Chýba vám pri stanovačke pohodlie? So strešným stanom nebude

0
397
Chýba vám pri stanovačke pohodlie? So strešným stanom nebude

Stanovanie vás láka, ale neviete si predstaviť znížený komfort spania v stane? Riešenie máte na dosah ruky v podobe stanu na auto. Vďaka autostanu si užijete dobrodružstvo pod holým nebom a zároveň sa budete cítiť ako v hotelovej izbe.

Ako vyzerá stan na auto?

Neviete si predstaviť, ako vyzerá a funguje stan na auto? Vzhľadovo je stan na auto podobný klasickým stanom. Markantný rozdiel je v tom, že autostan sa nestavia na zemi, ale priamo na streche auta. Počas jazdy autom je uschovaný v boxe, ktorý sa podobá na bežné strešné boxy. Prakticky by ste ani nerozoznali, že nejde o strešné boxy. Čo sa priestoru týka, záleží na vašom výbere, ako veľký zvolíte. Najmenšie strešné stany sú určené len pre jedného človeka a v najväčších sa vyspí celá rodina resp. štyri osoby.

Rozdiely v stanoch na auto

Okrem veľkosti sa autostany líšia spôsobom rozkladania. Stany s pevnou škrupinou po rozložení neprečnievajú cez okraj strechy. Z uvedeného dôvodu sú malé, priestor stanu je dostačujúci maximálne pre dve osoby. Autostany s pevnou škrupinou sa rozkladajú vytiahnutím západky. Látkové stany nemajú pevnú základňu. Vytiahnutím stanu do strany dosiahnete rozloženie stanu, ktorý je v boxe zložený na dve polovice. Do oboch typov stanov sa dostanete po rebríku. Rebrík v prípade látkových stanov tvorí oporný bod pre vyčnievajúcu konštrukciu stanu. Stany na auto sa môžu líšiť aj doplnkami. Niektoré majú vo vnútri priečinky a iné odkladacie priestory. Súčasťou stanov na auto sú lôžkoviny a matrac.

V autostane ako v hoteli

Rozdiel medzi pohodlím počas spania v klasickom stane a stane na auto sú obrovské. V stane na auto sa vyspia aj ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou. Klasické stanovanie na vlhkej a tvrdej zemi u týchto ľudí neprichádza do úvahy. V autostane spíte na vyvýšenom mieste, čo znamená, že sa nemusíte obávať dažďa alebo neočakávaného prízemného mrazu. Chlad nehrozí ani vďaka tomu, že spodok stanu tvorí matrac, ktorý je veľmi pohodlný. Nedostatok autostanu tkvie v tom, že sa do neho dostanete jedine po schodíkoch. Tento fakt môže niektorým ľuďom robiť problémy. Pozor si dávajte hlavne v noci a nezabudnite na stanovačku vziať lampáš.