Home Blog

Prezentujte sa letnou terasou

0

Nielen chutné jedlá a nápoje by mali upútať vašich potenciálnych zákazníkov. Ak vaša prevádzka disponuje letnou terasou, môžete zabodovať aj vďaka jej zariadeniu. Stačí mať dobré nápady a vkus a zákazníci sa k vám len tak nahrnú. Vonku predsa vždy chutí viac.

Aký nábytok vybrať na terasu

Predovšetkým pamätajte na to, že hoci je vaša terasa zastrešená, určite by ste si mali zaobstarať nábytok, ktorý je vhodný do exteriéru. Terasový nábytok by mal byť odolný, a najmä pokiaľ s ním často manipulujete (napr. ho na noc odkladáte), je vítané, ak má nízku hmotnosť a je stohovateľný. Odolnosť exteriérového nábytku však nesúvisí len s tým, že ho tak ľahko nedolámete alebo nedotlčiete. Keďže sa nachádza vonku, mal by byť schopný odolávať napríklad nepriaznivému počasiu. Isto si ani vy neviete predstaviť, že by ste pri každej letnej prehánke v čase najväčšieho návalu hostí nútili svojich čašníkov sťahovať terasový nábytok do bezpečného úkrytu.

V sortimente exteriérového nábytku objavíte množstvo štýlových kúskov, treba však myslieť na priestorové možnosti terasy, no aj miestnosti, do ktorej budete nábytok odkladať na noc či mimo sezóny. Stoly aj stoličky vhodné na terasu sa predávajú v rozmanitých materiálových, tvarových a farebných vyhotoveniach, no aby ste hostí svojou terasou nezavádzali, radšej na ňu vyberte taký exteriérový nábytok, ktorý korešponduje s charakterom vašich služieb, ale tiež aj interiéru. Zaiste by ste boli ako hosť sklamaný, keby ste sa pre podnik rozhodli pre jeho terasu s nádherným vintage nábytkom a vnútri by vás čakal šok v podobe ultra moderného vybavenia.

Stoly aj stoličky do exteriéru

Terasový nábytok si viete vyskladať podľa vlastnej fantázie a nemusíte sa báť skúšať aj netradičné kombinácie. Čím budete kreatívnejší, tým skôr okoloidúcim zariadenie letnej terasy padne do oka. Skúste napríklad ratanové stoly ladiť s hliníkovými stoličkami, resp. kovovými stoličkami. Stoly zoženiete ako celky, ale tiež si ich viete zostaviť zo stolových nôh a dosiek. Orientujte sa najmä na ľahko prenosné exteriérové stolové nohy, napr. hliníkové. Predávajú sa v štandardných výškach 72 alebo 109 cm, ku ktorým ľahko prispôsobíte aj výšku stoličky. Budete prekvapení, z akých všemožných tvarov stolových nôh si viete vyberať. Okrem hliníka sa na výrobu stolových nôh využíva aj ratan, nerez alebo liatina. Predajca vás zaiste nezabudne informovať o tom, či je jeho sortiment vhodný aj na terasu. Exteriérové stolové dosky zvládnu nápory popola, slnka, dažďa, mastnoty, ale i čistiacich prostriedkov. Vyberať si môžete zväčša z plastových alebo hliníkových stolových dosiek, ale tiež z dosiek z masívneho dreva. Pokiaľ si však nechcete robiť ťažkú hlavu z kombinovania stolových nôh a dosiek, vyberte si taký stôl na terasu, ktorý sa predáva ako celok. Masívne terasové stoly sú vhodnejšie pre priestranné terasy, rovnako ako ratanový nábytok s hliníkovou konštrukciou. Menšie terasy kaviarní, reštaurácií, cukrární či zmrzlinární príjemne osviežia kovové, príp. kovovo-drevené exteriérové stoly. Vynikajúco k nim zladíte napríklad kovové stoličky. Kovové stoličky sú dobre stohovateľné a odolávajú UV žiareniu. Ak je vaša terasa zariadená v modernom štýle, stavte na hliníkové stoličky s výpletom z PVC, majú skutočne dlhú životnosť. So sklopnými kovovými bistro stoličkami pestrých farieb vašej terase dodáte atmosféru najnavštevovanejších turistických metropol.

Rozprávková atmosféra v detskej izbe musí byť!

0

Mnoho rodičov je toho názoru, že koberec do detskej izby nepatrí. Prečo? Myslia si, že poletujúce chuchvalce spôsobujú alergie, prípadne nepriaznivo pôsobia na detské zdravie. Omyl! Teda vtedy, pokiaľ je vaše dieťatko zdravé, nebojte sa siahnuť po syntetickom koberci, ktorý má výborné antistatické vlastnosti. Okrem toho nepriťahuje prach, ale naopak, odpudzuje ho, pričom starostlivosť o detský koberec je skutočne nenáročná! Znie to lákavo, však?

Do kvality sa oplatí investovať!

Kvalitné detské koberce sú zdravotne bezpečné, a to vďaka špeciálnym materiálom, z ktorých sú vyrobené. Pochopiteľne, že ak chcete, aby vám takýto koberec dlho vydržal, všetko závisí od jeho kvality. Medzi najlepšie na trhu patria jednoznačne tie prírodné, teda vlnené, no väčšina sa vyrába z umelých materiálov, ktoré sú tiež vďaka svojim vlastnostiam jedny z najobľúbenejších na trhu.

Celoplošný koberec – áno alebo nie?

Najmä mladé rodinky s deťmi uprednostňujú celoplošné koberce do detskej izby, a to najmä kvôli tomu, že tlmia hluk spôsobený neustálym pobehovaním detičiek, čím sa koniec koncov i chráni samotná dlažba. Pochopiteľne, že ide o vec vkusu, no celoplošné koberce sa vyplatia omnoho viac vzhľadom k tomu, že je pre deti príjemnejšie hrať sa na koberci, nie na podlahe.

V detskej izbe by nemali chýbať ani tapety

Ak ste už konečne vybrali súci koberec do detskej izby, čo tak ho doladiť s trendy detskými tapetami? Takto môžete vytvoriť veselú atmosféru určenú na bezstarostné hranie vašich detičiek, no taktiež oživiť interiér! Vybrať si môžete 3D fototapety, ktoré rozžiaria detské očká, ale i klasické detské tapety na stenu tých najrôznejších motívov, farieb aj vzorov! Tak čo poviete, aj vy splníte svojim detičkám sen o izbičke ako z rozprávky a vytvoríte pre ne dokonalý priestor na hranie? Veď je to také jednoduché a prekvapivo i cenovo prijateľné.

 

Trápia vás horúčavy na pracovisku? Vetrajte!

0

Otravné horúčavy nás netrápia len vtedy, keď sa nachádzame na priamom slnku, ale taktiež v kanceláriách, ktoré sú veľa krát nevyvetrané. Pýtate sa, aká by mala byť priemerná teplota na pracovisku?  Nie je to samozrejme žiadna veda, stačí, ak budete pravidelne vetrať, teda dbať na výmenu starého vzduchu za nový a uvidíte, že sa zbavíte únavy, migrény či pálenia očí!

Je vám v práci horko?

Vedeli ste o tom, že u viac ako 20 % ľudí sa môže prejaviť syndróm „chorých budov“? Prejavuje sa nepohodou, vyčerpanosťou i diskomfortom v miestnosti, čo môžu pociťovať najmä senzitívni jedinci. Nevetrané kancelárske priestory spôsobujú i ďalšie zdravotné ťažkosti akými môže byť bolesť chrbtice či stuhnutosť krku, čím sa znižuje i pracovný výkon zamestnancov. Dôležité je, aby kancelárie v Bratislave mali zabudované klimatizačné systémy, ktoré pomáhajú udržiavať v miestnosti optimálnu teplou, ktorá by mimochodom mala byť v rozmedzí od 23 do 27 stupňov.

Vezmite si náhradné oblečenie

V kanceláriách by ste mali mať pre istotu náhradné formálne oblečenie, aby ste v prípade nečakanej schôdze neprišli v upotenej blúzke či saku. To platí najmä pre zamestnancov vyšších pozícií, ktorí si takéto „fópa“ nemôžu v žiadnom prípade dovoliť! Najmä muži to majú v tomto ročnom období omnoho ťažšie ako ženy, keďže sa viacej potia, a tým pádom omnoho viac požadujú chladnejší vzduch, čo zase nemusí vyhovovať kolegyni vedľa stola. Aj z tohto dôvodu mnoho zamestnancov uprednostňuje prácu z domu, keďže len v domácom prostredí majú možnosť zvoliť si, aká teplota ovzdušia bude pre nich najideálnejšia. Koniec koncov, boj o nastavenie klímy je celosvetový problém a okrem zhoršenej atmosféry na pracovisku môže spôsobiť pokles efektivity práce! Pamätajte, že nielen kancelárie Košice, ale i tie ostatné musia byť prispôsobené každému zamestnancovi, v opačnom prípade nemusí splniť taký výkon, aký by mal.

Drevené okná – architektonický prvok nejednej domácnosti!

0

Vedeli ste o tom, že drevené okná patria medzi najvyhľadávanejšie typy okien vôbec? Pochopiteľne, že materiál akým je drevo má svoje výhody i nevýhody, no vo všeobecnosti platí, že práve prírodný materiál je jedným z najkvalitnejších, a to najmä kvôli jeho vysokej odolnosti i izolačným schopnostiam.

Najväčšie prednosti dreva – nádherný dizajn, výborné funkčné vlastnosti, vysoká odolnosť!

Ak ste milovníkom dizajnových kúskov, máte zmysel pre architektonické skvosty a nebojíte sa investovať do kvalitných prvkov, ktoré budú zdobiť interiér, resp. exteriér vášho domu, vedzte, že eurookná splnia vaše očakávania i najtajnejšie túžby. Práve v dnešnej dobe sa kladie vysoký dôraz na využitie moderných prírodných materiálov, ktoré si konečne našli „svoje miesto“ v príbytkoch mnohých domácností a niet sa čomu čudovať. Pôvab a krása drevených okien, ale i špičkové funkčné vlastnosti! Na rozdiel od plastu sa môže drevo pochváliť tým, že „dýcha“, no napriek tomu sa nemusíte obávať vysokej priepustnosti tepla. Údržba drevených okien je možno o niečo náročnejšia v porovnaní s inými druhmi materiálov, no to neznamená, že by ste im museli venovať denno-denne dostatok času. Stačí, ak aspoň jeden krát ročne okná pretriete špeciálnymi nátermi určených práve na drevo, vďaka ktorým si zachovajú vysokú životnosť a nádherný vzhľad ako v čase, keď ste ich práve zakúpili. Farby sú flexibilné i pružné, „pohybujú“ sa spoločne s drevom a sú mimoriadne odolné voči UV žiareniu i poveternostným vplyvom, čo považuje mnoho zákazníkov za jednu z najväčších predností.

Investícia sa vyplatí!

Áno, investícia do drevených okien sa skutočné vyplatí! Eurookná spĺňajú vysoké stupne požiarnej odolnosti, čo sa môže zdať absurdné, no skutočne je to tak! Pochopiteľne, musí ísť o kvalitné produkty, a práve preto sa pri výbere zamerajte nielen na produkt ako taký, ale i výrobcu, jeho skúsenosti a kvality, ktoré sú bezpochyby kľúčové!

 

Sú detské ohrádky naozaj bezpečné?

0

Každá mamička to veľmi dobre pozná. Občas si chce počas dňa upratať, prípadne len v pokoji vypiť kávu, no pokiaľ dieťatko lozí po celom byte, je to skôr nemožné. Práve na tento účel sú ideálnym riešením detské ohrádky, ktoré chránia deti pred potenciálnym nebezpečenstvom. Avšak, vedeli ste o tom, že ohrádka je vhodným riešením len pre deti do určitého veku?

Pre koho je detská ohrádka určená?

Ohrádka pre deti je v podstate ohraničený priestor, z ktorého sa dieťatko samo nedostane, čiže by sa dalo povedať, že je skutočne bezpečná. Poznáme ohrádky drevené a skladacie sieťové, pričom každá z nich musí spĺňať bezpečnostné normy. Dokonca, zakúpiť môžete tiež chrániče alebo kolieska pre ľahšiu manipuláciu, čo oceníte predovšetkým vtedy, ak potrebujete ohrádku premiestňovať z jedného miesta na druhé. Treba mať však na pamäti, že k jej využívaniu je nutné postupovať s ohľadom na vek a potreby dieťaťa, keďže ohrádka je vhodná len cca do 8 mesiacov života dieťaťa! Kojenec leží na jednom mieste, pomaličky sa zoznamuje so svojim vlastným telíčkom a jediné, čo robí je to, že sa naťahuje, resp. lezie pomerne na jednom mieste. S ďalším rastom sa však situácia mení, a práve vtedy je dobré vymeniť ohrádku za klasickú deku.

Nesnažte sa za každú cenu dieťa ponechať v ohrádke!

Už je vaše dieťa väčšie, pohybuje sa z jedného miesta na druhé, no vy ho aj napriek tomu ponechávate v ohrádke? Chyba! Bude sa v nej cítiť ako vo väzení, ba dokonca sa môže jeho vývoj rapídne spomaliť. Uvedomte si, že dieťa potrebuje spoznávať okolie, radovať sa z pohybu a objavovania nových vecí, a práve preto mu to musíte vy, ako rodičia umožniť. Ohrádky pre deti sú teda skôr krátkodobou záležitosťou, keďže pre dieťa je prirodzenejšie loziť, hrať sa s hračkami a jednoducho sa učiť nové veci.

 

Zariaďujeme konferenčnú miestnosť

0

Má vaša firma desiatky zamestnancov, ktorých potrebujete školiť pohromade v jednom konferenčnom sále? Alebo je vás v práci pár, ale aj tak potrebujete jednu školiacu a rokovaciu miestnosť? Či už idete zariaďovať veľkú alebo malú konferenčnú miest, držte sa pri výbere nábytku nasledujúceho kľúča.

Čo od konferenčnej miestnosti očakávate?              

V prvej rade je dôležité uvedomiť si, čo všetko sa bude v konferenčnej miestnosti odohrávať. Bude slúžiť čisto na školenie zamestnancov? Alebo sa v nej budú odohrávať aj porady, popr. schôdzky či práca v skupine?

Ak ste si istý, že miestnosť bude slúžiť čisto k prednáškam, prezentáciám či školeniam, pri ktorým nie je potreba, aby mali prítomný poslucháči pred sebou stôl, o to ľahčiu prácu s vybavovaním budete mať. Stačí vám odpovedajúci počet stoličiek, rečnícky pult a premietacia technika.

Konferenčné stoličky na milión spôsobov 

Aké stoličky v takomto prípade vybrať? Poobzerajte sa po konferenčných stoličkách. Či už ide o tvar, farbu, použitý materiál, alebo kvalitu, na trhu nájdete naozaj veľký výber. Je prirodzené, že ak kupujete naozaj veľké množstvo konferenčných stoličiek, nevyberiete si ten najdrahší typ. Nikdy na nich však nešetrite natoľko, že by stoličky boli vrcholne nepohodlné.

S farbou stoličiek sa dá veľmi pekne pohrať. Mala by byť buď nenápadná, alebo naopak doplňovať interiér miestnosti. Tí kreatívny môžu nakombinovať aj rôzne farby stoličiek toho istého typu.

Rokovacie stoly a konferenčné stolíky. Aký je v nich rozdiel?

Ak vybavujete konferenčnú miestnosť aj so stolmi, je to tvrdší oriešok. Na výber máte buď rokovacie stoly alebo konferenčné stolíky.

Rokovacie stoly výškovo pasujú ku konferenčným stoličkám a kreslám. Kúpiť sa dajú samostatné stoly, ale aj sady, z ktorých sa dajú poskladať dlhé rady, alebo napr. sedenie v tvare písmena U. V tomto prípade by sme odporúčali kvalitnejšie stoličky, alebo rovno konferenčné kreslá. Sú pohodlnejšie. Naviac ak si vyberiete luxusnejšie alebo dizajnové kúsky, povznesú obyčajnú konferenčnú miestnosť na naozaj reprezentatívne miesto.

To isté platí aj pre konferenčné stolíky. Vo väčšine prípadov ide o nízky stolík, ktorý sa dopĺňa kreslami či prípadne gaučom. Na tomto mieste sa najčastejšie usadia hostia. Preto by mali byť príjemné a pekné. Kreslá či gauč by mali s konferenčným stolíkom ladiť. Ak si s tým neviete pomôcť sami, vsaďte na sady, ktoré obsahujú stolík a sedací nábytok.

Čo ešte nemôže chýbať?

Pri plánovaní konferenčnej miestnosti tiež myslite na to, kam umiestnite premietaciu techniku. Dobre si rozmyslite, či môžete nainštalovať závesné projekčné plátno, alebo či by bolo praktickejšie mobilné projekčné plátno. Ak nebudete projektor umiestňovať na pevný držiak projektora, tiež počítajte s tým, že niekde musí stáť projekčný stolík. Pred stolíkom by nemala byť žiadna prekážka, ktorá by zabraňovala v prenose obrazu.

Konferenčná miestnosť by mala byť nie len maximálne funkčná, ale človek by sa v nej mal aj príjemne cítiť. Myslite na to nie len pri výbere nábytku, ale aj pri výbere doplnkov.

 

Predčasná ejakulácia trápi v priemere až 40% mužov!

0

Jedna z najčastejších mužských dysfunkcií je práve predčasná ejakulácia, ktorá postihuje až neuveriteľných 40% mužov! Existuje viacero príčin, prečo dochádza k rýchlemu výronu semena, ktoré však účinne dokáže potláčať a eliminovať generický liek. Čo to však predčasná ejakulácia vôbec znamená? Sú generické liečivá a prípravky skutočne účinné?

Prečo vzniká predčasná ejakulácia?

Predčasná ejakulácia je ochorenie, kedy dochádza k vyvrcholeniu cca do 15 sekúnd od začatia pohlavného styku. V niektorých prípadoch dochádza k ejakulácií ešte pred samotným začiatkom pohlavného styku alebo ihneď po zavedení penisu do pošvy, a práve vtedy mnohí muži uprednostňujú lieky na potenciu, ktoré sú zárukou uspokojivého pohlavného styku a dokonalého vzrušenia! Avšak, problémy, ktoré sa týkajú predčasnej ejakulácie, sú veľa krát ukryté „hlbšie“, vo vašej hlave!  Medzi najznámejšie príčiny, prečo vôbec dochádza k takémuto stavu, patrí strach či dlhotrvajúce problémy vo vzťahu. Najideálnejším riešením je pravidelná komunikácia medzi partnermi, ktorá sa nemusí týkať len sexu alebo vzťahu, ale aj problémov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote.

Navoďte romantickú atmosféru!

Možno si to niekedy ani len neuvedomujeme, no aby bola súlož skutočne plnohodnotná, treba zabezpečiť vhodné podmienky pre pohlavný styk. Nezabudnite na romantickú atmosféru, sviečky a samozrejmosťou je aj súkromie! Viete si vôbec predstaviť, že by povedľa spálne neustále prechádzala vaša svokra?

Nehanbite sa váš problém riešiť!

Ak však nezabrala ani psychická pohoda, komunikácia s partnerkou a ideálne podmienky pre pohlavný styk, ďalšou z možností je liečba predčasnej ejakulácie pomocou generických liekov. Super kamagra 160mg je určená pre mužov, ktorých trápi neplnohodnotný pohlavný styk, ktorý túžia obnoviť a zároveň prekonať každú ženskú dušu! Ak teda aj vás trápi predčasná ejakulácia, nehanbite sa tento problém riešiť ešte dnes, veď ide o ochorenie, ktoré trápi takmer každého druhého muža, tak prečo s tým niečo nespraviť a nezačať si užívať intímne chvíľky s vašou polovičkou na plno?

Aké sú najčastejšie chyby pri používaní kondómov?

0

Kondómy sú jednou z najspoľahlivejších ochrán proti pohlavne prenosným chorobám a neželaným otehotnením, ktorú môžete použiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Či už pri náhodnej známosti, ale aj v prípade, že sa dvojica dobre pozná, nezaškodí mať kondóm v zálohe. Už na úvod treba dodať, že spoľahlivosť prezervatívu je z 99% závislá na tom, ako sa používa, a práve preto je správne nasadenie jednou z vecí, ktorú by ste mali ovládať stopercentne aj o polnoci, v opačnom prípade sa môžete dopustiť bežných a najčastejších chýb, ktoré môžu mať nepríjemné následky! Akých chýb sa pri používaní kondómov najčastejšie dopúšťame?

Neskoré nasadenie

Pamätajte, že kondóm sa musí nasadiť ešte pred začiatkom pohlavného styku! Bohužiaľ, veľa mužov na tento fakt zabúda a nasadzuje si ho až po určitej dobe trvania sexuálneho styku, čo je z hľadiska pohlavných chorôb, ale i prípadného otehotnenia neúčinné a úplne zbytočné.

Neodstránenie vzduchu

Pred použitím kondómu je nutné, aby ste stlačili jeho špičku, aby z nej unikol vzduch. Ak to nespravíte, je veľká pravdepodobnosť, že sa počas styku pretrhne, a to si ani nemusíte všimnúť.

Opačné nasadenie

Občas sa stane, že muž neskontroluje smer rolovania kondómu a jednoducho si ho nasadí naopak. Následne sa ho snaží zrolovať, no to je už zbytočné vzhľadom k tomu, že je poškodený a dostatočne nechráni.

Pred použitím sa neskontroluje

Samozrejme, že pred pohlavným stykom sa nechce nikomu kontrolovať to, či sú prezervatívy Durex v poriadku, no naozaj by ste to robiť mali! Skontrolujte obal, opatrne ho otvorte a vyberte kondóm, ktorý je taktiež nutné prezrieť a uistiť sa, či nemá viditeľné poškodenia. A prosím vás, nepoužívajte kondómy po záruke! Áno, verte či neverte, ale aj taká „obyčajná guma“ má lehotu spotreby, ktorú je potrebné za každých okolností dodržiavať.

 

Dom a záhrada. Výber strešnej krytiny je dôležitý krok.

0

Výber strešnej krytiny je veľmi podstatným krokom pri výstavbe novej nehnuteľnosti či jej rekonštrukcii. Každý majiteľ domu, chaty či akejkoľvek budovy by si mal byť vedomý toho, že strecha je tým najpodstatnejším prvkom celej stavby. Kladú sa nároky na jej kvalitu, funkčnosť, trvácnosť a v neposlednom rade aj na jej estetickú stránku. Všetky tieto nároky sú opodstatnené. Veď kto by chcel nekvalitnú strechu s krátkou životnosťou?

Rekonštruujete? Vyberte si ten správny typ strešnej krytiny

Ak ste sa rozhodli dopriať si novú strešnú krytinu a čaká vás rekonštrukcia strechy, robíte dobre. Práve rekonštrukciou strechy prispejete k zvýšeniu kvality bývania a celkovej hodnoty vašej nehnuteľnosti. S využitím produktov značky CREATON sa vám naskytajú široké možnosti pre estetické, ale zároveň aj spoľahlivé rekonštrukcie strechy. Ponuka obsahuje široký sortiment, z ktorého si môžete vyberať. Navyše, produkty podliehajú záruke 50 rokov na funkčné vlastnosti škridiel, čo zaručuje trvácnosť strešnej krytiny aj po viaceré generácie. Pri rekonštrukcii strechy je podstatné využívať aj doplnkové príslušenstvo, ako napríklad keramické strešné doplnky, ktoré na jednej strane dopĺňajú strechu a na strane druhej zabezpečujú jej funkčnosť.

Prečo si vybrať betónovú strešnú krytinu?

Ak váhate, akú strešnú krytinu pri vašej rekonštrukcii zvoliť, vezmite do úvahy, že nie je škridla ako škridla. Okrem tradičnej pálenej škridly a vláknocementovej krytiny je v ponuke na výber aj betónová škridla. Betónová strešná krytina vyniká unikátnymi technológiami a exkluzívnymi farbami a vyznačuje sa odolnými povrchmi. Dôvodom, ktorý vás presvedčí, že by ste mali zvoliť práve betónovú strešnú krytinu je jej cenová výhodnosť ale zároveň dlhá životnosť. Spôsob jej ukladania je takmer taký istý, ako je to v prípade pálenej škridly. Je to v podstate zmes piesku, cementu a vody a čo sa týka nárokov na váhu krovu, dá sa porovnať s pálenou škridlou.

A čo betónová škridla?

Betónová strešná krytina značky CREATON zabezpečí vynikajúce riešenie pri rekonštrukcii vašej strechy či pri výstavbe novej nehnuteľnosti. Vyznačuje sa vlastnosťami, ktoré zabezpečujú kvalitu a dlhú trvácnosť strechy. Ide o kvalitné betónové škridle, ktoré vynikajú svojimi unikátnymi technológiami a zároveň exkluzívnymi farbami odolných povrchov. Betónové škridly sú ponúkané v niekoľkých rôznych farebných odtieňoch, preto sa nemusíte báť, že si nebudete vedieť vybrať.

 

 

Sklad potravín: Aké požiadavky a normy musí spĺňať?

0

Zariadzujete predajňu s potravinami? V prípade, že budete mať v obchode aj sklad potravín, je treba dodržať množstvo predpisov a nariadení.

Nejde len o vhodné regály do skladu, kam sa všetko uloží. Musí byť zabezpečená aj adekvátna prístupová komunikácia ku skladu v bezprašnej úprave, nesmie chýbať stály prívod tečúcej teplej vody ohriatej najmenej na teplotu 45°C, ako aj prívod tečúcej studenej pitnej vody a samozrejmosťou je i hygienicky nezávadné odstraňovanie odpadových a splaškových vôd.

Čo ešte ďalšie musí sklad potravín spĺňať?

Vhodné skladové priestory

Priestory skladov musia byť upravené tak, aby nimi neprechádzalo nechránené teplovodné potrubie ani odpadové potrubie. Sklad musí byť vybavený aj meracími zariadeniami a podľa potreby aj regulačnými a registračnými zariadeniami, ktoré umožňujú dodržiavanie a kontrolu určených noriem.

Manipulácia s čerstvými potravinami

Manipulácia s potravinami, obzvlášť čerstvými, to je samostatná kapitola.

Tak v prvom rade, na skladovanie čerstvých surovín a polovýrobkov sa musia zriadiť vyhovujúce skladovacie priestory ako súčasť výrobného priestoru. Napríklad vajcia, tie je potrebné skladovať v chladných skladoch alebo v chladničkách.

Na uskladnenie zeleniny a ovocia zasa poslúžia prepravky na ovocie či zeleninu uložené na adekvátnom mieste, pričom zabúdať nemožno ani na manipuláciu a očistu daných surovín. Je treba na to vyhradiť špeciálne miesto s prívodom tečúcej vody zahriatej najmenej na 50 °C a studenej pitnej vody so zariadením na umývanie surovín s pracovnými plochami, ktoré sú umiestnené mimo výrobného priestoru tak, aby bolo oddelené čisté od nečistého.

Vhodné materiály a predmety na uskladnenie potravín

V obchode s potravinami môžete pre kontakt s potravinami používať len materiály a obaly, ktoré spĺňajú vcelku prísne požiadavky. Tie určuje výnos  č. 1799/2003 – 100potravinového kódexu.

Nie je teda vôbec jedno, aké kovové materiály a predmety, predmety z plastov, ako sú prepravky aj plastové palety, keramické predmety, sklenené predmety, drevené predmety aj ďalšie predmety pri styku s potravinami použijeme.

Vo všeobecnosti platí zásada, že pri manipulácii s potravinami by sa mali používať len také materiály a predmety, ktoré nesmú do potravín uvoľňovať látky ohrozujúce zdravie ľudí a ktoré nespôsobujú žiadne neprijateľné zmeny v zložení príslušných potravín.

 

 

Block title

Block title

Block title