Čo sú to letné pneumatiky a prečo ich potrebujeme?

0
1221

Letné pneumatiky sú špecificky vytvorené na poskytovanie optimálneho výkonu v letných podmienkach a v teplých klímach. V porovnaní s ďalším typom sezónnych pneumatík (zimných), výkon letných pneumatík nemusí byť okamžite jasný. Predsa len, nie je to iba o tom, že každé pneumatiky majú zvládnuť podmienky v teple a na suchej a mokrej vozovke?

Je pravda, že väčšina pneumatík poskytuje základný výkon, avšak, letné pneumatiky sú unikátne zamerané na optimalizovanie výkonu práve v letných podmienkach. S ďalšími sezónnymi podmienkami odstránenými zo zamerania pri výrobe a dizajnu, môžu výrobcovia maximalizovať výkon pneumatík a vlastnosti výhradne pre letné podmienky, čo môže byť celkom výhodou.

Zatiaľ, čo moderná technológia pneumatík umožňuje dobrý výkon počas celého roka, stále platí, že rôzne výkony pneumatík prichádzajú s kompromismi. Pneumatika vytvorená na doručenie požadovanej trakcie vo všetkých teplotách, ako aj podmienkach dažďa, snehu, ľadu a všetkého medzi tým, nebude rovnako schopná ako pneumatika, ktorá je na niečo špecificky určená. No a samozrejme, kúpiť si úplne najlacnejšie pneumatiky sa taktiež neodporúča.

Letné pneumatiky sú vytvorené tak, aby poskytovali dôležitý výkon, keď sú teploty vyššie a cestné podmienky suché alebo mokré. Úzko zamerané inžinierstvo sa zameriava viac špecificky zameraný výkon.

Zapamätajte si teplotu 7 stupňov Celzia. Letné pneumatiky fungujú najlepšie práve nad úrovňou tejto teploty. Preukázali to hlavne testy pneumatík, ktoré tvrdia, že letné pneumatiky by sa mali nasadiť vždy, keď sa teplota dostane nad túto hranicu a dať dolu, keď sú konzistentne pod touto teplotou.

Môže studené počasie poškodiť letné pneumatiky?

Hlavný dôvod, prečo sú letné pneumatiky neefektívne v chladnom počasí je, že sú vytvorené s čiastkami, ktoré poskytujú excelentnú trakciu a ohybnosť vo vyšších teplotách, zatiaľ čo v chladnom počasí „zamrznú“. Výsledkom je, že dezén pneumatiky nefunguje správne na povrchu cesty.

Uskladnenie letných pneumatík

Letné pneumatiky by ideálne mali byť uskladnené v budove alebo v domove, kde viete riadiť teplotu . Ďalšou najlepšou možnosťou je garáž. Vonkajšiemu uskladnenie letných pneumatík cez zimu by ste sa mali vyhnúť úplne.

Ako je napísané vyššie, letné pneumatiky sú určené hlavne na poskytovanie optimálneho výkonu v letných podmienkach. Akonáhle sa teploty dostanú pod 7 stupňov Celzia, odporúča sa prezuť letné pneumatiky za zimné pneumatiky. Čo sa týka uskladnenia, najlepšie je ich mať doma alebo v garáži.