Zbrane a strelivo nielen pre poľovníkov

0
1637

Jednou z obľúbených hračiek malých chlapcov je napodobnenina skutočnej pištole. Aj keď je táto zábava často riskantná, pretože aj tieto zbrane môžu strieľať umelé náboje, prispeje k vybudovaniu vášne, ktorá sa neskôr môže stať základom pre hobby. Niektorí dospelí muži si dokážu azda najviac oddýchnuť v prírode, kde čakajú na tú správnu príležitosť stlačiť spúšť a zasiahnuť svoju korisť. Iní sa zas radi občas uvoľnia pri športovej streľbe na terč. Aké vybavenie je potrebné k týmto zväčša mužským záľubám?

Výbavou každého poľovníka musí byť guľová a broková zbraň

Základom pre akúkoľvek streľbu sú zbrane. Tých rozlišujeme hneď niekoľko. Výbavou každého poľovníka by mala byť aspoň jedna guľová a jedna broková zbraň. Ich použitie je potrebné prispôsobiť typu aktuálne lovenej zveri, a to nielen z hľadiska lepšej trefy, ale aj pre splnenie podmienok konkrétnych povolení na odstrel. Vysoká zver sa loví guľovou zbraňou, ktorej strelivo tvorí len jedna guľka. Naopak brokové zbrane po stlačení spúšte vystrelia náboj, ktorý obsahuje hneď niekoľko drobných brokov v závislosti od hmotnosti konkrétneho streliva. Vďaka tomu sa zvýši pravdepodobnosť zasiahnutia konkrétneho cieľa. Brokovými zbraňami sa loví najmä vtáčia zver, keďže sú prispôsobené na strieľanie letiacej koristi.

Zo strieľania na terče zaujímavý šport

Zbrane a strelivo sa však v rámci hobby nemusia využívať len v poľovníctve. Čoraz viac je rozšírenejšia a rovnako aj populárnejšia športová streľba. Tá dokáže vycibriť vašu presnosť, koncentrovanosť či trpezlivosť. V športovej streľbe sa využíva viacero typov zbraní. Tým úplne základným je klasická vzduchovka, ktorou sa strieľa zväčša na papierové terče kruhového tvaru či mnohé varianty sklopných terčov. Výhodou vzduchoviek je relatívna dostupnosť, keďže pre väčšinu z nich (pre zbrane s energiou strely nižšou ako 15 Joulov) nie je potrebný zbrojný preukaz. Pre zbrane brokové či guľové je spravidla aj pre využitie na športovú streľbu nevyhnutný. Športovými guľovými zbraňami sa strieľa zväčša na kruhové či výcvikové terče tvaru torza, brokovými zas na špeciálne terče vyrobené z asfaltu.

 

zdroj obrazku: vectorolie, freedigitalphotos.net