Úžitkové štvorkolky: praktické i zábavné vozidlá pre každý terén

0
589
Úžitkové štvorkolky: praktické i zábavné vozidlá pre každý terén
Úžitkové štvorkolky: praktické i zábavné vozidlá pre každý terén

Štvorkolky sú motorové vozidlá určené pre jazdu v rôznych terénoch. Existujú dva základné typy štvorkoliek: športové a úžitkové. Ak sa práve rozhodujete o kúpe štvorkolky, úžitkový model je oveľa praktickejší. Je ho možné použiť na prácu, ale je tiež dobrým spoločníkom na zábavnú jazdu v teréne.

Nahliadnutie do sveta úžitkových štvokroliek

Úžitkové štvorkolky sú vyššie a robustnejšie ako športové, majú dokonalé krytie proti blatu a vode. Vpredu a vzadu nájdete na tejto štvorkolke oceľové alebo plastové rámy slúžiace ako nosiče batožiny a nadstavieb. Hlavným účelom úžitkových štvorkoliek je poskytnúť ťažnú silu, trakciu a priechodnosť terénom.

Úžitková štvorkolka sa ovláda variátorom, ktorý je vhodný pre začiatočníkov. Naopak mechanické, ručné riadenie obľubujú motoristi túžiaci po úplnom splynutí s týmto strojom. Väčšina úžitkových štvorkoliek má pripojiteľný náhon na všetky štyri kolesá, ktorý zvyšuje stabilitu a schopnosť zdolávať prekážky. Niektoré úžitkové štvorkolky majú aj uzávierky diferenciálov, ktoré rovnomerne rozdeľujú krútiaci moment medzi kolesá a zabraňujú ich voľnému točeniu. Tieto funkcie sú veľmi užitočné pri jazde v snehu, blate, piesku alebo iných náročných podmienkach.

Na čo slúži úžitková štvorkolka? Úplne na všetko

Úžitkové štvorkolky can am sa využívajú na rôzne účely, napríklad na farmách, v lesoch, na stavbách, na letiskách, na poliach alebo na práce v záhrade. Sú schopné ťahať prívesy, pluhy, radlice, sekačky, snehové frézy, postrekovače a iné nástroje. Úžitkové štvorkolky sú tiež vhodné na výlety, turistiku, lov, rybolov a zábavnú jazdu v lese. S úžitkovou štvorkolkou môžete preskúmať miesta, kam by ste sa inak nedostali a užiť si tak naplno krásu prírody. Úžitkové štvorkolky sú tiež bezpečnejšie a pohodlnejšie ako športové, pretože majú väčšie sedadlá, lepšie tlmenie, nižšiu spotrebu a väčšiu nosnosť.

Akú úžitkovú štvorkolku kúpiť

Ak sa rozhodujete pre kúpu úžitkovej štvorkolky, mali by ste si zvážiť niekoľko faktorov ako napríklad výkon, veľkosť, hmotnosť, cenu, značku, záruku, servis alebo dostupnosť náhradných dielov. Na trhu je veľa výrobcov a modelov úžitkových štvorkoliek. Niektoré z najznámejších značiek sú napríklad Can-Am, Suzuki, Yamaha alebo TGB. Pri výbere úžitkovej štvorkolky by ste mali brať do úvahy aj svoje potreby a skúsenosti.

Úžitkové štvorkolky sú praktické a zábavné vozidlá, ktoré vám umožnia prekonávať rôzne terény a plniť rôzne úlohy. S úžitkovou štvorkolkou si môžete užiť jazdu v prírode, pomôže pri práci a zabaví po ťažkom dni. Úžitkové štvorkolky sú dostupné v rôznych cenových kategóriách a ponúkajú rôzne možnosti výbavy a príslušenstva. Všetky parametre štvorkolky a doplnkovú výbavu k nej dokážete nakonfigurovať na tejto stránke: https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

Autor: Gabriela Kudláčová