Vysávanie – čo by ste o ňom mali vedieť

0
1749

Vysávač je neodmysliteľnou klasikou bežných domácnosti, nenahraditeľným pomocníkom a neoceniteľným vynálezom. Niet divu, veď proces vysávania zbaví naše obydlie od alergénneho prachu a iných nečistôt. Takisto je to pohodlnejšie i zdravšie ako zametanie metlou a pre mnohých predstavuje táto činnosť dokonca aj relax. Áno, znie to šokujúco, ale takýchto jedincov je nemálo. 

Doba sa mení a dnešné typy vysávačov nemajú s tými minulým takmer nič spoločné. Účinok je niekoľkonásobný, gazdinka sa nemusí naťahovať s prehnanou váhou a to už nehovoriac o bezhlučnosti. Akýkoľvek povrch vyčistíte nanajvýš pohodlne. Tepovače a extraktory môžete dokonca použiť aj na mokré vysávanie.

Dnes sa skutočne nemusíte obmedzovať, pretože máte k dispozícií hneď niekoľko typov – od tých zdanlivo primitívnych až po automatické unikáty. Výber záleži aj od toho, ako plánujete svoj prístroj využívať a čo od neho očakávate. Na vysávanie priemyselných celkov pravdepodobne použijete priemyselné vysávače, na mokré vysávanie zas vysávače s vodným filtrom.

S vreckom alebo bez vrecka?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože pri každom nájdeme plusy, ale aj mínusy. Vrecko je nielen hygienické, ale materiál, z ktorého je vyrobené, zaručuje neutralizáciu škodlivých látok na človeka. Za nevýhodu vreckových vysávačov môžeme pokladať o niečo menší výkon. Ak vlastníte cyklónový vysávač, starosť o vrecká odpadá a nespornou výhodou sú tiež filtre, ktoré sú plne funkčné až do naplnenia nádoby. 

Zastavte alergie
agregát-centrálny-vysávač

Predstavte si 2,5 milióna prachových častíc. Presne toľko sa ich nachádza v bežnej miestnosti. To je dosť na to, aby vyvolali alergiu. Tu prichádzajú na rad antialergické vysávače. Vďaka ním sa podarí neutralizovať až 99,9% drobných čiastočiek, ktoré nám môžu spôsobiť vážne ťažkosti. 

Centralizácia

Ako funguje také centrálne vysávanie? Základom celého systému je centrálny vysávací agregát, a teda centrálny vysávač. Ten sa spravidla umiestňuje do garáže, pivnice, technickej miestnosti, kotolne a podobne. Od centrálneho vysávača je potom vedené potrubie k jednotlivým vysávačovým zásuvkám. Výhodou oproti klasickému vysávaniu je, že pri centrálnych vysávačoch sa vysatý vzduch nevracia do miestnosti. Čiastočky prachu a bežné nečistoty sú odsávané potrubím a prechádzajú priamo do zberníka centrálneho agregátu. Ten stačí vyprázdniť trikrát do roka. K nesporným výhodam tohto systému zaručene patrí zdravý vzduch, pohodlie, bezhlučnosť, univerzálnosť a v neposlednom rade šetrenie.  

Tak čo poviete? Dáte šancu pokroku v prevratnej ére vysávačov a posuniete sa tak o úroveň vyššie?

Zdroj: feminity.zoznam.sk, eneftech.sk

Foto: eneftech.sk