Ako prevážať psa ak sú vonku horúčavy!

0
1192

Rozhodli sme sa s úderom letných teplôt a predovšetkým súčasných vĺn horúčav spísať pár tipov, ako najlepšie zaistiť bezpečnú prepravu vašich miláčikom. Úpal pri vysokých teplotách v aute totiž nie je problémom len u ľudí.

V každom prípade ale platí, že nechávať psa bez dozoru v aute, by ste mali zvážiť až ako poslednú možnosť. Teploty v aute sa môžu za pomerne krátku dobu vyšplhať až na 60 či 70 stupňov, aj keď napríklad necháte pootvorené okná v Opel Astra. Aj počas pár minút tak hrozí zvieraťu v aute nebezpečenstvo prehriatia organizmu a ďalšie následky si už zrejme nechce nikto ani len predstavovať.

Ak je to možné, nechajte psa pri vysokých horúčavách radšej doma!

Naozaj až ak psa musíte brať nevyhnutne sebou na cestu, zaistite mu dostatočný a pravidelný prísun tekutín a pobyt v tieni. Aj v horúcich dňoch prevážajte psa zaisteného – v prepravke, klietke, alebo pripnutého do postroja na zadných sedačkách.

Pár rád na záver:

Ak sa vám zdá, že je pes prehriaty, určite zastavte na bezpečnom mieste, nechajte ho vyvenčiť, napiť a vyvetrajte priestor auta. Psy sa nepotia rovnakým spôsobom ako ľudia. Väčšinu potných žliaz nájdete na spodnej strane ich láb a telesnú teplotu si znižujú dýchaním s vypláznutým jazykom. S vyššou telesnou teplotou je navyše príchod symptómov úpalu u zvierat oveľa rýchlejší.

Ak máte dojem, že má pes blízko k úpalu, opäť zastavte na bezpečnom mieste, nechajte psa vydýchať v tieni či chladnejšom prostredí a doprajte mu dostatok tekutín. Ak sa začnú naozaj ukazovať príznaky prehriatia organizmu (napríklad prílišná smäd, hlboké dýchanie, zrýchlený pulz, horúčka, vracanie, lesklé oči, malátnosť), neváhajte a choďte priamo k veterinárovi.

Ak v horúčave zahliadnete psa uzavretého v opustenom aute, napríklad najčastejšie na parkovisku pri supermarkete, zapíšte si model napríklad Opel Grandland a značku vozidla, jeho farbu, registračnú značku a skúste sa vnútri obchodu nájsť majiteľa upozornením personálu na informáciách. Ak sa vám majiteľa nepodarí nájsť alebo ste v prostredí, kde je podobný postup nemožný, zavolajte policu a prípadne sa riaďte inštrukciami do ich príchodu.