Virtual reality and Augmented reality pre priemysel

0
1450

V dvadsiatom storočí sa vďaka technickému pokroku obrátili milióny ľudských životov na ruby. Predstavte si telefón, aký to bol veľký vynález. Neskôr mobil, smartfón, tablet, smartwatch… Mnohé odvetvia aktuálne mení virtuálna a zmiešaná realita. Ako sa uplatňujú v priemysle? Povieme si v článku. 

VR & AR – čo to vlastne znamená?

V prvom rade si vysvetlíme, čo virtuálna a zmiešaná realita vlastne je a aký je medzi nimi rozdiel:

  • Virtuálna realita (Virtual reality) umožňuje 360 stupňový pohyb vo virtuálnom svete. Nech sa pozriete z ktoréhokoľvek uhla, prostredie vyzerá tak autenticky, že na to svoje – reálne, úplne zabudnete. V istých prípadoch je dokonca možná i interakcia s virtuálnym svetom. Verte nám, zostanete úplne pohltený. Ako sa do takého sveta dostať? Zatiaľ je potrebné použiť špeciálne VR Vývojári však pracujú na očných šošovkách či implantátoch na zrakový nerv.
  • Zmiešaná realita (Augmented reality) dopĺňa reálne prostredie, v ktorom sa nachádzate. Typickým príkladom je hra „Pokemon GO“ fungujúca vďaka AR. Výhodou je, že nepotrebujete žiadne špeciálne okuliare, postačí Vám smartfón či tablet. Zadáte polohu a Vaša aktuálna realita bude doplnená tou zmiešanou. Mnohé mobilné aplikácie pre cestovateľov vďaka AR poskytujú detaily a zaujímavosti k historickým pamiatkam, pri ktorých sa práve nachádzate.

Virtual reality and augmented reality vo výrobe

Vďaka virtuálnej či zmiešanej realite má mnoho inžinierov väčší priestor venovať sa detailom. Dokážu celý proces výroby vizualizovať, nájsť kolízie a odstraňovať ich. Tak isto zefektívniť všetky operácie. Čas údržby strojov sa skracuje – kontrola prebieha prekrývaním jednotlivých častí s obrazom AR a hľadaním odchýlok. Technik si vie zobraziť ktorýkoľvek servisný plán bez toho, aby musel nosiť hŕbu papierov. Zlepšuje sa i bezpečnosť práce a zdravia na pracovisku, kedy sa pomocou virtuálnej a zmiešanej reality odhaľujú a minimalizujú riziká.

VR a AR oceňuje i automobilový či letecký priemysel

V automobilovom priemysle otvárajú virtuálna so zmiešanou realitou možnosti vo všetkých smeroch, či sa jedná o výrobu, služby alebo údržbu. Vďaka nim dizajnéri rýchlejšie optimalizujú tvary, vzory či farby. Znižuje sa počet nepodarkov a optimalizuje výrobný proces vďaka možnosti jeho simulácie vopred. Testuje sa bezpečnosť a technici sa učia priamo na virtuálnych vozidlách.

Ani letecký priemysel vo využívaní VR a AR nezaostáva. Vďaka virtuálnym výkresom dokážu mechanici lepšie porozumieť komponentom, zefektívniť výrobu a údržbu. Dcérska spoločnosť Airbusu dokonca vyvinula SART (Smart Augmented Reality Tool), vďaka ktorému inšpekčné tímy znížili čas kontroly lietadiel z niekoľkých týždňov na pár dní.

Virtuálna realita spolu so zmiešanou realitou sú neoceniteľnou súčasťou nielen v priemysle, ale aj v iných odvetviach, napríklad v zdravotníctve. Je len otázkou času, kedy sa stanú bežnou súčasťou všedných dní. Brali by ste?