Ako vybrať snehové reťaze pre SUV a 4×4

0
7912

Zima prichádza a preto by ste mali byť pripravení na cestovanie v zimných a extrémnych podmienkach. To znamená, mať zimné pneumatiky a sadu snehových reťazí v kufri auta pre prípad, že by mohla byť jazda nebezpečná.

Kvalitné snehové reťaze zlepšujú jazdné vlastnosti na čerstvo napadnutom snehu, prašane, ľade, roztopenom snehu, mokrom povrchu, v blate… Poskytujú vyššiu trakciu a zvýšenú kontrolu nad vozidlom. Vyberajte si také, ktoré nepoškodia vaše hliníkové disky.

Pri výbere reťazí je dôležité zvážiť rôzne okolnosti: Ako často budete jazdiť po snehu alebo zľadovatenej vozovke? Aké vzdialenosti v takých podmienkach budete prekonávať? Budete jazdiť v horských oblastiach a do horských stredísk? Chystáte sa s vaším tátošom aj mimo udržiavanej cesty a po nespevnených terénoch? Máte športovo ladený offroad a chcete si ho užiť aj v zime? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu nájsť reťaze pre vaše SUV či 4×4.

TEXTILNÉ SNEHOVÉ „REŤAZE“

Ak jazdíte na kratšie vzdialenosti a často, pozrite sa na novinku na trhu – textilné snehové reťaze (tzv. autoponožky – autosock), ktoré sú vyrobené pre jazdu v snehu. Ich nahodenie a vyzutie trvá skutočne iba pár minút a sú veľmi skladné.

OCEĽOVÉ, TITÁNOVÉ REŤAZE

Snehové reťaze na SUV a 4×4 majú odolnejšiu konštrukciu zloženú zo zosilnených článkov z legovanej ocele, prípadne z titánu. Práve tie sú stavané na robustné a ťažké pneumatiky. Top modelom sú automaticky samo-dopínacie reťaze, vďaka čomu je manipulácia s nimi skutočne pohodlná a rýchla.

DIAMANTOVÝ VZOR OCEĽOVÝCH REŤAZÍ

Po nasadení na kolesá vytvárajú vzor diamantu. Postarajú sa o bezpečnú a pohodlnú jazdu s nízkymi vibráciami a nízkou hlučnosťou. Poskytujú skvelú trakciu s minimálnou brzdnou dráhou a minimálnym šmykom. Odporúčajú sa pre vozidlá s ABS a systémami, ktoré automaticky bránia pretáčaniu kolies pri zrýchľovaní alebo rozbiehaní. Väčšinou sa veľmi jednoducho inštalujú bez potreby vozidlo zdvíhať alebo posúvať.

PRIEČKOVÝ (REBRÍKOVÝ) VZOR OCEĽOVÝCH REŤAZÍ

Tento typ reťazí má priečkový dizajn uchytený okolo disku. Ide o najstarší vzor a dosť efektívny. Vážia polovicu z hmotnosti reťazí s diamantovým vzorom. Sú veľmi účinné, aj keď sú najhlučnejším zo všetkých vzorov, zároveň sú však najpredávanejšie. Ich nahodenie je pomerne jednoduché, môže si však vyžadovať manipuláciu s vozidlom.

ODSKÚŠAJTE ICH

Nečakajte, kým budete v mraze skúšať nahodiť reťaze na kolesá prvý krát. Zoznámte sa s nimi ešte predtým (na suchej zemi), ako ich budete skutočne potrebovať. Nejazdite s nimi ale po suchej zemi, mohli by ste poškodiť vozovku aj vaše pneumatiky.

Po každom použití reťaze očistite od ľadu a snehu, aby ste predišli korózii. Nechajte voľne vysušiť.

Snehové reťaze si radšej vyberajte od špecialistov a v obchodoch, kde majú ich najväčší výber na všetky typy vozidiel skladom.