Vandali si nevyberajú, no dá sa proti nim chrániť

0
2407

Len si predstavte situáciu s vaším autom na lízing. Že by vám ho nejaký vandal z dlhej chvíle napríklad podpálil. Budete musieť lízing naďalej splácať, no zostanete bez auta, ktoré bolo zničené. Pre takýto prípad existuje poistenie proti vandalizmu alebo krádeži, ktoré vás možno vyjde o pár eur ročne naviac, no oplatí sa stonásobne.

Mať auto na lízing nie je žiadna hanba, práve naopak, každý chápe, ak nemáte hotovosť poruke. Nevýhodou však je pocit, ktorý vás neustále tlačí zarábať viac peňazí, pretože máte na krku dlh. Veľakrát však nový majiteľ auta zabúda na jeho hodnotu a možnosti poistenia.

PZP verzus havarijná poistka

Každý majiteľ automobilu vie, čo má urobiť ako prvé bezprostredne po kúpe nového auta. Musí si vybaviť povinné zmluvné poistenie. Povinné je kvôli tomu, aby poisťovňa pomohla nevinnému, keď mu vinník nemá ako vyplatiť celú sumu škôd.

Vytvoriť si povinné zmluvné poistenie je stanovené zákonom a jeho porušenie je trestné. V skratke PZP obsahuje náhradu škody, ktorú by ste mohli pri šoférovaní spôsobiť inej osobe. Žiaľ, škodu na vašom aute vaše PZP nepokryje. Práve na to je tu možnosť vybaviť si havarijné poistenie, ktoré vyrieši mnoho nepríjemných situácií. S havarijnou poistkou si môžete byť istí, že pokryje náklady na opravu vášho vozidla v prípade poistnej udalosti.

Pripoistenia ku havarijnej poistke

Tak ako máte možnosť vybrať si dodatočné pripoistenia k vášmu životnému poisteniu – alebo pripoistenia k poisteniu domu – máte možnosť vybrať si dodatočné služby k havarijnej poistke. Žiaden majiteľ auta si nemôže byť istí, či je jeho auto v bezpečí a bez nástrah z okolia. Ani vy. Odporúča sa preto pri vytváraní havarijného poistenia zvážiť a pripojiť si dodatočné pripoistenia. Jedným z možností pripoistenia je poistenie proti krádeži. Druhou možnosťou je dodatok havárie a vandalizmu.

Poistenie proti krádeži chápte ako pokrytie škody pri krádeži celého auta alebo aj len jeho častí ako štandardnej a doplnkovej výbavy. Poistenie proti vandalizmu a havárie pokrýva viacero situácií, ktorým sa, žiaľ, nemusíte vyhnúť.

Riešenie ťažkej situácie

Dostali ste sa do situácie, keď ste večer zaparkovali svoje krásne nové auto na parkovisku pred bytovkou a ráno boli všetky autá na parkovisku dobúchané a poškriabané? Poviete si, že to boli zaiste nejakí tínedžeri a vy neviete, čo teraz spraviť. Minimálne jeden z vašich susedov už určite zavolal policajtov, ale ak ich tam ešte nevidíte, môžete ich zavolať aj vy.

Na začiatok po vysvetlení situácie si policajti spíšu zápisnicu a vy môžete zavolať poisťovni a spýtať sa na postup. Je potrebné všetko nahlásiť, spísať a nafotiť. Veď auto bolo úplne nové bez škrabanca.

V prípade, že máte uzatvorené len PZP, vaša poisťovňa vám v telefóne oznámi, že nemáte nárok poistnú udalosť nahlásiť, pretože proti vandalizmu poistení nie ste. Ak ste si uzatvorili havarijné poistenie a máte aj poistenie proti vandalizmu, riešenie sa isto nájde. Poistiť auto proti vandalizmu je možné a v prípade, že bývate v paneláku a parkujete svoje vozidlo každý večer vonku a nie v garáži, v podstate aj nevyhnutné. O možnostiach poistenia sa preto informujte včas.

Proti čomu ste poistení?

Poistenie proti vandalizmu zahŕňa mnoho udalostí, ktoré môžu nastať. Pokiaľ nemáte v pláne parkovať svoje auto v stráženej súkromnej garáži po celý deň, mali by ste sa na tieto udalosti pripraviť. Najčastejším vandalizmom, s ktorým sa majitelia áut stretávajú, je poškriabaný lak. Či už vám poškriabu lak kľúčmi, otvorením dverí na parkovisku, nákupným vozíkom alebo kovovými predmetmi, poisťovňa vám to preplatí.

Tak isto ako poškriabaný lak vám poisťovňa preplatí aj prepichnuté alebo vypustené pneumatiky či rozbité sklo. Medzi ostatné kryté poistné udalosti patrí preliačená karoséria, odtrhnutý znak značky auta, poškodený lak riedidlom, sprejovanie na karosériu či podpálenie auta. V tomto poistení máte istotu preplatenia všetkých nákladov pri každom vandalizme. Jediné, pre vás vopred informované vandalstvo, ktoré nie je kryté poistením, je znečistenie skiel a karosérie mazivom.

Nebojte sa pýtať

Pri uzatváraní havarijnej poistky si dávajte pozor či vaša poisťovňa vám ponúka možnosť pripoistenia havárie a vandalizmu alebo krádeže. V dnešnej dobe, kedy vandali narobili škody na aute už tisíckam majiteľov, takéto poistenie rozhodne oceníte. Preto sa tomu treba dopredu vyvarovať a informovať sa o možnostiach poistenia vo vašej poisťovni alebo si zabezpečiť takéto poistenie inde. Hlavne nestrácajte čas a nečakajte, kým sa niečo neprihodí.