kúskov multifunkčné oblečenie. Po vybratí vložky môžete oblečenie využívať i v teplejšom počasí. Zateplené by mali byť predovšetkým časti oblečenia, ktoré chránia orgány náchylné na prechladnutie – napríklad krížovú oblasť alebo krčné stavce. Okrem toho myslite aj na extrémne nízke teploty, ktoré by zamestnanec nezvládol bez špeciálnej bielizne. Pracovné termoprádlo zahreje a zároveň odvádza z tela vlhkosť.

Jednotlivé časti zimného pracovného oblečenia

Neoddeliteľnou súčasťou zimného pracovné oblečenia je zimná pracovná bunda. Pracovnú bundu vždy kupujte so zatepľovacou vložkou. Povrch bundy vyberajte z materiálov, ktoré sú nepremokavé. Do exteriéru kúpte zamestnancom jedine bundy, ktoré majú kapucňu. Z praktického hľadiska je dobré vsadiť na bundy s odnímateľnou kapucňou alebo vreckom, do ktorého sa dá kapucňa uložiť. Všetky časti pracovných odevov určené do exteriéru by mali byť opatrené čo najväčším množstvom reflexných prvkov. K bunde dokúpte nohavice, zimné kožené topánky s vyššou podrážkou a nezabudnite ani na rukavice či čapicu. Pod bundu by sa zamestnancom mohla hodiť pracovná mikina alebo košeľa. Pracovné odevy nikdy nekupujte v bežných obchodoch, ale u špecializovaných predajcov, ktorí ponúkajú certifikované oblečenie.

 

Ochráni nás káva pred Alzheimerom či Parkinsonom?

0
Ochráni nás káva pred Alzheimerom či Parkinsonom?

Dôvodov, prečo piť kávu je skutočne veľa. V dnešnej dobe je to obľúbený nápoj, ktorý máte možnosť zakúpiť v rôznych podobách. Aké účinky má káva a dokáže nás ochrániť pred vznikom závažných ochorení?

Pitie kávy obľubuje množstvo ľudí. Či už ju pijete raz do dňa alebo častejšie, s určitosťou vám prinesie rôzne priaznivé účinky na organizmus. Káva je známa už od pradávna a vždy sa využívala na liečebné metódy.

Priaznivé účinky na mozog

Vedci sa neustále zaoberajú účinkami kávy. Je dokázané, že pravidelné pitie kávy priaznivo vplýva na mozgovú činnosť. Vo väčšine prípadov ľudia siahnú po káve vtedy, keď pociťujú únavu. Kofeín obsiahnutý v káve sa dostáva do mozgu, kde sa následne vylučuje adrenalín a dopamín. Okrem iného, káva podporuje rôzne funkcie mozgu.

To sa týka, predovšetkým, pamäti, bdelosti, reakčnej doby alebo nálady človeka. Keďže káva priaznivo pôsobí aj na mozog, znamená to, že nás pravidelným pitím dokáže ochrániť pred vážnymi ochoreniami ako je Alzheimer či Parkinson.

Káva ako účinná prevencia

Káva sa považuje za akýsi elixír, ktorý slúži ako prevencia pred rôznymi vážnymi ochoreniami. Jedným z nich je aj rakovina. Aj napriek tomu, že toto ochorenie je vo väčšine prípadov neliečiteľné, štúdie dokázali, že káva znižuje riziko rakoviny pečene až o 40 %. Ďalším druhom je rakovina hrubého čreva, čo je jeden z najčastejších problémov. Aj v tomto prípade pravidelné pitie kávy dokáže výrazne znížiť riziko vzniku.

Vyberajte si kvalitne

Káva môže byť vyrábaná rôznym spôsobom, preto by ste si mali vyberať kvalitne. Obľúbená je pražiareň kávy Ready After Coffee, ktorá má dlhoročné skúsenosti. V dnešnej dobe je preferovaná zrnková káva, ktorá vám dopraje pravú chuť tohto jedinečného nápoja. Vychutnajte si kávu v príjemnom prostredí spolu s priateľmi alebo rodinou. V pražiarni je tento nápoj vyrábaný kvalitne, s citom a láskou. Neváhajte a doprajte si svoju šálku kávy už dnes!

Dovolenka na bicykli. A prečo nie?

0
Dovolenka na bicykli. A prečo nie?

Nechce sa vám tento rok sedieť doma a máte chuť zažiť po dlhej dobe nejaké poriadne dobrodružstvo? Na to, aby ste našli dobrú destináciu netreba chodiť ani do zahraničia. Stačí si zbaliť bicykle a vybrať niektorý zo slovenských regiónov.

Dá sa to aj s celou rodinou

Cyklodovolenka už dávno nie je len pre bezdetné páry alebo rodiny s veľkými deťmi. Užiť si ju môžete aj s malými ratolesťami, ktoré ešte dokonca nevedia ani chodiť. V dnešnej dobe máme k dispozícii rôzne možnosti, ako si dovolenku spríjemniť a jednou z nich sú detské cyklovozíky a sedačky. Kým v minulosti mohli rodičia o takýchto vymoženostiach len snívať, dnes sú samozrejmosťou a môžeme ich vidieť na každom kroku. Dôležité je ale vedieť, čo je pre dieťa to správne, aby bol výlet nielen zábavný, ale aj pohodlný.

Základom je rozhodnúť sa, či vaša rodina ocení spomínaný vozík alebo klasickú sedačku. Ak plánujete dlhšie pravidelné trasy a máte malé dieťa, v tom prípade odporúčame vozík. Dieťa sa v ňom bude cítiť pohodlne, pretože počas celej jazdy má svoj vlastný priestor. Chránené je vďaka plášťu s prieduchmi aj proti hmyzu a nepriaznivému počasiu. Tieto vozíky sú vybavené aj bezpečnostnými pásmi, takže sa nemusíte obávať, že by dieťa vypadlo alebo by sa prevrátilo. Vhodné sú dokonca aj pre deti od 2 mesiacov, no s nimi je dobré jazdiť len po rovnej a bezpečnej trase bez otrasov. Keďže na trhu nájdeme obrovské množstvo typov, je len na vás, ktorý si vyberiete.

A čo cyklosedačky?

Možnosťou, ako stráviť cyklovýlet s malým dieťaťom je aj jeho umiestnenie v sedačke. Tá je vhodná pri kratších trasách, aby vám tam dieťa vydržalo sedieť. Rodičia sa často nevedia rozhodnúť, či si zaobstarať prednú alebo zadnú sedačku. Aj tu je nutné zhodnotiť, kam sa chcete na bicykli dostať a ako často. Sedačka umiestnená vpredu je totiž určená len pre krátke jazdy, inak vám bude prekážať. Je tiež menej pohodlná a nevýhodou je, že väčšie dieťa si v nej nevie oprieť hlavu a tým pádom ani pospať.

Sedačky umiestnené vzadu sú pre deti príjemnejšie, no nevýhodou rodiča je, že na dieťa nevidí. Ak ste na výlete aspoň dvaja dospelí, tak tento nedostatok je zanedbateľný. Zadná sedačka je robustnejšia, má vyššiu opierku na hlavu a v prípade potreby si v nej vie dieťa aj pospať. Na trhu dokonca nájdeme aj polohovateľné, ktoré sú pre deti veľmi komfortné. Pri páde sú o niečo bezpečnejšie, pretože je menšia pravdepodobnosť, že rodič dieťa zavalí. Určené sú pre deti, ktoré vedia samostatne sedieť a teda pre staršie ako 9 mesiacov.

Ak už máte vybranú destináciu, no dolaďujete detaily okolo športových potrieb a dopravy, nezabudnite ani na samotnú prepravu celej rodiny. Na batožinu a všetko potrebné na dovolenku je najlepšie použiť strešné boxy, ktoré vám nezaberú miesto v interiéri auta. Aj bicykle bude treba niekde umiestniť a výborným pomocníkom je nosič bicyklov na ťažné.

 

 

 

Termotlačiarne sú praktickým pomocníkom nielen v maloobchode

0
Termotlačiarne sú praktickým pomocníkom nielen v maloobchode

Na tlač etikiet alebo čiarových kódov v maloobchodných prevádzkach je potrebná tlačiareň, ktorá umožní tlač s veľkým rozlíšením. Jednoznačnou voľbou by mala byť v tomto prípade termotlačiareň. Klasické atramentové alebo laserové tlačiarne nie sú dostatočne efektívne z hľadiska nákladov i výsledkov tlače.

Termotlačiarne pre obchody, dopravné firmy, sklady i domácnosti

Termotlačiareň sa oproti klasickým líši hlavne v tom, že nepotrebuje na tlač toner. S tým súvisí úspora, ktorá môže byť u veľkých firiem a vo veľkoobchode naozaj značná. Malé termotlačiarne našli svoje využitie predovšetkým pri tlači účteniek v obchodoch a cestovných lístkov verejnej dopravy. Využiť sa však dajú aj ako tlačiareň štítkov, ktorými označíte tovar v obchode či sklade. Ak chcete termotlačiareň využívať na tlač štítkov, je potrebné si vybrať vhodný rozmer, ktorý bude kompatibilný s veľkosťou samolepiacich etikiet využívaných vo vašej prevádzke.

Parametre pre výber termotlačiarne

Už sme spomínali, že je potrebné prihliadať pri výbere termotlačiarne na veľkosť výstupu resp. šírku štítkov a papiera. Vo väčšine prípadov si iste predstavíte šírku účtenky, ktorá býva do 10 cm. Výstup termotlačiarne však môže mať rôznu veľkosť. Čím je štítok menší, tým vyššie musí byť samotné rozlíšenie tlače. Tlačiareň štítkov s čiarovým kódom si vyžaduje naozaj precízne riešenie tlače. Štandardné rozlíšenie pri klasickej tlači je 300 dpi, ktoré je dostačujúce na tlač účteniek z pokladní. V prípade štítkov je lepšie zvoliť termotlačiareň s rozlíšením 600 dpi. Z hľadiska pokroku technológií sa zamerajte aj na možnosti pripojenia k počítaču alebo tabletu. Najlepšou voľbou je USB pripojenie. Ak potrebujete denne vytlačiť veľké množstvo účteniek a etikiet, dôležitú úlohu bude u vás zohrávať rýchlosť tlače.

Farebná alebo čiernobiela tlač

Pomocou termotlačianí dokážete tlačiť i farebne. V prípade, že pre potreby vašej firmy potrebujete farebnú tlač, zaobstarajte si termotransferovú tlačiareň. Pri tomto type termotlačiarne musíte rátať s vyššími vstupnými nákladmi a nákladmi za spotrebný tovar (farebný pásik). Na druhej strane získate tlačiareň, ktorá dokáže nielen tlačiť farebne, ale aj na rôzne typy podkladu napr. plast alebo obyčajný papier. Cenovo oveľa dostupnejšie sú termotlačiarne s priamou tlačou. Takéto tlačiarne dokážu tlačiť požadovaný obsah iba na papier alebo etikety s teplocitnou vrstvou.

 

 

Zázrak s menom Aloe vera

0
Zázrak s menom Aloe vera

Aloe Vera je nenápadná rastlinka, ktorá vo vnútri svojich listov ukrýva hotový poklad. Je to šťava a dužina ktorá dokáže hydratovať pokožku a podporuje hojenie rán. Pestovať ju doma v kvetináči nie je žiadna veda.

Pozitívne účinky Aloe vera

Aloe vera je sýto zelená rastlina, ktorej listy sú silné a tuhé. Ak ho odlomíte alebo odrežete, vytečie z neho sladká šťava, ktorá má rovnako ako gél listu liečivé účinky. Aloe vera posilňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha nášmu telu bojovať s vírusovými infekciami. Pôsobí protizápalovo aj dezinfekčne a pomáha zvyšovať odolnosť voči baktériám. Napomáha správnemu tráveniu, pomáha odbúrať prekyslenie žalúdka a pálenie záhy. Skvelé účinky má aj pri detoxikácii.

Nájsť v prírode podobnú rastlinu, s tak všestranným využitím je takmer nemožné.

Ako sa dá Aloe vera využiť

Pokiaľ máte Aloe vera doma v kvetináči, máte vlastne súkromného lekára. Stačí, keď list zrežete či ulomíte a šťavu natriete na odreninu, reznú ranu, ale aj popáleninu, uštipnutie, akné a pod. Na rozsiahlejšie miesta môžete položiť pozdĺžne rozrezaný list a nechať chvíľu pôsobiť. Uvidíte, že sa rany budú hojiť oveľa lepšie.

Aloe vera gél sa dá využiť aj na dezinfekciu ústnej dutiny a pri zápaloch zubov či ďasien. Vie si poradiť aj s bolesťami kĺbov, svalov a ich regeneráciou.

Šťava sa najčastejšie používa pri tráviacich ťažkostiach alebo pre detoxikáciu organizmu. Jej chuť nie je moc príjemná, a tak sa do nej pridávajú najrôznejšie ovocné šťavy (napríklad brusnicová šťava), aby bol nápoj chutnejší. V predaji sa však nikdy nestretneme so 100% šťavou alebo gélom. Takéto produkty nemožno spoľahlivo uchovať, začali by plesnivieť alebo fermentovať. A tak sú nutné najrôznejšie konzervačné prísady. Preto označenie vyrobené zo 100% Aloe vera znamená len to, že základ výrobku je kvalitná prírodná šťava alebo gél z Aloe vera, ale v produkte sa nachádzajú aj ďalšie prídavné látky.

Aloe vera – pomocník v potravinách aj kozmetike

Keďže Aloe vera obsahuje upokojujúce, protiplesňové a protizápalové zložky a navyše dokáže hydratovať, existuje celý rad kozmetických výrobkov, do ktorých sa Aloe vera pridáva. Sú to šampóny, telové mlieka, rúže, vody po holení, zubné pasty, opaľovacie a hydratačné krémy, tinktúry a pod. Sortiment výrobkov obsahujúcich látky z Aloe vera je však oveľa širší. Sú to tiež detské plienky, dámske vložky, latexové vyšetrovacie rukavice, prípravky na chudnutie, depilačné prostriedky, protiplesňové preparáty, alebo aj čistiace prostriedky, paplóny a obliečky. A to zďaleka nie je všetko, pretože neustále sú vyvíjané ďalšie a ďalšie výrobky z Aloe vera.

Táto rastlina sa využíva aj na výrobu rôznych nápojov – určite ste sa už stretli s nápojom z Aloe vera. Ak ste ho ochutnali, tak už viete, že sa jedná o veľmi osviežujúce a chutné pitie.Aloe Vera je skrátka taký malý zázrak v kvetináči, ktorý vie nielen ozdobiť domácnosť, ale byť aj veľmi praktický. Pri troche hľadania môžete naraziť aj na rad receptov, ako si vyrobiť v domácich podmienkach z Aloe treba džús, sirup alebo rôzne kozmetické prípravky. Máte doma Aloe vera aj vy? Nepestujte ju len pre krásu a naplno využite jej liečivý potenciál.

 

 

Motorkárske oblečenie nie je len na parádu

0
Motorkárske oblečenie nie je len na parádu

Sadnúť na motorku v rifliach a obyčajnej bunde je veľmi zlý nápad. Moto oblečenie nie je len na parádu. Je ušité tak, aby chránilo telo pred výkyvmi počasia a pred zranením. Vo svete motorkárskeho oblečenia máte na výber z rôznych modelov motorkárskych kombinéz alebo môžete dať prednosť nohaviciam a bunde.

Prečo je moto oblečenie dôležité

Motorkárske oblečenie je rovnako dôležité ako technický stav motorky. Podľa testov nemeckého autoklubu ADAC kvalitné motorkárske oblečenie dokáže na 30 % zabrániť zraneniu a na 60 % zranenie zmierniť. Pri jazde na motorke nie je pád alebo ošuchnutie o asfalt ničím výnimočným, a preto myslite na tieto štatistiky, keď si budete oblečenie kupovať. Ak obľubujete rýchlu jazdu, najlepšou voľbou je motorkárska kombinéza. Väčšina kombinéz má vo svojom vnútri všité viaceré ochranné prvky. Zväčša ide o chrániče na kolená, lakte, ramená a niektoré disponujú chráničom chrbtice. V prípade, že z nejakého dôvodu oblečenie na motorku nevlastníte, zaobstarajte si minimálne špeciálny návlek skladajúci sa z uvedených chráničov. Po moto kombinéze je na druhom mieste pri ochrane pred zranením prilba na motorku. Zabúdať by ste nemali ani na rukavice a topánky.

Prečo koža a prečo textil

Kožené moto kombinézy sú viacej preferované. Nie je sa čomu čudovať. Veď pri pohľade na motorkára v koži sa rozbúcha srdce nielen ženám. Koža je zároveň najviac odolná voči predratiu pri páde z motorky. Kožené kombinézy držia chrániče pevnejšie na svojom mieste. Na druhej strane je koža menej odolná voči počasiu. Pri dlhšom daždi vám premokne napriek pravidelnej impregnácii. Mokrá koža znamená aj dva dni sušenia. Zároveň nie je kožená kombinéza tak priedušná ako textilná. O kožené moto kombinézy sa musíte prácne starať, jemne ich čistiť a natierať špeciálnymi prípravkami. Textilné kombinézy na motorku sú vyrábané tak, aby ich neprekvapilo žiadne počasie. Bývajú nepremokavé a majú všité membrány zabezpečujúce priedušnosť materiálu. Textil je omnoho ľahší ako koža, dobre sedí na tele a pri jazde nezavadzia. Veľké plus dostáva textilná kombinéza aj za to, že sa čistí veľmi jednoducho – v pračke. Aby výber kombinézy nebol až tak veľmi čierno-biely, zaobstarať sa dajú kombinézy kombinované. Na miestach, kde hrozí pri páde zranenie majú zapracovanú kožu a zvyšok kombinézy je textilný. Takéto kombinézy sú bezpečné a vyzerajú fakt skvele. O tom, že motorkárske oblečenie vie splniť všetky vaše požiadavky na vzhľad i funkčnosť sa môžete presvedčiť na stránkach e-shopu inSPORTline. Neprekvapí vás len veľký výber oblečenia a príslušenstva na motorky, ale aj prehľadnosť vyhľadávania a perfektné ceny.

 

 

Doplnky na chalupu a DIY nápady

0
Doplnky na chalupu a DIY nápady

Doplnky dotvárajú celkový dizajn každej domácnosti a rovnako aj chalupy. Dokážu priam kúzelným spôsobom dotvoriť každý štýl bývania. Preto nezabúdajte okrem zainvestovania do prerábky, odložiť si aj pár drobných na doplnky.

Doplnky vás nemusia zruinovať. Siahnuť môžete po originálnych hrnčekoch, ktoré budú za svoju potlač vďačiť práve univerzálnemu termolisu. Takéto hrnčeky pôsobia hravým a originálnym dojmom.

Organické materiály sú tými najlepšími pre výrobu tých najkrajších doplnkov. Hodia sa naozaj ku každému štýlu bývania a výnimkou nie je ani dychberúci vidiecky štýl bývania. Organické materiály akými sú: drevo, levanduľa, šišky a mnoho ďalších sú naozaj skvelo kombinovateľnými druhmi organických látok.

Dnes vám predstavíme pár jednoduchých typov ako na výrobu tých najkrajších doplnkov z prírodných materiálov alebo aj z iných ľahko dostupných materiálov

Prútený veniec v tvare srdca

Hoci je už dávno po sviatku zaľúbených, tak to neznamená, že sa musíte na dobro rozlúčiť s doplnkami v tvare srdca. Práve naopak! Dekorácie v takomto tvare sú naozaj skvelou dekoráciou, ktorá rozhodne nebude pôsobiť fádne.

Návod na výrobu takéhoto venčeka je naozaj jednouchý. Prútený veniec v tvare srdca zaručene zoženiete do ceny dvoch eur. Následne ho už len stačí ozdobiť papierovými srdiečkami rôznych veľkostí, čerstvými či sušenými kvetmi, chumáčikmi z vlny. Fantázií sa medze nekladú,  a preto verím, že každý z vás si ozdobí prútený veniec presne tak, ako sa páči práve jemu. Všetky tieto dekorácie môžete skrátka pripevniť taviacou pištoľou.

Jarná dekorácia- kuriatka v košíčku

Jar je už jednoznačne tu, preto sme si pre vás pripravili aj dekoráciu, ktorá odráža práve jarnú náladu. A tým sú konkrétne kuriatka v košíku.

Čo budete potrebovať: pletenú rukavicu (ideálne žltú), duté/ umelé vlákno, vatu (skrátka materiál, ktorým danú rukavicu budete môcť vyplniť), nožnice, stužku, ihlu a niť, koliesko filcu, kúsky oranžového filcu na zobáčiky, 10 čiernych korálikov na oči

Ako na to:

  1. Rukavicu vyplňte vatou/ umelým vláknom (vypĺňajte najmä prsty a palce)
  2. Za pomoci stužky zviažte prsty približne tri cm pod špičkou (týmto spôsobom vytvoríte hlavičku)
  3. Kuriatka zošite a rukavicu prevráťte tak, aby všetky kuriatka boli spevňované lemom rukavice (rovnako, ho môžete opäť prichytiť ihlou a niťou)
  4. Na spodok rukavice prišite koliesko z filcu (slúži ako stojan a zároveň zakryje neestetické časti)
  5. Na tváričku prešite oči a dva malé trojuholníky z oranžového filcu, ktoré budú predstavovať zobáčiky
  6. Takto zhotovenú dekoráciu umiestnite do košíčka alebo kvetináča

Toto je len pár nápadov na to, akým spôsobom si môžete spríjemniť vaše bývanie. Samozrejme, že skvelým nápadom je aj typická dekorácia v podobe tradične maľovaných vajíčok. Organické materiály sú skvelými najmä aj z toho hľadiska, že sú finančne nenáročne. Je možné ich zladiť k hocijakému ročnému obdobiu. Za ich veľké plus považujem aj fakt, že ich nemusíte skladovať, ale po ich doslúžení ich môžete krátka vyhodiť.

Pohodlný spánok aj pre alergikov

0
Pohodlný spánok aj pre alergikov

Trpíte alergiami, kýchate, smrkáte a bolí vás hlava celý deň? Vyhnite sa týmto nepríjemným prejavom alergií aspoň počas spánku. Nespoliehajte sa na lieky, ktoré zaťažujú váš organizmus. Proti alergiám sa dá bojovať aj iným, zdravším spôsobom. Jedným z nich je výber lôžkovín a matracov, ktoré vám prinavrátia zdravý spánok a zabránia alergickým prejavom.

Antialergické lôžkoviny

Vankúše a paplóny pre alergikov by mali spĺňať najprísnejšie zdravotné kritéria. Najčastejším alergénom vyskytujúcim sa v lôžkovinách sú roztoče. Tieto mikroskopické pavúkovce voľným okom nevidíte, ale vaše telo na ne reaguje negatívnym spôsobom. Najviac problémov robia alergikom ich výlučky, ktoré lietajú spolu s prachom v ovzduší. Roztočom sa darí v teplom a vlhkom prostredí plnom potravy. Potravou sú pre nich odlúpnuté čiastočky vašej kože. Prítomnosť roztočov vyvoláva až 30 % všetkých alergií, ktoré sa prejavujú nielen smrkaním, ale aj zápalmi v očiach a ekzémami. Antialergické vankúše a paplóny zabránia, aby sa v nich roztoče udomácnili alebo množili. Antialergické lôžkoviny sa najčastejšie vyrábajú z dutého vlákna, nanovlákien a rôznych iných syntetických materiálov. Syntetika je známa tým, že sa môže prať v práčke pri vyšších teplotách, ktoré roztoče nemajú v láske. Lôžkoviny pre alergikov nie sú drahé a sú dostupné v kamenných obchodoch i na internete. Nezabudnite však, že bez špeciálnej posteľnej bielizne nemajú význam. Preto si k nim dokúpte antibakteriálne obliečky zabraňujúce tvorbe plesní a usádzaniu roztočov.

Matrace pre alergikov

Kvalitný spánok pre alergikov nezabezpečia len lôžkoviny, ale aj matrace. Matrace sú dokonca oveľa častejšie domovom roztočov ako paplóny alebo vankúše. Antialergické matrace by mali odolávať vlhkosti, plesniam a odpudzovať všetky baktérie. Najlepšou voľbou sú matrace vyrábané z peny. Ide napríklad o matrac z lenivej peny, ktorý okrem antialergických vlastností poteší taktiež vaše kĺby a chrbticu. Ide o matrac plne sa prispôsobujúci krivkám vášho tela a zabraňujúci usádzaniu akýchkoľvek alergénov. Matrac z lenivej peny spĺňa najvyššie hygienické normy a je veľmi vzdušný. Okrem penových matracov sú dobrou voľbou aj matrace latexové. Latex je materiálom, ktorý dokonale odvádza vlhkosť a neumožňuje prežitie plesniam a baktériám. Antialergické vlastnosti matracov maximálne zvýšia špeciálne poťahy. Chrániče a poťahy na matrace priam odpudzujú všetky nežiaduce mikroorganizmy. Vyrábajú sa napríklad z Aloe Vera alebo Lyocellu. Nezabúdajte matrace pravidelne čistiť, raz za rok ich nechať prevetrať na slnku a poťahy prať raz do týždňa v práčke pri vysokej teplote.

 

Ako zvoliť ideálnu interiérovú farbu?

0
Ako zvoliť ideálnu interiérovú farbu?

Ak nie ste profesionálny maliar, zrejme radi využijete všetky dobré rady, ktoré vám môžu uľahčiť výber ideálnej interiérovej farby u vás doma. Preto vznikol tento článok, aby vám mohol pomôcť čo najlepšie ako sa dá.

Oteruvzdorné vs umývateľné farby

Keď maľujete spálňu alebo obývačku, vystačíte si s bežnými oteruvzdornými farbami. Tie odolajú suchému oteru, kedy pri suchom kontakte nepustia takmer nijaký pigment. Naopak, umývateľná farba je vhodnejšia pre miesta ako kuchyňa, kúpeľňa, detská izba, verejná budova, chodba alebo jedáleň. Skrátka všade, kde je vhodné stenu raz za čas umyť.

Umývateľné farby sú totiž interiérové farby vyššej kvality so zároveň vyššou cenou. Neoplatí sa ňou plytvať v izbách, kde sa steny s najväčšou šancou zašpinia steny. Dostupné je veľké množstvo typov umývateľných farieb na steny. Ak sa objaví nemastná škvrna na stene, ktorá je namaľovaná základným umývateľným náterom, dá sa jednoducho zotrieť navlhčenou handrou.

Najkvalitnejšie umývateľné farby sú odolné aj voči najnáročnejším mastným škvrnám, pričom sa dajú zotrieť jemným pohybom s vlhkou handričkou, ktorá sa namočí vo vode so saponátom. Množstvo umývateľnosti farby je dané vzhľadom náteru, čím je vyššie, tým má farba polosklejší alebo polomatnejší vzhľad.

Čo treba zvážiť pri kúpe farby

Ešte než sa rozhodnete prezerať farbu na e-shope, alebo ísť osobne, vypočítajte si najprv koľko m2 majú vaše izby, ktoré budete natierať farbou. Taktiež zistite, ako je na tom podklad steny a určte, či chcete oteruvzdornú alebo umývateľnú farbu.

Pri zvolení farby venujte pozornosť informácii o výdatnosti na m2. Všímajte si však ako je táto informácia uvedená, nakoľko niektoré spoločnosti ju uvádzajú v litroch, iné zas v kilogramoch. Ak sa výdatnosť farby uvádza v litroch, počítajte s vyššou výdatnosťou ako pri kilogramoch. S jedným kilogramom farby totiž natriete menšiu plochu ako s jedným litrom (1,24 kilogram je približne 1 liter).

Ak maľujete povrch na novostavbe, ktorý bol len omietnutý, je potrebné najprv spraviť penetračný náter a 2 vrstvy interiérovej farby na steny, pričom ak máte sadrokartónový podklad, sú potrebné 3 až 4 vrstvy. Ak by ste chceli pozmeniť odtieň steny v novostavbe, ktorá je natretá základnou bielou farbou, stačia vám na to 2 vrstvy novej interiérovej farby.

 

Block title

Block title

Block title