Ako našetriť na dôchodok

0
1855

Dôchodkový vek v mnohých ľuďoch vyvoláva doslova stres a paniku. Možno práve tých, ktorý nevedia o tom, že je možné k tomu veku sa pekne a navyše v kľude finančne pripraviť. Počul si už pojem fondy? Áno ja viem na prvé počutie, možno rovnako ako vo mne to v tebe vyvoláva chuť na pochutiny obaľované v horúcom syre. Toto nie je to čo mám na mysli.

Aby sme si rozumeli mám na mysli dôchodkové fondy s výberom, ktorého súvisí aj zhodnotenie tvojich dôchodkových úspor. Každý takýto fond je viazaný zvolenou stratégiou a o starostlivosť o tvoje úspory v dôchodkovom fonde tak preberá tím profesionálnych portfólio manažérov.

Dôchodkové fondy

Fondy na dôchodok existujú vo viacerých variantoch. Môžeš si dať svoje úspory do výnosnejšieho fondu, ktorý je však negarantovaný avšak máš vyššiu možnosť zhodnotenia svojich peňazí. Nie každý je však takto odvážny aby riskoval. Zároveň, nie každý chce mať viazané určité množstvo peňazí a je tak trpezlivý, aby čakal na minimálny, aj keď bezpečný výnos z nich.

Tá dobrá správa pre teba je, že existuje aj tzv. vyvážený fond, ktorý kombinuje riziko a istotu. Miera jeho rizika je mierna a jeho cieľom je zabezpečiť stabilný výnos pri malom riziku. Taká povestná zlatá stredná cesta.

Rôzne spôsoby zhodnotenia peňazí

Samozrejme svoje peniaze môžeš zhodnocovať aj inými spôsobmi. Existuje obchodovanie na burze, investícia do nehnuteľností, alebo riskovanie v kasíne, … Väčšina z nich však prináša svoje riziko. Niektoré menšie, iné väčšie. A ty si chceš predsa svoj dôchodok užívať v pokoji a s absolútnou ľahkosťou.

Dobre si teda premysli kam investuješ svoje niekedy aj ťažko zarobené peniaze. Ja neviem čím sa živíš, no viem, že si svoje peniaze dokážeš vážiť a nerozhádžeš ich pred dôchodkovým vekom len tak leda bolo.

Zváž teda rovnako rozumne aj správnu investíciu do fondov aby si svoju jeseň života mohol prežiť s úsmevom.