Kancelárie na prenájom v dvoch slovenských metropolách

0
1587

Aj Vy patríte medzi subjekty, ktoré potrebujú denne využívať kancelárske priestory? Zaujímajú Vás najmä atraktívne priestory, ktoré by prezentovali Vašu spoločnosť na tej najvyššej úrovni? Také zaiste nájdete najmä v našom hlavnom meste, ale napríklad i v Košiciach. Práve na tieto dve lokality sa chceme dnes bližšie pozrieť a ponúknuť čitateľom pohľad na to, aké spoločnosti najviac dopytujú prenájom kancelárií. Zaoberať sa budeme aj situáciou v jednotlivých mestských častiach Bratislavy, no upozorníme aj na fakt, že kancelárie na prenájom v 3. štvrťroku 2014 zdraželi. Nech sa páči, prejdeme priamo k téme.

Bratislava

Dopyt po kancelárskych priestoroch je už tradične najvyšší v Bratislave V, pričom vedú priestory do 60 m2. Vo všetkých bratislavských lokalitách sú to však firmy, ktoré zamestnávajú menej ako 5 zamestnancov. Práve takéto menšie subjekty využívajú prenajatú kanceláriu oveľa častejšie než tie veľké. Najmenší záujem je monitorovaný v Bratislave I. V treťom štvrťroku minulého roka kancelárie na prenájom v hlavnom meste zdraželi. Konkrétne ide o tri obvody, v dvoch zostala oproti predošlému obdobiu cena nezmenená.

Porovnanie cien nájmu v jednotlivých mestských častiach Bratislavy

Kancelárske priestory v piatich mestských častiach Bratislavy dosiahli za 3. štvrťrok 2014 tieto hodnoty:

Kancelárie štandardu A

Pri porovnávaní sa brala do úvahy výška nájmu kancelárií štandardu A v druhom a treťom štvrťroku 2014. Cena týchto priestorov buď narástla (časti II, IV, V) alebo ostala nezmenená (Bratislava I a III). Zvýšenie ale nebolo príliš zreteľné. Najradikálnejšie bolo zvýšenie ceny plochy v Bratislave V. Jedná sa o zvýšenie o 0,4€/m2/mesiac.

Zvýšenie mohlo spôsobiť aj presťahovanie do komplexu Digital Park III k silnému nájomcovi, ktorým je spoločnosť Pixel Federation. Táto spoločnosť disponuje až 60 zamestnancami.

Kancelárie štandardu B

Výška nájomného kancelárskych priestoroch štandardu B poklesla z pôvodných 8,8 na 8,0€/m2/mesiac. Jedná sa konkrétne o nájomné v mestskej časti Bratislava IV. V lokalitách Bratislava I a III sa ceny nájomného nemenili. V častiach Bratislava II a Bratislava V sa mierne zvýšili.

Kancelárie štandardu C

Nájomné v kanceláriách štandardu C zostalo v Bratislave III na rovnakej úrovni. Zachovalo si svoju pôvodnú hodnotu 7,0€/m2/mesiac. Zmeny však nastali v ostatných obvodoch hlavného mesta a hlavne v časti Bratislava IV. Tu sa zvýšilo nájomné prvýkrát od prvého štvrťroku 2013.

Košice

I v Košiciach dopytujú kancelárske priestory na prenájom najmä firmy do 5 zamestnancov. Tento fakt môže súvisieť s tým, že mnohí pracovníci veľkých spoločností zatúžia rozbehnúť vlastný biznis, a preto siahnu po možnosti prenajať si kanceláriu. Výška nájmu voľných kancelárskych priestorov v Košiciach takisto zväčša narástla, no kancelárie štandardu C poklesli.

priestor na prenajom

Kancelárie štandardu A a B

Kancelárske priestory štandardu A zaznamenali v porovnaní s druhým štvrťrokom 2014 nárast o 0,3€/m2/mesiac. Ani kancelárie štandardu B nezaostávali a ich cena sa zvýšila o 0,2 €/m2/mesiac.

Kancelárie štandardu C

C-éčkový štandard zaznamenal pokles o 0,3 €/m2/mesiac. Dostáva sa tak na úroveň prvého štvrťroku 2013.

Pokiaľ Vás zaujímajú aktuálne informácie o výške čistého nájmu kancelárskych priestoroch v týchto dvoch slovenských mestách, tak ich môžete aj naďalej sledovať na webovej stránke kancelarie.sk.

Zdroj foto: kancelarie.sk