Dnes si už asi len ťažko vieme predstaviť život bez internetu. Nielen, že je zdrojom mnohých informácií, zábavy a komunikácie, ale môže nám ušetriť aj množstvo času a peňazí. No to len v prípade, že dodržujete zásady bezpečného nakupovania.
Referencie
Pokiaľ nenakupujete na internete často, získajte vo vašom okolí referencie. Pokiaľ sa jedná o menej známy obchod, zadajte jeho názov do vyhľadávača, čím môžete získať informácie od nakupujúcich, prípadne ich skúsenosti. Pokiaľ nakupujete od konkrétnych ľudí, najskôr si prečítajte ich hodnotenie. Ak prevažujú skôr negatívne názory a skúsenosti, je pravdepodobné, že sa obchod nezaobíde bez komplikácií. V tom prípade by ste sa mali porozhliadnuť po inej alternatíve.
Reklamácia
Pred nákupom daného tovaru sa informujte o možnosti prípadnej reklamácie. Pred nákupom si VŽDY prečítajte obchodné i reklamačné podmienky. Väčšinou je to tak, že môžete nepoužitý tovar vrátiť bez udania dôvodu do 14 dní od zakúpenia.
Platba vopred
Tento typ platby sa nedoporučuje pri nákupe tovaru z bazáru. Pokiaľ nejde o internetový obchod, radšej si tovar nechajte poslať na dobierku. Pokiaľ v danom e-shope nakupujete po prvý krát, tiež vyskúšajte tovar zaplatiť až pri osobnom prevzatí. Túto možnosť ponúkajú všetci seriózni predajcovia. Pokiaľ nakupujete pravidelne a boli ste so službami naozaj spokojní, môžete pokojne zaplatiť vopred, napríklad prevodom na účet. Okrem toho tak môžete aj niečo ušetriť.
Fotografie tovaru
Pokiaľ má internetový obchod aj fotografiu daného tovaru, môžete si tak ľahko overiť, či vám bude tovar vyhovovať. Čo sa týka súkromných predajcov, je možné si vyžiadať i detailné fotografie. Spravte tak vždy, keď máte o daný tovar vážny záujem.
Posledná rada na záver je – doklad. Niektorí predajcovia dávajú doklad len pri vyžiadaní. Ten si teda vždy vyžiadajte a starostlivo ho uschovajte pre prípadnú reklamáciu.
FOTO: © / Dollar Photo Club