Jazdite v zime bezpečne. Kedy zimné pneumatiky nestačia?

0
852
Jazdite v zime bezpečne. Kedy zimné pneumatiky nestačia?
Jazdite v zime bezpečne. Kedy zimné pneumatiky nestačia?

Zima je špecifickým obdobím pre každého šoféra. Okrem ranného odstraňovania námrazy zo skiel sa vodiči potrápia aj na cestách, kde na nich číha sneh a ľad. Spoliehať sa na to, že posledné roky sú na Slovensku veľmi mierne zimy nie je správnym riešením. Počasie vás môže prekvapiť z minúty na minútu, a to hlavne v horách.

Na zimné pneumatiky sa nedá vždy spoľahnúť

Zimné prezutie je základom každej  jazdy od jesene do jari. Niekedy však ani zimné pneumatiky nestačia. Nemôžete sa spoliehať ani na také, ktoré ste nedávno kúpili. Žiadna pneumatika nemá dezén, ktorý by zvládol extrémne situácie. Silný motor a nové pneumatiky vám nebudú stačiť napríklad pri jazde do strmšieho kopca v zasneženom území. Problém vám narobia aj vysoké záveje a pod nimi zľadovatená vozovka. Zapadlo vám auto do snehu pred chatou? Opäť si neporadíte len so zimnými pneumatikami. Vo všetkých týchto prípadoch prichádzajú na rad snehové reťaze. Ak ste si jedny pred zimou hodili do kufra, máte vyhraté. Ak ste všetko nechali na náhodu, zostanete stáť tam, kde vás sneh uväzní. Spomenúť musíme tiež riziko finančné. Ak vás na vyznačenom a zasneženom území zastavia policajti, hrozí vám pokuta od 50 € vyššie. Veľa šoférov má mylnú predstavu, že ak vlastnia silnejšie vozidlo, tak reťaze nepotrebujú. Snehové reťaze potrebujú úplne všetci. Práve z tohto dôvodu nájdete v obchodoch aj reťaze na dodávky alebo reťaze na SUV 4×4.

Kedy je ten správny čas na nasadenie reťazí

Snehové reťaze môžete pokojne nasadiť na kolesá vždy, keď sa vám zdá terén ťažko prejazdný. Ich používanie nie je zakázané žiadnym zákonom. Práve naopak. Používanie snehových reťazí je prikázané. Úsek, na ktorom musíte reťaze na hnaciu nápravu inštalovať, je označený príkazovou značkou Použiť protisklzové reťaze. Táto značka je prenosná, a preto si dávajte pozor na to, kde sa nachádza. Značka C 14 je dočasná tzv. sezónna značka a cestári ju musia odstrániť ihneď, keď riziko neprejazdnosti územia pominie. Platí však pravidlo, že snehové reťaze musíte z kolies odinštalovať po prejdení zasneženej vozovky. Nesmiete s nimi jazdiť po asfalte. Riskovali by ste poškodenie pneumatík, diskov a tiež asfaltu vozovky. Veľmi rýchlo by ste si zničili aj reťaze samotné, a to hlavne v prípade, že vlastníte textilné reťaze. Čo ak je vozovka sčasti zasnežená a sčasti nie? Budete musieť prácne reťaze neustále inštalovať a dávať dole.