Čo by nemalo chýbať vo výbave golfistu?

0
632
Čo by nemalo chýbať vo výbave golfistu?
Čo by nemalo chýbať vo výbave golfistu?

Golf je zaujímavý a relaxačný šport, ktorý si zamiluje každý, kto má rád pohyb v prírode. Ak to myslíte s golfom vážne, mali by ste si zakúpiť kompletnú výbavu pre golfistov. Výbava vám pomôže dosiahnuť lepšie výsledky a v hre sa zlepšovať. Čo patrí do výbavy golfistov?

Golfové palice a golfové loptičky

Začnime s tým, čo je nevyhnutné pre každého golfistu bez ohľadu na jeho úroveň. Medzi základnú výbavu golfistu patria golfové palice a golfové loptičky. Palice slúžia na odpálenie a priblíženie golfovej loptičky k jamke. Existuje niekoľko typov golfových palíc, ktoré sa líšia podľa tvaru hlavy, dĺžky, materiálu a účelu. Pre laika je vhodnejšie sa spoľahnúť na rady predajcov či trénera a kúpiť palice v kompletných setoch. Pri výbere golfových palíc je dôležité brať do úvahy vašu výšku, silu a techniku.

Golfové loptičky sú tvrdé a na ich povrchu sa nachádzajú jamky, ktoré zlepšujú letové vlastnosti. Existuje niekoľko typov golfových loptičiek, ktoré sa líšia podľa materiálu, konštrukcie, tvrdosti, odrazivosti a rotácie. Základný typ golfovej loptičky je dvojvrstvový. Skladá sa z pevného jadra a tenkej gumovej alebo plastovej obálky. Tento typ loptičky je vhodný pre začiatočníkov a rekreačných hráčov. Pokročilejší typ golfovej loptičky je trojvrstvový alebo viacvrstvový. Skúsení hráči ocenia ich citlivosť, viac možností rotácie a letu.

Golfové vozíky a golfové tašky

Na prepravu palíc a inej výbavy slúžia golfové vozíky. Lacnejším variantom sú golfové tašky. Golfový vozík môže byť ručný, elektrický alebo motorový. Ručný vozík je najlacnejší, ale vyžaduje na prepravu fyzickú námahu. Elektrický vozík je poháňaný batériou a ovládaný diaľkovým ovládačom, čo znižuje námahu a umožňuje zamerať sa na hru. Motorový vozík je najdrahší a najluxusnejší.

Na ochranu a uloženie palíc slúžia golfové tašky resp. bagy. Golfová taška by mala byť pevná, ľahká, pohodlná a praktická s viacerými priečinkami. Ideálne je, keď sa do nej zmestí aj golfové oblečenie na prezlečenie, rukavice, voda a občerstvenie.

Golfové oblečenie a golfové topánky

Pri výbere golfového oblečenia dbajte na to, aby išlo o priedušné, pružné a pohodlné oblečenie. Majte pripravený variant na letné počasie, ale tiež do dažďa a vetra. Dôležitá je schopnosť oblečenia odvádzať vlhkosť, prípadne počas dažďa odolať prieniku vlhkosti k telu. Overte si dress chode daného golfového klubu a podľa pravidiel zvoľte golfový oblek.

Golfové topánky sa vyrábajú v rôznom strihu, najčastejšie s lemom po členky. Ide o špeciálnu obuv, ktorá je nepremokavá, vzdušná a jej podošva protišmyková. Pre lepšiu stabilitu využívajú hráči často topánky, ktoré majú v podošve pevné alebo vymeniteľné spiky.

Golfové zameriavače vzdialenosti

Zameriavač vzdialenosti je zariadenie, ktoré slúži na meranie vzdialenosti medzi golfistom a cieľom, napríklad jamkou, vlajkou, stromom alebo vodnou prekážkou. Vďaka prístroju dokáže hráč určiť správnu silu švihu a smer záberu. Najkvalitnejšie sú laserové zameriavače. Jeden z najlepších laserových zameriavačov vzdialenosti na trhu je Zoom OLED Pro, ktorý ponúka vynikajúce funkcie a vlastnosti. Laserový zameriavač vzdialenosti Zoom OLED Pro poskytuje jasný obraz s dobrým kontrastom. Viaceré pokročilé funkcie v zameriavači zohľadňujú sklon terénu a ignorujú prekážky, ktoré by mohli meranie narušiť. Toto zariadenie umožňuje golfistovi zvoliť optimálnu stratégiu hry.

Autor: Gabriela Kudláčová