Záchrana islandských kôz

0
1534

Poľnohospodárstvo je staré takpovediac ako ľudstvo samo. Keď sa človek naučil obrábať pôdu, ustálil sa na jednom mieste, zvyšoval svoju úroveň i dosiahnutý vek. Nech už doba akokoľvek pokročila, bez poľnohospodárov sa nezaobídeme. Zabezpečujú totiž obživu celého obyvateľstva. Kvalitné poľnohospodárske stroje síce uľahčili prácu a vo veľkom rozbehli produktivitu, no nesmieme zabúdať ani na drobných farmárov, bez ktorých by to neraz jednoducho nešlo. Živým príkladom tohto je i Jóhanna Bergmann Þorvaldsdóttir, ktorá v súčasnosti vlastní a prevádzkuje Háafell, islandskú farmu. Island je charakteristický tým, že kto tu nerybárči, ten farmárči. Väčšina jednotlivých poľnohospodárov ale nie je podporovaná štátom. No i napriek tomu robia svoju prácu dobre a sú pre spoločnosť veľmi osožní. Pozrime sa, v čom vyniká Jóhannina farma.

Rodinné dedičstvo

Okrem obrábania pôdy a pestovania plodín sa toto súkromné islandské hospodárstvo zaoberá chovom kôz, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Rodina Þorvaldsdóttir vlastní farmu už niekoľko generácií. Jóhanna sa tu narodila a vyrastala. Podobne je na tom i jej šesť detí. Svoje hospodárstvo milujú, ale podľa najnovších islandských predpisov im hrozí likvidácia. Záchrana priateľských poľnohospodárskych zvierat ich má teda vyjsť poriadne draho. Hoci je farma odkázaná zväčša na vlastnú produkciu a nižší stupeň mechanizácie či chemizácie, vláda sa znova raz rozhodla podlomiť im nohy. Táto farma už prekonala kadečo. V začiatkoch, keď nebola na mieste prístupná rozvodná sieť, si rodina zohnala vlastné elektrocentrály na výrobu elektrickej energie a rozbehla svoju prácu plnohodnotne. Pánov a dámy z vlády to však nezaujíma. Je im jedno, akú históriu so sebou nesie toto rodinné dedičstvo. Radšej budú rušiť než podporovať. 

Veľké zásluhy

O oddanosti tejto rodiny svojmu hospodárstvu iste presvedčí aj fakt, že Jóhanna sa vzdala stabilnej práce zdravotnej sesty. Háafell sa zameral najmä na chov islandských kôz. Už niekoľko rokov balansuje toto plemeno na pokraji vyhynutia. Jóhannina rodina mala pocit, že musí niečo v tejto veci urobiť. Aj vďaka ním existuje dnes okolo 800 kusov týchto kôz roztrúsených na farmách po celom svete a toto plemeno bolo tiež zaradené do katalógu ohrozených druhov. Ukázalo sa, že Jóhannina záchrana stálo za to. Priamo tu chovajú 190 dospelých kôz a 170 mláďat. Spustili tiež obchod s množstvom kvalitných výrobkov, za ktoré vďačíme práve islandským kozám (mydlá, balzamy, mlieko…). Denne farmu navštevuje množstvo ľudí, ktorí tieto výrobky kupujú, a tak pomáhajú doplniť príjmy poľnohospodárov. Rodina si potom môže napríklad vziať do prenájmu dve rýpadlá a jedno minirýpadlo, ktoré už akútne potrebuje pre úpravu terénu na hospodárstve. Väčšina cudzincov si spája Island najmä s ovcami, ktoré sú známe po celom svete svojou vlnou a mäsom. Kozy pritom hrajú druhé husle a spotrebiteľom chýbajú znalosti o neoceniteľných kozacích výrobkoch.

Málo uznania

Napriek hodnotnej práci, ktorá sa na farme vykonáva a pohotovosti takpovediac 24 hodín denne, bola rodina nútená predať časť svojich podnikov. Dokonca, v septembri jej hrozí dražba. Na jednej strane je úsilie spotrebiteľa, ktorý výrobky ponúkajúce touto farmou obľubuje a kupovaním napomáha k prevádzke, no na strane druhej sú tu samé údery pod pás zo strany vlády, ktorá chce očividne hospodárstvo rodiny Þorvaldsdóttir zrovnať so zemou. Farmári sa snažia šetriť, kde sa dá. Zabezpečujú si lacné náhradné diely pre svoje stroje, alebo využívajú dobrosrdečnosť predajcov, ktorí im za tradičné poľnohospodárske produkty chýbajúci diel doručia. Takto riešia i servis strojov. S čím si neporadí šikovná ruka farmára, prenechajú na odborníka. Neraz ho však vyplácajú práve v naturáliách. Miestni si zvykli a farmu podporujú. Je však možné udržať ju, keď nemajú podporu zhora? Rodina svoju prácu i zvieratá miluje. Určite netreba zdôrazňovať, že ich láska k okúzľujúcim a spoločenským tvorom, ktorým dávajú nádej na život, sa nedá vyjadriť slovami. Nie sú to iba poľnohospodárske zvieratá, sú to rodinní miláčikovia. Prežitie islandských kôz je ale závislé na ekonomickej otázke štátu a jeho dobrej vôli. 

Zdroj a foto: modernfarmer.com