Home Blog

Módne pánske svetre – pozrite si návrhy najlepšej sezóny

0

Máloktorému kúsku z nášho šatníka sa venuje taká malá pozornosť ako svetru, ktorý je častokrát vnímaný skôr ako funkčný kus odevu. Kvalitný sveter, ktorý sa pohodlne nosí, je však jedným z najlichotivejších odevov pre elegantného pána, ktorý si je vedomý toho, čo sa mu hodí, a čo naopak nie. Okrem toho je sveter skvelý v tom, že je ľahko kombinovateľný s elegantnými nohavicami, košeľou s výrazným golierom či bomber bundou, ktorú si len prehodíte cez seba.

Z histórie svetrov – vedeli ste, že ?

Historicky boli svetre najbežnejším kusom odevu medzi rybármi, ktorí ich nosili na ochranu pred studenou vodou. Už v 15. storočí manželky rybárov úpenlivo šili rôzne vlnené svetre, ktoré príjemne zahriali a prekvapivo boli aj príjemné na nosenie. Do začiatku 20. storočia boli tieto odevy väčšinou vyrábané ručne a prevládali u mužov robotníckej triedy. V posledných rokoch sa svetre stali módnou novinkou, vďaka čomu sa môžu nielen muži, ale aj ženy odviazať a vyskúšať rôzne farebné svetre či bláznivé strihy, ktoré zaujmú už na prvý pohľad.

Aký materiál je najvhodnejší?

Syntetické tkaninové svetre často poskytujú rovnaké výhody ako kašmírový alebo vlnený sveter s úrovňou tepla, ktorá vám vyhovuje. Tieto svetre nevyžadujú pri čistení či praní špeciálnu starostlivosť, a preto sa ľahšie udržiavajú. Na druhú stranu majú tieto svetre oveľa kratšiu životnosť ako vlnené alebo kašmírové svetre, čo treba pri kúpe dôkladne zvážiť. Obyčajné tkané svetre sú menej elastické a mierne chladnejšie, avšak sú veľmi jemné na dotyk, čo im  dodáva profesionálnejší vzhľad. Pletené svetre dodávajú outfitu akúsi textúru, no na druhej strane sú zárukou maximálneho komfortu, čo oceníte trebárs pri celodennej práci za počítačom. Aj keď je tento sveter ideálny na bežné nosenie, môžete ho skombinovať trebárs s koženými topánkami a hladkými chino nohavicami.

Tieto svetre musíte mať aj vy!

Kockované vzory či geometrické útvary sú „must have“ tejto sezóny, a práve preto by nemali tieto nápadité svetre chýbať ani vo vašom šatníku. Najlepšie je ich kombinovať s klasickou bielou či inou jednofarebnou košeľou s tlmeným vzorom, džínsami či spomínanými chino nohavicami. Čo sa týka farebného prevedenia, tmavšie svetre sú vyhradené skôr na formálnejšie príležitosti, pričom sú univerzálnejšie. Jasnejšie farby, ktoré síce viac upozorňujú na nositeľa, môžu vzbudiť dojem, že veci neberiete príliš vážne a nebojíte sa ani odvážnejších kúskov.

Nebojte sa rolákov

Roláky patria do kategórie tenších svetrov, vďaka čomu sú ideálne na vrstvenie s ťažším zimným kabátom alebo bundou. Tieto módne pánske svetre boli vždy nadčasové a dokonca aj mimoriadne obľúbené, avšak koncom 20. storočia zaznamenali výrazný pokles popularity. V posledných rokoch sa však tento elegantne vyzerajúci sveter dostal späť do popredia, čo si môžete všimnúť aj na svetových mólach. Výhodou je, že roláky sú neuveriteľne všestranné, pretože ich nájdete v jednofarebných variantoch, ktoré sa dajú doladiť so sakom, prípadne aj vo viacfarebných prevedeniach, vďaka čomu ich zladíte aj k ležérnemu outfitu. Tmavší rolák by mal byť základom v šatníku každého elegantného pána a džentlmena. Výborne tvaruje postavu, poskytuje pohodlie a je zárukou obzvlášť rafinovaného vzhľadu!

Potrebujete vytlačiť plagát pre vašu firmu alebo do obývačky? Ste na správnom mieste

0

Pútavo navrhnuté plagáty vedia pritiahnuť pozornosť cielenej skupiny spotrebiteľov. Sú bez pochýb jednou z najlepších foriem propagácie produktov a služieb. Zaujímavá grafika a trefný slogan sú zárukou perfektnej reklamy. Plagáty však nemusia slúžiť len ako reklama. V súčasnosti sa stávajú trendovou výzdobou stien domácností.

Plagáty ako cielená reklama a nezvyčajná výzdoba stien

Plagáty ako úspešná reklama

Reklamné plagáty sú správnym krokom k zviditeľneniu každej firmy. Vedecky je dokázaný fakt, že si človek zapamätá až 30 % zo všetkého, čo vidí. Ak ja táto videná informácia pútavá a hlavne úderná, percento sa zväčšuje. Dôležitým krokom pri tvorbe cielenej reklamy je jej čitateľnosť. Reklamné plagáty by mali byť z tohto dôvodu perfektne graficky spracované. Zásadná je viditeľnosť loga firmy, nie prílišná pestrosť a s tým súvisiaca prehľadnosť. Na prvý pohľad musí byť videné to, čo chcete predať. Pri textoch na plagátoch platí pravidlo, že menej je viac. Málokedy sa stane, že by zákazník mal chuť a čas čítať informácie na plagáte niekoľkokrát. Nebráňte sa mierne šokovať alebo nastoliť súčasnú otázku. Odradiť potenciálneho klienta môžu nevhodne graficky upravené fotografie so zlým rozlíšením. Harmónia všetkých informácií vie urobiť divy. Reklamný plagát musí byť použiteľný nielen na billboardoch, ale aj na sociálnych sieťach alebo v printových médiách. Chcete predsa dosiahnuť návratnosť peňazí investovaných do reklamy.

Plagáty na stenách v bytoch

Priaznivci moderného bývania iste postrehli plagáty na stenách v bytoch dizajnérskych trendsetterov. Veď čo vyzerá na stene lepšie ako vlastnoručne navrhnutý plagát? Kvalitné fotografie plné spomienok môžu byť základom každého zaujímavého a nadčasového plagátu. Ten vie poslúžiť ako tapeta napríklad v obývacej izbe alebo spálni. Nie každý z vás má zručnosti na vytvorenie takéhoto plagátu. V tomto prípade môžete vsadiť na schopnosti profesionálnych grafikov alebo si zakúpiť špeciálny plagát na stenu s rôznymi motívmi. Populárne sú plagáty vo forme cestovateľských máp, známych miest, prírody alebo s motivačnými citátmi. Vyberať plagát na stenu by ste mali podľa miestnosti, do ktorej chcete plagát umiestniť. V kuchyni sa budú skvele vynímať gurmánske inšpirácie, v obývačke plagáty zamerané na cestovanie a v pracovni či v spálni plagáty s motivačnými citátmi. Ozdobte si  nudnú stenu perzonalizovaným plagátom a sami uvidíte, že nejde len o zaujímavú dekoráciu, ale aj o vyjadrenie vašej individuality.

Plagát nie je len o grafike, ale aj o tlači

Máte už graficky spracovaný reklamný plagát alebo plagát do bytu? Je na čase myslieť na kvalitnú tlač. Aj ten najlepší dizajn môže stroskotať práve na tlači. Nikto učený z neba nespadol, a preto sa obráťte na profesionálov z internetového obchodu justprint.sk, ktorí vám poradia s výberom podkladu, formátu a povrchovej úpravy. K dispozícii máte plagáty od najmenších rozmerov A3 až po veľkoformátové plagáty. Okrem klasických jednostranných reklamných plagátov sa čoraz väčšej obľube tešia ich obojstranné varianty. Pri obojstranných plagátoch ide vlastne o reklamu dva v jednom. Získate pomocou nich skutočne efektívnu reklamu na zastávky hromadnej dopravy, do výkladov alebo reštaurácií. Výsledkom práce Justprint.sk sú plagáty orezané na mieru a najkvalitnejšie prevedenie samotnej tlače všetkých typov plagátov určených na propagáciu i výzdobu.

 

 

 

Ako funguje výroba šperku na mieru?

0

Pokiaľ chcete vlastniť originálny šperk podľa vašich predstáv, môžete si ho nechať vyrobiť v zlatníctve s bohatými skúsenosťami. Prezradíme vám, aký je postup výroby šperku na základe vašich požiadaviek aj čo by ste o ňom mali vedieť.

Ktoré zlatníctvo sa zaoberá šperkami na mieru?

V internetovom zlatníctve Egne.sk vám ochotne vyjdú v ústrety nielen pri nákupe svadobných obrúčok a zásnubných prsteňov dostupných v rámci už existujúcich kolekcií, ale aj pri vytvorení úplne nových a jedinečných šperkov. Počas úvodnej konzultácie, či už vo forme osobného stretnutia v košickom showroome alebo v podobe emailovej komunikácie sa najprv venuje pozornosť podľa možnosti čo najdetailnejšiemu popisu požadovaného výrobku. V tomto kroku sa určí výrobný materiál, ktorým je najčastejšie platina a zlato. To môže byť 14 prípadne 18 – karátové vo verzii žltého, bieleho respektíve ružového zlata.

Dôležité je tiež vybrať druh kameňov, ktoré budú váš šperk na mieru zdobiť, či už dáte prednosť diamantom v briliantovom bruse, perlám alebo zirkónom. Tieto drahé kamene môžu byť na šperku osadené na rôznych miestach a v rozličnom množstve podľa toho ako si predstavujete konečný výsledok. V neposlednom rade je potrebné venovať pozornosť veľkosti, ktorú možno zmerať počas osobného stretnutia prípadne s pomocou sady na meranie, ktorú vám zlatníctvo doručí na vašu adresu spolu s príslušnými inštrukciami.

Proces výroby a doručenie šperkov

Druhým krokom je zhotovenie modelu šperku v 3D formáte berúc do úvahy predtým dohodnuté detaily. Podrobný model z dielne skúsených dizajnérov vám bude zaslaný na odobrenie podobne ako cenová ponuka a časová lehota, počas ktorej bude šperk vyhotovený. Táto doba sa môže líšiť od jednej objednávky k druhej, väčšinu zákaziek však dokážu v zlatníctve Egne vyrobiť  už v priebehu jedného mesiaca.

Po dohodnutí všetkých náležitostí a úhrade zálohy v rozsahu 50 % nasleduje samotná výroba zadaného šperku, čím sa zaoberajú profesionálni zlatníci s dlhoročnými skúsenosťami. Zárukou transparentnosti je fakt, že počas celého výrobného procesu môže byť klient fotograficky informovaný o postupe, pokiaľ o to samozrejme má záujem. Záverečným krokom je napokon zaplatenie zvyšku ceny šperku a jeho prevzatie, či už osobne alebo doručením na vašu adresu s certifikátom kvality a v luxusnom balení.

Tieniaca páska verzus tieniaca sieť

0

Tieniace pásky a siete na ploty sú obľúbeným a rýchlym riešením, ako si vytvoriť na dvore súkromie a zamedziť zvedavým pohľadom okoloidúcich, či susedov. Ich montáž je jednoduchá a dá sa zvládnuť aj svojpomocne. Ak budete na montáž dvaja, pôjde vám to ešte lepšie. 

Tieniaca sieť

Tieniaca sieť je určená na oplotenie a ploty všetkých druhov. Jej inštalácia je veľmi jednoduchá. Sieť sa na plot upína pomocou úchytov alebo drôtu, či špagátu. Najdôležitejšie je sieť dostatočne napnúť a pevne uchytiť v hornej a spodnej časti plotu. Pre ešte väčšiu odolnosť voči náporom vetra sa sieť môže prichytiť aj v strede.

Tieniaca sieť je určená pre všetkých, ktorý hľadajú rýchle a ekonomické riešenie pre zatienenie pozemku. Sieť je vzdušná, vytvára tieň pre rastliny a bráni prerastaniu buriny na susedný pozemok.

Miernou nevýhodu môžete spozorovať ak vlastníte domácich miláčikov s ostrými pazúrmi, ktorí by mohli sieť poškodiť.

Tieniaci pás

Tieniaci pás je vyrobený z polypropylénu a je dostupny v rôznych veľkostiach. Dá sa namontovať na panelové ploty a štvorhranné pletivo.

Pás sa vypletá cez jednotlivé oká plotu a upína sa pomocou klipov vo farbe pásky.

Pevný materiál pásu zabezpečuje okrem tienenia aj bariéru proti vetru, lístiu, snehu a inému znečisteniu zvonka. Navyše mierne redukuje hluk prichádzajúci z ulice.

Tieniaci pás je dostupný v rôznych farbách, čím umožňuje vytvoriť majiteľovi vlastný originálny plot.

Porovnanie:

Tieniaca sieť                                            Tieniaci pás

– ekonomické riešenie                                             – časovo náročnejšia montáž

– rýchla montáž                                                      – pevná a odolná

– prievzdušnosť                                                      – nepriehľadná

– menšia pevnosť voči páske                                    – odolná voči vetru a znečisteniu

– bezúdržbová                                                        – bezúdržbová

– len jeden dizajn                                                    – možnosť kombinovať farby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moridlo a lazúra na drevo – aký je rozdiel?

0

Ak máte drevené povrchy vo vnútri alebo zvonku domu, musíte s nimi zaobchádzať samozrejme opatrne, aby ste zaistili ich dlhodobú životnosť. Drevo môže byť mimoriadne pevným a odolným materiálom, ak sa o neho správne a dôkladne staráte. Našťastie, existuje niekoľko užitočných výrobkov, ktoré môžete použiť na to, aby vaše drevené povrchy boli zdravé a kvalitné aj po nasledujúce roky. Čo by ste povedali na moridlá či lazúry na drevo?

Moridlo na drevo – aké sú výhody?

Ako už samotný názov napovedá, moridlo je látka, ktorá zmení alebo zlepší prirodzenú farbu vášho dreva. Výhodou je, že preniká hlboko do dreva, aby zvýraznilo samotný materiál a existujúce tóny danej farby. Dá sa použiť aj na čerstvé aj nevysušené drevo, a to tiež na betón alebo tehly. Dokonca moridlo na drevo poskytuje určitú úroveň ochrany pred živlami, ale primárnou funkciou je dekoratívne použitie v širokej škále farieb, keďže preniká hlboko do podkladu. Ak sa vyžaduje mimoriadna trvanlivosť, použite vrchného náteru v spojení s lakom či moridlom je tou správnou voľbou, ktorú by ste mali aplikovať niekoľkokrát ročne.

Lazúra na drevo – aké sú výhody?

Lazúra na drevo je určená primárne na ochranu dreva, ktoré je vystavované nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Dá sa tiež použiť na okná i dvere, pričom jednou z najväčších predností je to, že povrch zachováva lesklý. Lazúru nanášajte štetcom alebo valčekom, a to na suché alebo obrúsené drevo, ktoré bolo vopred naimpregnované.  Čo sa týka počtu vrstiev, ide o individuálnu záležitosť, keďže nanášanie treba prispôsobiť stanovenej spotrebe.

Pred kúpou moridla či lazúry na drevo sa informujte u vami vybraného predajcu, aby ste zaistili potrebnú ochranu a vlastnosti materiálu, ktorého kvalitu chcete uchovať počas dlhej doby.

 

Vymáhanie pohľadávok – Claims Collection

0

Vymáhanie pohľadávok je ako úraz pri športe. Jednoducho niečo, čo nepredpokladáte, že by sa mohlo stať a preto sa na takúto možnosť dopredu ani nepripravíte. Každý by si najradšej bezstarostné užíval akýkoľvek riskantný šport s vedomím, že sa mu nemôže nič stať. Avšak keď už príde k úrazu, chcete byť čo najskôr zdravý a pokračovať vo svojom bežnom živote, akoby sa nič nestalo.

To isté platí aj pre vymáhanie pohľadávok. Každý podnikateľ by najradšej videl ideálnu pozlátenú cestu pre svoje podnikanie s rastúcim počtom klientov a zisku. Realita je však iná a podnikatelia častokrát prichádzajú do straty, s čím je potrebné sa neodkladne vysporiadať. Nešťastnou, avšak bežnou situáciou je, že podnikatelia neprichádzajú o zisky častokrát svojou vinou ale nespoľahlivosťou klientov.

Takýchto situácií sa potrebujete ako podnikateľ vyvarovať alebo ich mať čo najskôr z krku. Práve v takýchto prípadoch oceníte naše služby, v rámci ktorých za vás vybavíme všetko potrebné a vám sa tak bez problémov vráti vlastný kapitál na ďalšie podnikanie. V súčasnosti už podnikatelia chápu, že nie je výhodné robiť si všetko sám. Rôznorodosť služieb a ponúkaných činností znemožňuje, aby bol každý odborník na všetko a s požadovanou kvalitou aj mimo svojej hlavnej podnikateľskej činnosti.

Za určité percentuálne ohodnotenie je oveľa výhodnejšie nechať odborníkov pracovať na zadanom probléme, akoby ste ho mali riešiť svojpomocne a strácať čas štúdiom problematiky a problémami, kde vás súper ľahko prekvapí nepripravených. My ako spoločnosť vytvorená za účelom vymáhania pohľadávok si tiež radšej zaplatíme odbornú účtovnú firmu, ako si narobiť problémy v segmente, ktorý neovládame. Vo vymáhaní pohľadávok sme však nezastupiteľní a práve v tomto obore sa neváhame prebiť aj cez najťažšie prípady.

Vo vymáhaní pohľadávok má spoločnosť Claims Collection 87% úspešnosť, čo značí pre podnikateľov veľmi nízke riziko spolupráce. Všetky prípady doťahujeme dokonca a nikdy neostávame iba pri mimosúdnom vymáhaní. Nebojíme sa pustiť do súdnych sporov a v prípade, ak dlžník vyhlási konkurz alebo osobný bankrot, máme overené praktiky, ako aj v takomto prípade dosiahnuť vysokú mieru úspešnosti.

Práve vyššie uvedené je limitujúcou zložkou väčšiny našej konkurencie. Väčšina spoločností sa spolieha na mimosúdne vydieranie dlžníkov a po pár výhražných emailoch, telefonátoch a možno osobnom kontakte vám prípad vrátia s tým, že od dlžníka nie je možné získať vaše finančné prostriedky, pretože nič nemá. Tým sa prichádza o drahocenný čas a dlžník je o to bližšie k premlčaniu svojich záväzkov. Veríme, že to je to posledné, čo by ste chceli. Pri obchodnoprávnych vzťahoch je štandardná premlčacia lehota zväčša iba 4 roky v závislosti od výšky vašej pohľadávky. Keď si uvedomíte, že nesplatené faktúry alebo iné dlhy ste začali riešiť približne po roku od ich splatnosti a následne sa nekvalitná spoločnosť rok a pol snaží mimosúdnou cestou zastihnúť vášho dlžníka, ostáva vám niečo málo cez pól roka, aby ste rýchlo reagovali a našli lepší spôsob, ako získať svoje finančné prostriedky naspäť. Vymáhanie pohľadávok pritom môže byť po dlhšej dobe omnoho náročnejšie, pričom dlžník má čas previesť svoj majetok na iný subjekt.

Naopak našou stratégiou je profesionálny a sofistikovaný prístup, kde sú aj prefíkaní dlžníci pred právom krátky. U nás dlžníkov okamžite, ako vidíme, že dobrovoľne nereagujú a nezaplatia prvú splátku, žalujeme, pričom v tomto prípade sa pozastavuje premlčacia doba. Ako sa hovorí, pes ktorý šteká, nehryzie. My neštekáme nikdy.

Komplikované súdne spory sa vyhrávajú aj na drobnostiach a preto treba byť nesmierne dôsledný v každom detaile a podstúpiť každý úkon, akokoľvek banálny sa môže zdať. Náš tím tvoria rokmi preverení odborníci, ktorí nedovolia, aby vás dlžníci dostali do kolien. Sú to predsa oni, ktorí sa správali nečestne a nedokázali si splatiť svoje záväzky a preto vám my ochotne pomôžeme tieto záležitosti dokázať aj v súdnej rovine.

Naša provízia je vyplácaná až po reálnom vyplatení čiastky od dlžníka a dopredu od vás nežiadame žiadne poplatky alebo zálohy. Inými slovami možno povedať, že naše služby sú pre vás zadarmo. O rozdieloch medzi najímaním advokáta a vymáhacej spoločnosti akou je tá naša, si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku Odkúpenie pohľadávok.

Ak predsa len máte nejaké ďalšie pochybnosti, alebo doplňujúce otázky, neváhajte nás kontaktovať cez náš nezáväzný formulár a nechajte sa samy presvedčiť našou profesionalitou a poskytnutou pomocou v ťažkých chvíľach.

 

 

Čechy zachvátila zlatá horúčka! Získajte na nej aj vy

0

Zlatá horúčka je výsledkom prudkého rastu ceny zlata v posledných týždňoch. Keďže cena zlata neustále rastie, stále je možné na jeho nákupe poriadne zarobiť! V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako pri investovaní do zlata postupovať.

Na rastúcej cene zlata sa dá zarobiť skutočne jednoducho. Stačí, ak zlato kúpite čo najskôr, kým jeho cena nebude na úplnom vrchole a následne ho predáte, keď bude mať najvyššiu cenu. Výhodou je, že zlato si svoju hodnotu drží pomerne stabilne, takže risk finančnej straty je pri jeho kúpe minimálny. Aj preto je zlato tak veľmi obľúbené – je skvelým spôsobom, ako bezpečne uchovať svoje peniaze a ochrániť ich pred kolísaním ekonomiky.

Do zlata môžete investovať krátkodobo, napríklad, že po pár mesiacoch od kúpy ho predáte a mierne na jeho predaji zarobíte, alebo môžete investovať dlhodobo. Práve dlhodobé investície do zlata sa ukazujú ako najvýhodnejšie, stačí si len porovnať cenu zlata v jednotlivých rokoch. Kým v roku 2010 stál 1 kg zlata približne 29 600€, aktuálne za rovnakú hmotnosť zlata zaplatíte okolo 55 000€. Cena zlata tak pomerne výrazne rastie.

Bezpečná investícia pre každého

Ak sa rozhodnete investovať do zlata, musíte si vopred ujasniť, koľko peňazí máte k dispozícii. Pokiaľ chcete investovať veľké finančné čiastky, najväčší zmysel majú zlaté tehličky, ktoré majú vyššiu hmotnosť. Naopak, pri nižších investíciách v rádoch niekoľkých stoviek až tisícok eur dávajú najväčší zmysel zlaté zliatky a mince, ktoré majú nižšiu cenu, a teda sú dostupné skutočne pre každého, aj menšieho investora.

Pri kúpe zlata je však potrebné dbať na jeho prvotriednu kvalitu a čistotu. Investičné zlato by malo mať 24 karátov a ideálne by malo pochádzať od známeho producenta. Kvalitné investičné zlato môžete na Slovensku kúpiť napríklad v predajni na Dunajskej ulici č. 68 v Bratislave. Mincovňa tu predáva švajčiarske zliatky najvyššej kvality. Tak neváhajte a vyťažte zo zlatej horúčky čo najviac aj vy!

Zelená energia – využívate ju aj vy?

0

V dnešnej dobe sa ekologické a obnoviteľné zdroje energie dostávajú do popredia viac ako kedykoľvek predtým. Ak chcete byť IN a zároveň šetriť našu planétu, mali by ste nad zmenou svojho dodávateľa elektriny pouvažovať aj vy. Naviac, je to skutočne jednoduché!

Elektrická energia je najdôležitejším druhom energie na celom svete. Drvivá väčšina zariadení, ktoré na dennej báze využívame, funguje práve vďaka elektrickej energii. Či už sa pozriete na autá, dokonca aj tie so spaľovacím motorom, smartfóny, počítače, vlaky, lietadlá, verejné osvetlenie, všetky budovy, firmy, predajne… Nič z toho by bez elektrickej energie nemohlo fungovať. Keďže elektrická energia je tak dôležitá, ako ľudia musíme dbať na to, aby sme o ňu nikdy neprišli. Práve preto sa neustále hľadajú spôsoby, ako zefektívniť jej výrobu. Zároveň je dôležité inovovať výrobu elektrickej energie tak, aby čo najväčšie percento elektriny pochádzalo z obnoviteľných zdrojov.

Máme to šťastie, že Zem nám ponúka obrovské množstvo spôsobov, ako sa dá zelená energia vyrábať. Stačí sa pozrieť na slnko, rieky, či vietor. Všetky tieto prírodné javy sa dajú využívať ako zdroje obnoviteľnej a ekologickej elektrickej energie. Takáto elektrina nijako neškodí planéte a dá sa využívať prakticky donekonečna. Ako však zelenú elektrinu využívať aj vo vašej domácnosti?

Zelená elektrina pre každého!

Niektorí ľudia využívajú svoje vlastné solárne panely na výrobu elektrickej energie. Takéto riešenie je ekologické a výhodné, no vyžaduje veľkú investíciu a nie každý má dostatočný priestor a možnosti, aby si vedel vlastné solárne panely inštalovať a využívať. Našťastie, je tu aj výhodnejšie a jednoduchšie riešenie, ktoré môže využiť skutočne každý!

Je ním zelená energia od firmy Greenlogy. Tá vyrába elektrickú energiu na Slovensku, jedná sa tak výlučne o lokálny „produkt“. Elektrická energia od Greenlogy pochádza so solárnych panelov, bioplynu a biomasy, teda stopercentne ekologických a obnoviteľných zdrojov. Tak neváhajte, začnite odoberať výhodnú zelenú energiu od Greenlogy aj vy a podporte našu planétu!

Prečo je recyklácia odpadu tak dôležitá?

0

O tom, že na recyklácii odpadu naozaj záleží, sa učia už aj deti v škôlkach. Napriek tomu mnohí z nás stále poriadne nerozumejú pojmu recyklácia, no čo je hlavné, nedokážu recyklovanie odpadu aplikovať do svojho života.

Mnohí ľudia sú totiž stále verní názoru, že recyklácia odpadu nemá až taký význam, aký sa jej pripisuje. Nájdu sa aj jedinci, ktorí si dokonca myslia, že recyklácia je dobrá len na to, aby sa uľahčila práca smetiarom a v skutočnosti nemá žiaden prínos pre našu planétu. Nemôžu byť ďalej od pravdy. Nebyť recyklácie, v dnešnej dobe by sme sa už pravdepodobne všetci topili v haldách vyhodených plastov, kovov, či papierov a naše prírodné zdroje by už boli z obrovskej časti vyčerpané.

Recyklácia má obrovský prínos najmä z dvoch hľadísk. Tým prvým je šetrenie prírodných zdrojov, ktoré nie sú nekonečné. Vezmime si napríklad papier. Ak by sme vôbec žiaden papier nerecyklovali, museli by sme zotínať obrovské množstvo lesov, čo by sa odrazilo na fatálnych zmenách klímy na Zemi. Vďaka možnosti recyklácie papiera sa dnes väčšina nových papierových výrobkov vyrába z papierového odpadu, vďaka čomu šetríme lesy. Rovnaká analógia platí aj pri kovoch, skle, či plastoch.

Druhým hľadiskom je šetrenie prírody od odpadu. Skládky odpadu sú obrovskou záťažou pre planétu, keďže sa z nich do vzduchu a zeme uvoľňujú škodlivé, častokrát až jedovaté látky, sú pre životné prostredie obrovskou záťažou.

Aký odpad vieme recyklovať

Základom recyklovania je vedieť sa dobre orientovať v odpadoch. Na to nám slúžia recyklačné značky, ktoré sú vyznačené rôznymi farbami. Každá farba symbolizuje konkrétny druh odpadu. Do žltej nádoby dávame plasty. Modrá farba je určená na papier a červená farba je určená na odpad vo forme kovov. Do nádoby v zelenej farbe dávame sklo a nádoba v oranžovej farbe je určená pre nápojové kartóny.

Recyklačné značky majú obrovský význam. Okrem toho, že napomáhajú ľuďom lepšie sa orientovať vo vyhadzovaní odpadov, chránia našu planétu.

Nosič na bicykel. Veľký pomocník každého cyklistu

0

S bicyklom sa dá dostať naozaj všade. Jazdu na ňom si užijete nielen v prírode. Bicykel vám pomôže vyhnúť sa zápcham vo veľkých mestách. Čo však robiť, keď cyklistická trasa začína ďaleko od vášho domova? Riešením je dopraviť si bicykel na začiatok trasy automobilom s pripevneným nosičom na bicykle.

Typy nosičov na bicykle

Nie všetky bicykle sa dajú zložiť a uložiť do kufra automobilu. Hlavne v lete a počas ciest na dovolenky. Zbalené cyklovozíky pre deti, množstvo hračiek a k tomu manželkina garderóba si žiadanú iné riešenie prepravy vášho bicykla. Najlepšou voľbou je kúpa nosiča na bicykle. Existuje viacero typov nosičov. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody. Záleží len od vás, čo od nosiča očakávate a aké sú možnosti vášho automobilu.

Nosiče bicyklov na strechu automobilu

Nosič bicyklov na strechu automobilu sa pripevňuje podobne ako strešný box na lyžiny. Tento typ nosiča je veľmi skladný a umožňuje prevážať jeden až päť bicyklov. Výhodou nosiča na strechu je taktiež nízka cena a ochrana bicykla pred poškodením alebo znečistením. Naopak nevýhodami sú komplikovanejšia  inštalácia nosiča a horšie jazdné vlastnosti automobilu. Pripevnením strešného nosiča sa zvyšuje spotreba paliva a obmedzená je i vaša rýchlosť na diaľnici. Pozor si musíte dávať pri parkovaní v garáži, kde sa s takýmto nosičom nezmestíte.

Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Ak má vaše auto ťažné zariadenie, celkom iste si kúpte nosič na bicykle, ktorý sa dá na neho pripevniť. Jeho montáž je veľmi jednoduchá a manipulácia s ním veľmi praktická. Veľkou výhodou nosiča na ťažné zariadenie je ochrana automobilu pred poškriabaním a voľný prístup do kufra auta vďaka sklopnému mechanizmu. Tento typ nosiča má aj spätné svetlá a musíte na neho nainštalovať tretiu poznávaciu značku. Previezť vďaka nemu dokážete až štyri bicykle. Nevýhodou tohto typu nosiča je jeho vyššia cena a horšia viditeľnosť cez zadné okno auta.

Nosiče bicyklov na zadné dvere automobilu

Nosič bicykla na zadné dvere je riešením prakticky pre každého. Ušetrí vám nemalé peniaze a poteší vás taktiež jednoduchá manipulácia.  Pred jeho kúpou sa však uistite, že má vaše auto celokovový rám zadných dverí. Niektoré vozidlá majú spodnú časť dverí plastovú. Na takéto vozidlá sa tento typ nosičov nedá pripevniť. Dávajte si pozor aj na to, aby nosič neprekrýval ŠPZ. Investujte do drahšieho modelu, ktorý umožňuje fixáciu kôl pomocou líšt. Predídete tak poškodeniu bicyklov aj vozidla.

 

Block title

Block title

Block title