Zastavte alergie

0
2156

Je to ako scéna z nízko rozpočtového hororu. Stromy rastú, trávička sa zelená, kvietky kvitnú… a zombíci, ktorým tečie z nosa, sa malátne potulujú po svete. Ak ste jedným z toho zástupu smrkajúcich a kýchajúcich ľudí, určite ste postrehli, že „sezónna“ alergia trvá väčšiu časť roka. Magazín golem.sk si pre Vás pripravil pár skvelých rád, ako s nimi bojovať. Začnite pomaly, no ak budete všetko poctivo dodržovať, možno sa vyhnete lekárom a aj kýchaniu.

Pátrajte po peli

Na internete si nájdite web stránky, kde sú uverejnené tabuľky peľových hodnôt. Zistite, aké trávy, stromy či kvety sa vo Vašom okolí vyskytujú a pozrite si v tabuľkách, v ktorom období je ich pelivosť vysoká. Vtedy dajte prednosť pobytu vo vnútri. Iste, cez leto je to trest, ktorý však musíte podstúpiť, ak si vážite svoje zdravie. 

Používajte masku

Pokiaľ i napriek alergii radi záhradníčite, alebo potrebujete ísť von, používajte masku. Lacno ju kúpite v drogérií či lekárni a účinne udrží peľ mimo Vašich dýchacích ciest. Nechcete sa podobať na Číňanov predierajúcich sa s rúškom na tvári cez neprehľadný smog? Skúste zvoliť šatku, akú nosia moslimské ženy. I to je na naše pomery dosť atypické, no v záhrade to až tak vadiť nebude. 

Vlasy si umývajte každý večer

Opláchnite zo seba peľ. Hlavne, ak používate gél alebo tužidlo. Peľ sa na ne lepí, ako muchy na med, a tak ho máte so sebou všade, kam sa pohnete.

Dajte si vaňu

V jednej štúdií sezónnych alergií zameranej hlavne na sennú nádchu vyšlo najavo, že ľudia, ktorí trpia alergiami, majú vyššiu hladinu stresu po náročných úlohách.

Stres zvyšuje hladinu hormónu kortizolu,“ uviedol vo svojej štúdií profesor Clifford Bassett, odborník na alergie a lekár na klinike New Yorskej univerzity, „zvýšená hladina kortizolu často vedie k prehnaným alergickým reakciám,“ dodáva.

Pár minút meditácie v horúcom kúpeli Vám isto pomôže znížiť stres a zmierniť nepríjemné kýchanie, svrbenie, smrkanie či slzenie očí.

Udržujte si čistý nos

Váš nos je ako predné sklo auta. No namiesto hmyzu sa naň lepí peľ. Skúste si ho čistiť striekačkou. Prečistí Vám to všetky dutiny. Do jednej dierky si streknete prúd vody a vytečie Vám z druhej. Týmto spôsobom sa zbavíte nežiaduceho peľu.

Ak je Vám táto procedúra nepríjemná, kúpte si nejaký bylinný alebo iný nosový sprej.

Vezmite si antihistaminikum  

Keď nie je iná možnosť, použite liek.

V lekárni je dostať nespočetné množstvo liekov proti alergií bez predpisu, alebo oň môžete požiadať svojho lekára.

Vyskúšajte spreje

Ak nezaberie mechanické čistenie nosa, ani antihistaminiká ,tak pritvrďte. Zájdite za svojim lekárom a objasnite mu Vašu situáciu. Určite Vám predpíše nejaký steroidný sprej, ktorý pomôže. Nemôžete ho však užívať dlhodobo, pretože by Váš stav mohol ešte zhoršiť. Vyžiadajte si ho len v akútnych prípadoch.

Zbavte sa roztočov

Roztoče sú malé tvory, ktoré obývajú miesta, kde je teplejšie ako 25°C a vlhkosť vyššia ako 50%. Ak ste sa vo Vašom obydlí dostali nad túto hranicu, máte problém. Roztočov sa zbavíte tak, že sa zase dostanete pod pomyselnú čiaru. Ako to spravíte? Vybavte svoj dom meračom vlhkosti a v prípade potreby ju znížte. S tým Vám pomôžu pohlcovače vlhkosti, ktoré dostať v každom väčšom obchode. Pravidelne tiež vetrajte, vysávajte a tepujte. 

Vymeňte ich

Pre boj z roztočmi by ste mali použiť všetky dostupné prostriedky. Ak spávate v starých perinách, vymeňte ich. V obchode sa porozhliadnite po antialergických perinách a vankúšoch, ktoré sú odolné voči roztočom. Takisto vymeňte posteľnú bielizeň.

Vyvarte svoje povlečenie

Nie doslova, no svoju posteľnú bielizeň, čiže plachty, povlečenie na vankúše a periny, by ste mali raz do týždňa prať vo vode, ktorá má viac ako 60°C. Vedecké výskumy dokázali, že roztoče už pri tejto teplote neprežijú.

Pravidelne upratujte

Viem, že to počujete veľmi neradi, no je to potrebné. Pri vysávaní a zametaní sa rozvíri prach, ktorý obsahuje roztoče, zbytky ich tiel, výkaly a trvá až dve hodiny, kým sa znovu usadí. Ak si nemôžete dovoliť najať niekoho na upratovanie bytu, zakúpte si vysávač s vysokoúčinným HEPA filtrom.

Skúste akupunktúru

Minimálne jedna štúdia dokazuje, že to naozaj funguje. Akupunktúra môže zmierniť alergické reakcie a tiež hladinu stresu. Je to však dosť drahá záležitosť.

Vnútorná pleseň

Plesni sa vynikajúca darí vo vlhkom a teplom prostredí. Ak ju vo svojom dome nevidíte, neznamená to, že tam nie je. Môže byť schovaná pod kobercami, tapetami či v medzi stenách.  Tu je návod, ako sa jej zbaviť:

Odfarbite steny: použite minimálne 5% roztok bielidla a dajte ho na handru. Tou pretrite miesta, na ktorých je pleseň jasne viditeľná alebo, o ktorých si myslíte, že by tam pleseň mohla byť.

Ak ste vo svojom dome objavili väčšiu plochu, ktorá je napadnutá plesňou, tak sa jej zbavte. Vytrhajte kus podlahy a dôkladne ošetrite povrch pod ňou. Potom tam dajte nové kusy.

Vysušte izby

Do kúpeľne a WC nainštalujte ventilátor na odsávanie vlhkosti. Dajte ho tiež do vlhkých priestorov, napríklad do pivnice či garáže.

Zakúpte si HEPA filter

Ak nemáte centrálny filter vzduchu, použite izbové filtre. Do každej izby dajte jeden a filtre v nich vymieňajte každé tri až šesť mesiacov. Pravidelne ich čistite a kontrolujte, či správne fungujú.

Zákaz domácich miláčikov

Ak máte v domácnosti nejakých zvieracích miláčikov, môžete byť alergický na bielkoviny v ich slinách, na odumreté časti kože či ich chlpy. Všetci chlpatí miláčikovia sú nositeľmi týchto bielkovín, strácajú chlpy, alebo na svojom tele nosia zvyšky moču a výkalov. Ak sa ale nedokážete vzdať svojich miláčikov, zakážte im aspoň prístup do spálne, alebo ich načisto vykážte z domu. Chápeme, je to ťažké, ale rozhodne to zlepší Váš zdravotný stav, alebo stav Vašich blízkych.

Zbavte sa koberca

Zvážte, či si v izbách ponecháte koberce, alebo ich nahradíte iným materiálom. Linoleum, dlaždice či parkety sú vhodnou náhradou a navyše v sebe nedržia roztoče.

Pravidelne čistite zvieratká

Ak nedokážete Vašim miláčikom zabrániť vo voľnom pohybe po Vašej domácnosti a nemáte to srdce ich vyhodiť na dvor, tak ich aspoň pravidelne podrobujte kúpeľu. Tiež by ste ich mali každodenne česať. Skúste kefu namočiť do destilovanej vody, ktorá zachytáva alergény. Kúpeľ by mal byť raz za týždeň, určite nie častejšie, pretože by ste zvieratku príliš vysušili kožu, a to by mohlo zhoršiť aj Vašu alergiu.

Dajte sa očkovať

Imunoterapia má asi 85 %  účinnosť a znižuje takmer všetky alergické príznaky, aj tie, ktoré spustili živočíšne bielkoviny.

Najprv Vás budú očkovať v malých dávkach raz alebo dvakrát do týždňa, neskôr sa dávka zvýši a budete ju dostávať raz do mesiaca. Túto dávku budú po dobu šiestich mesiacov stále zvyšovať. Potom Vás zaočkujú už len raz za mesiac po dobu troch až piatich rokov, no alergia by mala byť vyliečená.

Mohlo by to byť niečo iné?

Máte nádchu, upchatý nos, všetko Vás svrbí, slzia Vám oči a vôbec to nevyzerá tak, že by to chcelo samo skončiť? Nič z vyššie uvedených rád Vám nepomáha? Môže to byť niečo úplne iné, napríklad nejaká chronická dýchacia porucha, či dlhodobý ekzém. V tom prípade sa poraďte so svojím lekárom a ten Vám poradí, ako máte ďalej postupovať. 

Zdroj: health.com

Foto: healthychild.org