Kúpa ojazdeného vozidla a PZP. Kedy ho poistiť?

0
2723

Kupujete alebo predávate ojazdené vozidlo? Mnohým papierovačkám sa, bohužiaľ, nevyhnete.  Na čo si dať pozor pri vybavovaní  zákonného poistenia automobilu?  Kedy a ako ho najlepšie (i najlacnejšie) poistiť? Všetko sa dozviete v článku.

Uzatvoriť PZP je nutné už v prvý deň kúpy

Zákon jasne hovorí, že povinné zmluvné poistenie musí majiteľ uzatvoriť ku dňu, kedy prvýkrát použije vozidlo na cestách. To platí aj pre ojazdené vozidlá. Či už kupujete vozidlo v rámci svojho okresu alebo mimo neho, pokiaľ sa plánujete v aute odviezť domov, na PZP nezabudnite.  Niektorí vodiči majú tendenciu spoliehať sa na poistenie bývalého majiteľa vozidla. To však nie je správne, jemu zmluva ku dňu predaja vozidla zaniká.

Po predaji vozidla vám nespotrebovanú časť PZP vrátia

Po tom, čo svoje ojazdené vozidlo odovzdáte do rúk novému majiteľovi, musíte  auto na dopravnom inšpektoráte odhlásiť z evidencie. Následne si nachystajte písomnú výpoveď pzp, ku ktorej doklad z inšpektorátu priložíte.  Poisťovňa tak na základe dokladov vypočíta nespotrebovanú časť poistky automobilu, ktorú vám vráti.

PZP rýchlo a jednoducho i pre ojazdené vozidlá

To, že poistenie nového automobilu musíte uzavrieť čo najskôr, už viete. Jednoducho sa však môže stať, že auto kupujete cez víkend alebo sviatok. Ako si poradiť? Najjednoduchšie je vybaviť poistenie PZP online prostredníctvom kalkulačky pzp. Dostanete tak porovnania jednotlivých poistení na trhu. Po uzavretí poistenia si doklady jednoducho vytlačíte. Dokonca vám ich akceptujú aj na dopravnom inšpektoráte. Ak prihlasujete ojazdené vozidlo v novom okrese, políčko s EČV nechajte prázdne. Údaj nahlásite poisťovni dodatočne.

Ak sa plánujete hneď po kúpe ojazdeného vozidla odviezť domov, nezabudnite na povinné zmluvné poistenie. Pokiaľ vás totiž pristihnú bez neho, mastnej pokute sa nevyhnete. Podobne v prípade dopravnej nehody budete musieť vysoké náklady kryť z vlastného vrecka. Nechajte to preto radšej na poisťovňu.