Kolísky pre bábätká pomáhajú nadviazať hlbší vzťah s dieťatkom

0
2178

Výbava pre novorodenca nie je vôbec lacná záležitosť. Potrebujeme oblečenie, nábytok, hygienické potreby a mnoho ďalších vecí. A tak sa snažíme eliminovať zbytočnosti a šetriť – peniaze, ale aj miesto v byte. Aj preto z našich domovov vymizli kolísky pre bábätká, čo je ale škoda.

Kolísky pre bábätká bývali v dobách našich prababičiek štandardnou výbavou každej domácnosti s novorodencom. Miesto postieľok spinkali bábätká v drevených kolískach, ale často aj v rôznych látkových vakoch, ktoré sa dnes vracajú a predávajú sa napríklad pod názvom hojdavak. Prečo sa ku kolíske vrátiť aj dnes?

Postieľka je pre bábätko vlastne zbytočne veľká. Do doby, než sa samo neotočí a neposadí, je pre neho naviac úplne bezpečná. V postieľke sa môže cítiť utopené a stratené. Nižšie maminky sa tiež často sťažujú, že do postieľky nedočiahnu. Ide naviac o statický nábytok, ktorý je umiestnený v spálni, alebo v detskej izbe. Nám by sa ale hodilo mať bábätko cez deň pri sebe. A pre tento účel sú ideálne práve kolísky.

Pre bábätko je kolíska príjemné z niekoľkých dôvodov

V prvom rade mu poskytuje priestor tak akurát veľký. Ani stiesnený, ale ani nie príliš veľký. Chce sa cítiť ako v maminkinom brušku. K tomu pomáha aj príjemné hojdanie kolísky. V kolíske majú maminky aj ďalší členova rodiny k dieťatku omnoho lepší prístup. Majú možnosť ho častejšie pohladiť, naviazať s ním očný kontakt, chytiť ho za ručičku. Taktiež s bábätkom trávia viac času, pretože kolíska je prenosná. Dieťa nemusí behom dňa tráviť čas samo. Môže nás pozorovať, čo napomáha jeho rýchlejšiemu rozvoju.

Kolísky sa opäť vracajú

Našťastie si tieto fakty mnoho rodičov uvedomuje a vďaka tomu sa kolísky vracajú do našich domovov. Sú nielen krásne, ale rodičia si vďaka nim vytvárajú s novým členom rodiny bližší vzťah. Už nemusíme nahrádzať mobilný priestor pre spanie dieťatka kočíkom. Príjemný deň s nami strávi vo svojej krásnej kolíske.