Nebojujte s depresiou bez pomoci

0
1751

Depresia je už pár rokov vážnym civilizačným problémom. Ľudí trpiacich týmto ochorením stále pribúda a drvivá väčšina z nás sa liečbe vyhýba, pretože sa hanbíme vyhľadať pomoc. Iní tak robia zase pre obavy z užívania liekov. Depresiu však liečiť treba, lebo vo vyšších štádiách môže mať fatálne následky.

V rodine, v zamestnaní, v priateľských, profesionálnych, no tiež v partnerských vzťahoch. Depresia sa prejavuje kedykoľvek a trpieť ňou môže ktokoľvek. Nikdy s ňou nebojujte bez pomoci. Ľahké štádium si zväčša vyžaduje iba pomocnú ruku, dobré slovo a pohladenie. Vo vážnejších prípadoch neváhajte vyhľadať odborníka. Iba ten, kto si prizná problém, môže nad ním zvíťaziť. 

Často je skrytá a nepovšimnutá

Možno si Vaše ochorenie všimli všetci naokolo, len vy si to nechcete nejako pripustiť. Poznáme však aj prípady, kedy si ho nevšimnú ani ľudia z blízkeho okolia, ba ani lekári. Často sa stáva, že aj ten, kto tento stav momentálne prežíva, nevie, že má depresiu.

Nie vždy je však zlá nálada depresiou, tá má totiž svoje časové parametre, trvá dlhšie ako 2 týždne. Neprepadajte teda panike, ak Vás náhodou niečo vytočí a máte zlú náladu. U žien sa tiež môže prejavovať pred menštruáciou a rovnako nemusí ísť o nič vážne. Skúste, či Vám pomôže vyrozprávať sa z toho v partnerovom náručí alebo pri stretnutí s priateľmi. Ak to nepomáha a stav úkosti sa opakuje, treba sa zamyslieť, čo ďalej. Môžete tiež vyskúšať horkú čokoládu, medovkový čaj alebo horúce mlieko s medom. Receptov a ingrediencií na upokojenie nervov poznáme mnoho, ale treba vedieť odhadnúť intenzitu, príčinu a vážnosť príznakov. Pokiaľ sa depresia dostaví bez príčiny, alebo si najrôznejšie scenáre nahovárate, musíte si priznať, že takto to ďalej nezvládnete. 

Depresia si nevyberá

Toto duševné ochorenie môže postretnúť každého z nás – produktívneho človeka, ale i žiaka strednej školy. Osamelého dôchodcu, no tiež slávneho umelca. Dokonca aj človeka, ktorý pôsobí navonok vyrovnane a bezproblémovo. Nemusíte sa teda obviňovať, že ste zlyhali, nemáte na viac, ste neschopný a podobne. Berte to iba ako dočasný stav, ktorý sa dá správnym prístupom eliminovať. 

Liečbu neodkladajte!

Depresia si vyžaduje systematickú a odbornú liečbu. Ak ju neliečime, prehlbuje sa a stáva sa dlhodobou. Dokonca sa môže opakovane vracať a s narastajúcou depresiou sa objavujú samovražedné sklony a myšlienky.

Ak máte podozrenie na depresiu, nemali by ste odkladať návštevu lekára. Treba si uvedomiť, že depresia len tak sama nepominie, bude pokračovať a prehlbovať sa. Liečba ťažkej a komplikovanej depresie je oveľa náročnejšia a dlhšia.

Ak ste na opačnej stranekava

Pokiaľ máte to šťastie a pokladáte sa za spokojného človeka, ktorému niečo také ako depresie nehrozí, máme z toho radosť. Ak ale poznáte niekoho, kto zvádza takýto boj, nenechávajte ho v tom samého. Všímajte si svojich blízkych a ak trpia pocitmi úzkosti, snažte sa im pomôcť, potešiť ich niečím, lebo sú to práve pocity úzkosti, ktoré môžu prerásť až do hlbokej depresie. Občas poteší i malá pozornosť. Vyskúšajte napríklad zaslať balíček od srdca, ktorý bude obsahovať kávu, milý hrnček a odkaz, v ktorom ich povzbudíte. Stačí zájsť na stránku www.strbskepresso.sk a odoslať tento milý darček, ktorý Vás bude stáť šťastných 7,77€. Neváhajte, pošlite ho do 30.8.2014 a dostanete i jeden pekný hrnček pre seba zdarma. Potom už stačí iba Vášho známeho navštíviť a pri voňavej káve rozobrať problémy. Uvidíte, že to zaberie a spokojnosť bude na oboch stranách. 

Foto: strbskepresso.sk