Štúdium na vysokej by nemalo byť len krátením času, kým sa nenaskytne niečo zaujímavejšie, ani honbou za titulom.
Ísť na vysokú školu by malo byť v prvom rade vecou prestíže a tiež snahou získať kvalitné vzdelanie v odbore, ktorý vás zaujíma a má perspektívu.
Odbor s perspektívou
Je veľmi užitočné vyberať si vysokoškolský odbor, ktorý má budúcnosť. Stále platí, že najviac žiadaní sú absolventi ekonomických a technických smerov, takže ak ste dobrí v matematike alebo vás baví IT sféra, nie je dôvod špekulovať. Veď uznajte, vytrápiť sa s bakalárskou prácou, neskôr aj s diplomovkou a „tešiť sa“ na nezamestnanosť po škole, to už je čo za vyhliadky? To už radšej neštudovať, ale študovať celkom zbytočne.
Vysoká škola s renomé
Ďalším podstatným kritériom pri rozhodovaní, ako a podľa čoho si vybrať vysokú školu, je nesporne aj samotná univerzita, kam si podáte prihlášku. Je logické, že tie najprestížnejšie vysoké sú zároveň najžiadanejšie, vedia to uchádzači o štúdium, neskôr nádejní zamestnanci aj potenciálni zamestnávatelia. A zohľadňujú to pri výbere.
Plusom tých najznámejších vysokých škôl s tradíciou a prestížou je teda vyššia šanca sa po zisku titulu aj dobre zamestnať, rizikom je zasa možnosť neprijatia z dôvodu vysokého náporu nádejných uchádzačov o štúdium.
Študujte niečo, v čom ste vážne dobrí
Nech to znie akokoľvek jednoducho, najdôležitejším kritériom pri výbere budúcej vysokej by malo byť aj tak naše zameranie. To, čo nás najviac zaujíma, v čom sme skutočne dobrí a chceme sa v tom zlepšovať, to by sme mali aj študovať.
Raz darmo, z milovníka literatúry a slovenčiny účtovník nikdy nebude, a naopak, dobrým žurnalistom sa zrejme nestane niekto, kto nezvláda slovenskú gramatiku.
Nehovoriac o tých z vás, ktorí začnú časom pomýšľať aj na doktorandské štúdium. Ani ten najlepší vzor dizertačnej práce vám nepomôže, ak vás daný študijný smer nebude skutočne zaujímať. Preto si vyberajte budúcu vysokú s dôrazom na všetky vyššie menované dôvody a rozhodnite sa správne.