Keď si počasie robí, čo chce, pomôžu pneumatiky

0
826
Keď si počasie robí, čo chce, pomôžu pneumatiky
Keď si počasie robí, čo chce, pomôžu pneumatiky

Jazda v zlých poveternostných podmienkach je náročná a často i nebezpečná. V zlých podmienkach vás na ceste podržia pneumatiky. Investícia do kvalitných a vhodných pneumatík nie je len vecou komfortu jazdy, ale tiež bezpečnosti. Nezabúdajte pravidelne kontrolovať stav pneumatík, udržiavať ich a nemusíte sa obávať snehu a ani dažďu.

Pneumatiky pomôžu v každom počasí

Sezónne letné a zimné pneumatiky zvládnu nástrahy ako je daždivé počasie, sneh či prudký vietor. Vždy vozidlo podržia na ceste. Pri výbere pneumatík si všimnite označenie pneumatík, ktoré poskytuje informácie o vlastnostiach pneumatík. Symboly pre dážď, sneh a iné poveternostné podmienky vám pomôžu identifikovať, ktoré pneumatiky sú vhodné pre dané podmienky.

Dôležitý je tiež dezén pneumatík. Pneumatiky s hlbokým dezénom majú lepšiu trakciu na mokrej a zasneženej ceste. Sezónne pneumatiky sú navrhnuté so zreteľom na odvádzanie vody a snehu, zvyšujú bezpečnosť a minimalizujú riziko aquaplaningu. Avšak tieto vlastnosti pneumatiky strácajú, keď sa o ne adekvátne nestaráte alebo jazdíte na ojazdených gumách.

Pneumatiky podľa sezóny

Kvalitné letné pneumatiky vyrobené z mäkšej zmesi zabezpečujú lepšiu adhéziu na ceste. Tento faktor je dôležitý  najmä pri nízkych teplotách a pri prudkých lejakoch, kedy sú vozovky veľmi mokré. Počas zimných mesiacov na rad prichádzajú zimné pneumatiky. Tie sú nevyhnutné hlavne v oblastiach, kde sú časté snehové víchrice a zľadovatené cesty. Zimné pneumatiky sú vyrobené zo zmesi, ktorá poskytuje výbornú trakciu v zimných podmienkach. V prípade extrémnych snehových podmienok však musíte okrem pneumatík využívať aj snehové reťaze.

Všetko je o údržbe a tlaku v pneumatikách

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách je nevyhnutná pre správnu trakciu, optimálnu brzdnú dráhu a tiež životnosť pneumatík. Nízky tlak môže zhoršiť ovládateľnosť vozidla, zvýšiť spotrebu paliva a ovplyvniť stav iných komponentov vozidla. Keď na kontrolu tlaku zabúdate, dajte si do auta nainštalovať snímač tlaku pneumatík.

Bezpečnosť na cestách závisí aj od pravidelnej údržby pneumatík. Kontrolujte ich opotrebenie, prípadne defekty a pri výmene sezónnych pneumatík nezabúdajte na nastavenie geometrie kolies.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter