Je možné opraviť poškriabané plastové vchodové dvere a okná?

0
9199

Potešíme vás. Odpoveď na otázku je áno! Ak ste teda na ráme svojich nových plastových okien alebo dverí objavili škrabanec, ktorý vám doslova bije do očí, nemusíte zúfať. Máte aj iné možnosti, ako plastové vchodové dvere alebo plastové okná vymeniť za nové. Poradíme vám, čo v takom prípade môžete urobiť.

Použite korekčnú fixku

Ide o špeciálnu korekčnú fixku, ktorá je určená nielen pre okná a vchodové dvere plastové, ale aj pre iné materiály. Dostanete ju kúpiť priamo u predajcu plastových okien a dverí, prípadne v špecializovaných predajniach. Ako takáto fixka funguje? Jednoducho ňou prejdete po poškodenom mieste. Fixka zanechá plastový povlak, ktorý zatrie škrabance a odreniny. Veľkou výhodou je to, že takúto korekčnú fixku si môžete zakúpiť v rôznych farbách. Od priesvitnej, cez bielu, až po rôzne odtiene hnedej. Využiť ju teda môžete aj vtedy, ak máte plastové vchodové dvere alebo plastové okná v dekore, ktorý imituje drevo. Jej nevýhodou je však to, že dokáže prekryť naozaj len miniatúrne škrabance, ktoré nezasahujú hlboko do rámu okien alebo dverí.

Ďalšie možnosti prekrytia menších rýh a škrabancov

V prípade, že ryhy naozaj nie sú hlboké a poškodená je len povrchová farba a lak, máte niekoľko možností na opravu. V prvom rade poškodené plastové vchodové dvere alebo okná vyčistite. Na miesto naneste trošku vosku z rozohriatej sviečky. Vosk dôkladne rozmažte a nakoniec ho môžete prešmirgľovať veľmi jemným brúsnym papierom. Po stvrdnutí vosku miesto zalakujte priesvitným lakom. V prípade veľmi maličkých škrabnutí, kedy je poškodený len lak, stačí naniesť novú vrstvu priesvitného laku.

Ako na hlboké poškodenia?

Problémom sú však hlbšie ryhy. Tu vám korekčná fixka, ani vosk, nepomôžu. Použiť by ste mali hustý lak alebo lepidlo. Samozrejme vo farbe okien, či dverí. V tomto prípade je teda lepidlo možné použiť len na biele plastové okná a dvere. Lak alebo lepidlo naneste do ryhy v potrebnom množstve a nechajte stuhnúť. Vezmite mokrú handričku a okraje ryhy trením urovnajte, aby sa prebytočný lak z okolia ryhy odstránil.

Ak už je ryha naozaj hlboká, budete musieť použiť tmel. Tmel vo vhodnej farbe nanesiete do ryhy a po zaschnutí jeho zvyšky opatrne odstránite jemným brúsnym papierom. Na záver je potrebné poškodené miesto natrieť vhodnou farbou, prípadne prelakovať. V takýchto prípadoch však už nie je možné zaručiť, že svojpomocná oprava poškodenia bude neviditeľná.