Ako správne čistiť kachle alebo krby

0
3161

S príchodom jesene sa v mnohých domácnostiach začína vykurovacia sezóna, ktorá trvá niekoľko mesiacov. Ľudia v bytoch nemajú s kúrením žiadne starosti, no pri živote v rodinnom dome to je o niečom inom. Keďže pohľad na rozpálený krb je niečo, čoho sa mnohí nedokážu za žiadnych okolností vzdať, zaobstarajú si krb alebo kachle aj so všetkými starosťami, ktoré prinášajú. Treba si však uvedomiť, že na to, aby nám takéto romantické kúrenie fungovalo, mu treba venovať aj dostatočnú pozornosť z pohľadu starostlivosti. Založiť si v krbe a užívať si praskanie dreva je krásna vec, no používanie tohto vykurovacieho zariadenia netreba v žiadnom prípade zanedbávať.

Všetky krby, ale aj kachle treba udržiavať v kondícii a pravidelne ich čistiť. Existuje niekoľko zásad a postupov, ktorými by sme sa mali pri tomto procese riadiť tak, aby sme údržbu vykonali čo najlepšie. V prvom rade treba mať k dispozícii krbové náradie, ktoré nám pri čistení veľmi pomôže. Ešte predtým, ako ho použijete, treba dôkladne vyčistiť krbovú vložku od nezhorených kúskov dreva, ktoré v nej zostali. Pravidelnosť tohto úkonu závisí od toho, ako často v krbe alebo kachliach kúrite. Ak si oheň zapaľujete takmer každý deň,  vložku čistite aspoň dvakrát do týždňa. Ak toto vykurovacie zariadenie využívate len príležitostne, čistite ju podľa potreby a toho, ako rýchlo sa vám v ňom popol nahromadí.

Čistenie krbovej vložky je dôležité nielen kvôli nahromadenej nečistote, ale aj prichytávaniu sa sadze a zvýšenému riziku požiaru. Bezpečnosť by v každej domácnosti mala byť prvoradá a preto množstvo nečistôt v krbe alebo kachliach pravidelne sledujte. Počítať treba aj s tým, že sa pri čistení zašpiníte a preto si zaobstarajte staršie rukavice, ktoré vás pred popolom ochránia. Najlepšie je obliecť si aj staré šaty,  ktoré vám v prípade zanechania škvŕn nebude ľúto vyhodiť.

Výborným pomocníkom pri čistení  krbu alebo kachlí je špeciálny vysávač, ktorým dokonale vysajete všetky nepotrebné nečistoty. Ak takýto prístroj nemáte, nahradiť ho môžete aj metličkou, no treba počítať s tým, že si okolo zbytočne narobíte neporiadok. Je len na vás, aký spôsob čistenia zvolíte, no vedzte, že vysávač vám všetko uľahčí. Samozrejme pri čistení platí zásada, že by ste mali nechať oheň úplne dohorieť a to najlepšie aj po dobu niekoľkých hodín. Do čistenia by ste sa mali pustiť až po tom, čo si budete istí, že nemôže dôjsť k zraneniu a ani škode na majetku.

V konečnom dôsledku treba povedať, že krb, kachle a stavba rodinného domu k sebe patria tak, ako máločo na tomto svete. S radosťou však prichádzajú aj starosti, na ktoré treba myslieť vopred, inak budete z používania krbu sklamaní.