Naučte sa rozoznať údaje označenia pneumatík

0
676
Naučte sa rozoznať údaje označenia pneumatík
Naučte sa rozoznať údaje označenia pneumatík

Označenie pneumatík je dôležitým faktorom pri výbere správnych pneumatík pre vaše vozidlo. Správne vybrané pneumatiky majú významný vplyv nielen na bezpečnosť, ale aj na účinnosť a pohodlie jazdy. Na trhu nájdete množstvo rôznych značiek a modelov pneumatík, a preto je dôležité porozumieť ich označeniu. Na pneumatikách a na štítkoch EÚ nájdete niekoľko kľúčových informácií, ktorých význam vám odhalíme.

Aké označenia nájdete priamo na pneumatikách

Rozmery pneumatík: Toto označenie pneumatík zahŕňa šírku, výšku a priemer pneumatiky. Napríklad označenie 205/55 R16 informujte, že pneumatika má šírku 205 mm, výšku profilu 55 % z šírky a priemer ráfika je 16 palcov.

Index nosnosti: Index nosnosti určuje maximálnu hmotnosť, ktorú môže jedna pneumatika uniesť. Napríklad index 95 znamená, že pneumatika môže uniesť maximálne zaťaženie 690 kg. Pre celé vozidlo si hmotnosť vynásobte štyrmi.

Index rýchlosti: Táto značka udáva maximálnu rýchlosť, pri ktorej je možné bezpečne jazdiť s pneumatikou. Rôzne písmená označujú rôzne maximálne rýchlosti, napríklad “H” pre 210 km/h, “V” pre 240 km/h a “Z” pre viac ako 240 km/h. Viac vám odhalí tabuľka, ktorú musí mať predajca k dispozícii v predajni alebo online.

Výrobca a model: Letné i zimné pneumatiky nesú na bočnici aj meno výrobcu a model pneumatík.

Aké údaje nájdete na štítkoch EU

Energetická účinnosť

Energetická účinnosť informuje o tom, ako bude vozidlo spaľovať palivo. Kategória označená písmenom A a tmavozelenou farbou potvrdzuje, že ide o najúspornejšie pneumatiky. Kategória označená písmenom G a červenou farbou informuje, že uvedené pneumatiky sú najmenej úsporné. Samozrejme, že na spotrebu vplývajú i iné faktory, napríklad tlak. Preto je ideálne mať v pneumatikách snímač tlaku pneumatík.

Priľnavosť na mokrej vozovke

Chovanie pneumatiky na mokrej vozovke je z hľadiska bezpečnosti veľmi dôležité. Opäť sa rýchlo zorientujete vďaka kategóriám bezpečnosti:  písmeno A a tmavomodrá farba predstavujú najlepšiu priľnavosť, zatiaľ čo pneumatiky zaradené do F kategórie v červenej farbe sú znakom najhoršej priľnavosti.

Hlučnosť

Hlučnosť pneumatík vyjadruje v decibeloch, aký vonkajší hluk pneumatika produkuje. Vyššie hodnoty sa môžu zdať málo relevantné, ale pri dlhšej jazde budú hlučné pneumatiky odvádzať vašu pozornosť.

U zimných pneumatík nájdete tiež označenie toho, či sú spôsobilé na jazdu po snehu a ľade. Samozrejme, že v zime k pneumatikám patria aj snehové reťaze. Pri výbere pneumatík je dôležité zvážiť faktory, ako sú jazdné podmienky, očakávaný výkon a osobné preferencie. Ak často jazdíte dlhé vzdialenosti, dbajte na úsporných pneumatikách. Ak žijete v oblasti s častými zrážkami, bude pre vás dôležitá priľnavosť na mokrej vozovke. Ak preferujete tichú jazdu, kúpte pneumatiky s nižšou úrovňou hlučnosti. Bezpečná jazda začína s kvalitnými a správne zvolenými pneumatikami.