Vplyv matracov na kvalitu spánku a fyzické zdravie

0
436
Vplyv matracov na kvalitu spánku a fyzické zdravie

Vymieňate starý matrac za nový alebo máte pocit, že váš matrac nie je pohodlný? V oboch prípadoch pred vami stojí neľahká úloha vybrať matrac, ktorý prispeje ku kvalite spánku a neohrozí fyzické zdravie. Buďte naozaj obozretní a matrac vyberajte presne podľa vašich potrieb. Pri jeho kupovaní myslite na nasledujúcich faktory, na ktoré matrace vplývajú.

Matrac vplýva na stav chrbtice

Kvalitný matrac je oporou pre telo. Matrac dokáže rovnomerne rozkladať váhu tela do viacerých zón. Ak si správne vyberiete, zabránite bolestiam chrbtice a pohybového aparátu. Pozor na to, že podľa typu matraca je nutné vybrať aj rošt do postele.

Matrac podporuje spánok

Pri kúpe matraca sa zamerajte nielen na materiál, ale tiež na tvrdosť matraca. Táto vlastnosť je kľúčová pre kvalitu spánku. Možno si myslíte, že mäkký matrac znamená spánok ako v bavlnke. Nie je to pravda, pretože príliš mäkký matrac nie je pre telo oporou. Väčšine ľudí vyhovuje tvrdosť matraca 4 a 5.

Matrac bráni bolestiam kĺbov

Spojenie vhodnej tuhosti matraca a vhodného materiálu je alfou a omegou pre stav vašich kĺbov. Matrace vplývajú na to, aby počas spánku neboli kĺby zaťažené tlakom. V opačnom prípade budú kĺby trpieť a vy sa ráno zobudíte s otlačenými alebo boľavými kĺbmi.

Matrac reguluje teplotu tela

Materiál matracu ovplyvňuje i to či sa počas spánku budete neustále vrtieť, pretože vám bude horúco. Vzdušné a dobre odvetrávané matrace podporujú cirkuláciu vzduchu, neusádza sa v nich vlhkosť a telo udržujú v suchom stave.

Matrac eliminuje prejavy alergie

Veľmi opatrní musia byť pri výbere matraca alergici. Zamerajte sa na matrace, ktoré sú hypoalergénne a antibakteriálne. Na takýchto matracoch nebudete trpieť kýchaním, kašľaním, nebude vás svrbieť pokožka alebo štípať oči.

Matrac vplýva na komfort spania

Keď sa nebudete vo svojej posteli cítiť komfortne, váš spánok nebude stáť za nič. Na komfort spania má vplyv veľkosť matraca, jeho tuhosť, výška, pružnosť, zónovanie a materiál, z ktorého je vyrobený. Po kúpe matracu, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám sa zlepší kvalita vášho spánku a následne aj života.