Jednoduchý jarný reštart

0
1703

Jar je ideálnym obdobím na fyzický aj psychický reštart. Po zime túžime po načerpaní sily, a preto nás to doslova ťahá do prírody, ktorá práve odštartovala svoj nový rok. V nasledujúcich riadkoch by sme chceli predstaviť pár odporúčaní ohľadne stravovania a životného štýlu, aby ste mohli začať so zdravou regeneráciou svojho organizmu. Nech sa páči, zhoďte zimný kabát, obujte si športové topánky a vybehnite do záhrady. Nadýchnite sa z plných pľúc, pretože takto to vonku vonia iba na jar.

Stravovanie

Medovo-citrónový elixír

Elixír pozostávajúci z teplej vody, čerstvého citróna a trošky medu je skvelá cesta k dobrej nálade či správnemu tráveniu. Pokojne si takýto nápoj vezmite aj na piknik alebo na prvú tohtoročnú túru. Telo bude vďaka nemu nielen hydratované, ale podporí sa tiež Váš imunitný systém a prečistí organizmus.

Dobrá rada: Ak začnete týmto nápojom svoje ráno, dodá Vám to energiu na celý deň.

Zabudnite na cukor

Počas vianočných a veľkonočných sviatkov si užijeme cukroviniek až-až. V rámci jarného reštartu však cukor zo svojho jedálnička úplne vypustite. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o bielej hrozbe. Pokiaľ sa naučíte žiť bez neho, môžete sa posunúť k lepšiemu zdraviu. Pritom nezáleží, aké ročné obdobie práve je. Na radikálne rozhodnutie je čas vždy. Okrem iného, biely cukor narúša imunitný systém, čím vytvára ideálnu cestu k nachladnutiu a chrípke. Odborníci tiež upozorňujú na tzv. zvýšenú glykáciu, ktorá stojí za zníženou kvalitou pleti. Často tiež trvalo poškodzuje vitálne funkcie v tele. Tento proces sa odohráva u každého, no o niečo rýchlejšie obrátky naberá u ľudí s vysokým krvným tlakom. Zvýšenú glykáciu spôsobujú i vyprážané jedlá, jedlá pečené v rúre, pripravované na rošte či grilované špeciality.

Dobrá rada: Skúste namiesto cukru použiť Stéviu cukrovú (Stévia sladká, Sladké lístky), čo je rastlina 300-krát sladšia ako cukor, no bez kalórií. Je tiež výborným riešením pre diabetikov a ľudí, ktorí trpia nadváhou.

Zelená zelenej!

Ste fanúšikom zelenej šťavy? Ešte ste o nej nepočuli? To je chyba, pretože dodáva telu potrebné živiny, ktoré sú rýchlo asimilované (s minimálnym úsilím) so zažívaním. Vitamíny, antioxidanty, minerály, enzýmy a chlorofyl sú do krvného riečišťa vpustené okamžite a vyživujú telo do hĺbky.

Dobrá rada: Lahodnú zelenú šťavu si môžete pripraviť z uhorky, zeleru, rímskeho šalátu, zeleného jablka, zázvoru a citrónu. Skvelou alternatívou je však aj kombinácia špenátu, mäty, uhorky, rímskeho šalátu a citrónu. Osobne si dovolíme odporučiť zmes pozostávajúcu z uhorky, fenikla, mäty, kivi a limetky.

V kuchyni

Jar je tiež skvelým časom, aby ste do jedálnička zaradili viac sezónnych potravín, a teda hráčok, reďkovky, ale aj jablká a jahody.

Dobrá rada: Upustite na pár týždňov od vyprážaných a dusených potravín, stavte skôr na ľahšie varené jedlá. Úplne ideálne by bolo, keby ste sa držali čo najviac surovej stravy.

Životný štýl

Prebuďte svoje telo

V chladnom počasí je oveľa náročnejšie venovať sa nejakým športom (aspoň sa na to tak radi vyhovárame), no len čo vo vzduchu cítiť jar, mali by ste konečne vybrať zo skrine svoje značkové tenisky a ísť ich prevetrať. Zbytočne sa nepresiľujte, na úvod postačia aj prechádzky. Neskôr to môžete skúsiť so silovým tréningom, bicyklovaním či kolieskovými korčuľami.

Dobrá rada: Vrele odporúčame skákanie na švihadle. Ide o skvelý spôsob, ako sa dostať do formy.

Domáci krb

Určite uznáte, že po zime je čas aj na jarné upratovanie. Vyprášte koberce, presuňte nábytok a pripravte svoj domov na krásne slnečné dni.

Dobrá rada: Výborným spôsobom, ako osviežiť svoju domácnosť, môže byť aj nákup nových izbových kvetín, prípadne si urobte jarnú výsadbu v záhradke.

Ošetrenie pleti

Naša pleť si toho počas dlhých zimných mesiacoch vytrpela viac než dosť. Musela znášať mráz, no tiež vysúšanie a vietor. Doprajte jej vhodné regeneračné prípravky. Rozoznáte ich aj tak, že neobsahujú alkohol.

Dobrá rada: Skúste domáci pleťový peeling, na ktorý budete potrebovať: 1 šálku kokosového oleja, 2 hrnčeky surového cukru, 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Všetky ingrediencie zmiešajte a uchovajte vo vzduchotesnej nádobe (na tmavom mieste).

 

Je niečo špeciálne, čomu sa venujte len na jar? Máte nejaké vlastné tipy a rady? U nás v redakcii stojí za najlepším jarným reštartom kvalitná tréningová obuv, čerstvá zelenina a relax na slniečku.

 

Foto: © [sergiophoto] / Dollar Photo Club