Zvládnete kormidlovanie jachty? Takéto predpoklady by ste mali spĺňať

0
635
Zvládnete kormidlovanie jachty? Takéto predpoklady by ste mali spĺňať
Zvládnete kormidlovanie jachty? Takéto predpoklady by ste mali spĺňať

Spraviť si kapitánsky kurz je jedna vec a kormidlovať jachtu či inú loď úplne odlišná. Niektorí ľudia dokončia kurz a nikdy sa ku kormidlu neodvážia priblížiť. Pre riadenie akéhokoľvek vodného dopravného prostriedku by ste mali mať nasledujúce predpoklady a zručnosti.

Láska k moru a dobrodružstvu

Mať vybrané lode na predaj ako predpoklad pre kormidlovanie lode nestačí. Nestačí ani kurz vodca malého plavidla, ktorý platí len pre vnútrozemské toky. Pre to, aby ste boli kapitán, musíte hlavne milovať more a mať zmysel pre dobrodružstvo. Vedenie jachty je často náročné a vyžaduje trpezlivosť, odhodlanie a túžbu objavovať nové miesta. Bez tejto vášne budú hodiny strávené na kapitánskom kurze zbytočné.

Základné námorné znalosti

Je dôležité mať základné námorné znalosti, ako je rozpoznávanie námorníckych signálov, pochopenie námorníckych pravidiel a znalosť slovníka námorníkov. Tieto znalosti vám pomôžu lepšie komunikovať na palube a zvýšia vašu bezpečnosť na mori. Získate ich na kurze veliteľ námorného rekreačného plavidla, ktorý trvá tri dni. Pripravte sa na to, že učenie vás neminie. Ak vám robí problémy memorovanie, kurz asi nezvládnete. Spomenúť musíme časový aspekt, kedy príprava a následná prax zaberú niekoľko dní, možno aj týždňov.

Zdravie a fyzická kondícia

Všetky jachty na predaj a prenájom vyžadujú pri kormidlovaní isté fyzické predpoklady. Narábanie s plachtami je o sile a obratnosti. Počas plavby budete musieť byť schopní manipulovať s plachtami, kormidlovať loď a v niektorých prípadoch aj zdvihnúť ťažké predmety. Dobrá fyzická kondícia vám pomôže zvládať tieto úlohy efektívne a bezpečne.

Dobré plavecké schopnosti

Počas plavby sa môže stať, že vás plachta zhodí do vody alebo vypadnete pri vlnení. Ako kapitán musíte byť pripravený pomôcť i iným, ak by z paluby vypadli do mora. Vaše plavecké schopnosti a schopnosť zvládať stres by mali byť viac ako dobré.

Finančné prostriedky

Nebudeme si klamať, ale kurz samotný a následné plavenie nie sú lacná záležitosť. Vedenie jachty môže byť nákladným koníčkom. Musíte byť pripravení investovať do kurzu, vybavenia a údržby lode. Pred absolvovaním kurzu si ujasnite svoj rozpočet a uistite sa, že ste pripravení na tieto finančné nároky.

Tímové a navigačné schopnosti

Ak plánujete viesť jachtu s posádkou, je dôležité mať schopnosť pracovať v tíme. Každý na palube má svoju úlohu a spolupráca je kľúčová pre bezpečné a efektívne plavby. Základné navigačné zručnosti sú nevyhnutné pre vedenie jachty. Tieto zručnosti zahŕňajú schopnosť čítať mapy, používať GPS i kompas a navigovať na otvorenom mori.