5 dôvodov, prečo užívať L-karnitín

0
2015

Podpora zníženia hmotnosti a zvýšenie energie, ktorú má telo k dispozícii, sú len dva z mnohých dôvodov, prečo je L-karnitín užitočný doplnok výživy pre všetkých, ktorí chcú schudnúť alebo aktívne športujú.

L-karnitín sa v tele syntetizuje z aminokyselín lyzín a metionín, ale môžeme ho nájsť tiež aj v nutričných zdrojoch ako sú červené mäso, mliečne výrobky a avokádo. Jeho hlavnou funkciou v tele je pomôcť metabolizovať potraviny na energiu. L-karnitín to robí tak, že transformuje mastné kyseliny s dlhým reťazcom do mitochondrií, kde sa oxidujú pre potreby výroby energie.

Je priateľský k srdcu a po mnoho rokov bol používaný v liečbe srdcových chorôb. Štúdie ukázali, že dokáže zvýšiť výkon a funkciu srdca, stimuluje dodávky energie do srdca a zlepšuje celkový výkon srdca.

L-karnitín, ako výživový doplnok, je relatívne bezpečný za predpokladu, že dodržíte odporúčania výrobcu. Podobne ako u ostatných doplnkov stravy, L-karnitín môže byť obsiahnutý v iných produktoch, takže čítajte starostlivo etikety, aby ste neprekročili denný príjem maximálne 3 až 5 gramov.

Benefity užívania L-karnitínu sú mnohé, no teraz sa pozrieme na 5 dôležitých.

1. Spaľovanie tukov a chudnutie

Karnitín je účinný spaľovač tukov, pretože je zodpovedný za prepravu tukov do buniek, ktoré sú potom použité ako zdroj energie pre telo. Zvyšovaním úrovne karnitínu v svaloch sa podporuje proces spaľovania tukov. Tým, že vaše začne efektívnejšie spracovávať toto palivo, sa zvýši hladina vašej energie.

Aby bol karnitín skutočne účinný je potrebné zabezpečiť, aby ste prijímali dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny zvyšujú rýchlosť metabolizmu zvýšením bunkovej aktivity a spaľovania tukov. Karnitín je dopravný systém pre mastné kyseliny s dlhým reťazcom, takže že čím menej ho máte v tele, tým menej mastných kyselín sa dostane do bunky. To znamená, že ich nespálite na energiu, ale uložia sa vo forme tuku.

2. Zvýšenie telesnej výkonnosti

Viaceré štúdie uskutočnené v Spojených štátoch amerických, ktoré boli zamerané na výskum karnitínu a jeho potenciál na zvýšenie výkonnosti športovcov, potvrdili, že za určitých podmienok užívanie karnitínu skutočne zlepšuje výkon športovcov, ktorí sa na prieskume zúčastnili.

Počas testovania dostávala jedna kontrolná skupina placebo a druhá karnitín a karbohydráty (2 g kanitínu spolu s 80 g karbohydrátov, 2-krát denne). Po 24 týždňoch dosahovala karnitínová skupina o 11 % lepšie výkony v porovnaní s východiskovými hodnotami, pričom placebová skupina nezaznamenala žiadny nárast výkonu.

Tento výskum však odhalili dve dôležité skutočnosti: 1. Je potrebné pomerne dlhý čas na to, aby sa zvýšila koncentrácia karnitínu v svaloch na dostatočnú úroveň, aby sa prejavili jeho účinky na úroveň telesnej výkonnosti, a to zhruba až po 5-6 mesiacoch. 2. Karnitín sa neakumuluje v svaloch optimálne pokiaľ nie je sprevádzaný dostatočne vysokou úrovňou inzulínu. Preto je pri užívaní karnitínu s cieľom zvýšenia telesnej výkonnosti potrebné zároveň užívať aj karbohydráty alebo omega-3 mastné kyseliny.

3. Zvýšenie duševnej výkonnosti

Forma karnitínu s názvom acetyl-L-karnitín pomôže mozgu oveľa lepšie fungovať a zároveň zvýšiť motiváciu. To sa skvele hodí práve pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, ale nedokážu nájsť motiváciu a pevnú vôľu k cvičeniu.

U depresívnych ľudí alebo tých, ktorí potrebujú schudnúť, to robí divy s motiváciou, a to tak v súvislosti so športovaním ako aj úlohami súvisiacimi s prácou. Užívaním acetyl-L-karnitínu budete okrem toho stále ťažiť z lepšej energie, fyzického výkonu, pracovných schopností, rýchleho zotavenia po namáhavej činnosti. Všetky tieto výhody vám efektívne pomôžu k dosiahnutiu štíhlej postavy.

4. Zrýchlenie rekonvalescencie po námahe

L-karnitín urýchľuje tak krátkodobé, ako aj dlhodobé zotavenie sa z intenzívneho tréningu. Budete mať menej bolestí a cítiť sa viac energickí. Tvorba a hromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch je limitujúcim faktorom, ktorý bráni optimálnemu výkonu a spôsobuje bolesť svalov. To znamená, že ak sa kyseliny mliečnej produkuje menej a vaše telo je schopné ju rýchlejšie zo svalov odstrániť, budete schopní sa zotaviť oveľa rýchlejšie.

Užívanie karnitínu podporuje anabolickú reakciu na cvičenie prostredníctvom regulácie androgénnych receptorov, ktoré umožňujú rýchlejšie zotavenie. Vedci naznačujú, že užívanie L-karnitínu podporuje zotavenie tým, že produkuje viac nepoškodeného tkaniva a väčšie množstvo neporušených receptorov, ktoré sú potom k dispozícii pre hormonálne interakcie.

5. Stimulácia rastu svalovej hmoty

Pokiaľ je testosterón jedným z najúčinnejších hormónov v tele podporujúcich rast svalovej hmoty, 98 percent všetkého testosterónu v ľudskom tele je tzv. viazaný testosterón, ktorý je však pre tvorbu svalov úplne zbytočný. Voľný testosterón je jediná použiteľná forma testosterónu pre rast svalov, máme ho však k dispozícii len 2 %.

V jednej z klinických štúdií, ktorá skúmala účinky L-karnitínu na jeho schopnosť zvýšenia využitia voľného testosterónu, bolo dokázané, že podporuje zvýšenie množstva androgénnych receptorov, ktoré kontrolujú vplyv voľného testosterónu na syntézu proteínov. Tým kreatín umožnil dokonalejšie využitie voľného testosterónu, čo sa prejavilo zvýšenou tvorbou svalovej hmoty oproti kontrolnej skupine.

Foto: Vidmir Raic