Pozor na bezpečnosť pri výškových prácach na rebríku

0
722
Pozor na bezpečnosť pri výškových prácach na rebríku
Pozor na bezpečnosť pri výškových prácach na rebríku

Základom práce vo výškach je kvalitný rebrík. Ide o pomôcku, na ktorej sa naozaj neoplatí šetriť. Avšak ani ten najpevnejší rebrík vám nepomôže, ak sa budete pri práci vo výškach chovať nezodpovedne a budete nerozvážne riskovať. Nielen profesionáli, ale tiež domáci majstri by mali dodržiavať nasledujúce bezpečnostné pravidlá pre prácu na rebríku.

1. Čítajte návody a udržujte rebrík v čistote

Keď si kúpite rebríky, balenie vždy obsahuje informácie o spôsobe manipulácie a údržby. Nezanedbajte teóriu, ktorá vám v praxi môže ušetriť nepekné zranenie. V návode nájdete nielen tipy na to, ako sa s rebríkom pracuje, ale tiež postup údržby. Na niektorých rebríkoch je nutné kontrolovať spoje. Rebríky udržujte v čistote a pred každým použitím skontrolujte ich technický stav.

2. Dbajte na správne umiestnenie rebríka

Každý rebrík, či už ide o teleskopický rebrík, alebo štafle, je nutné postaviť na pevné podložie. Rebríky opierajte o rovné, nešmykľavé povrchy. Skontrolujte sklon rebrík a manuálne overte pevnosť rebríka. Konce rebríka musia byť opreté v jednej rovine. Na upevnenie rebríka zo spodnej strany používajte pätky.

3. Dostatok pracovného priestoru

V okolí rebríka by ste mali mať do každej strany priestor jeden meter na manipuláciu s nástrojmi. O viac ako jeden meter by mal presahovať tiež horný koniec rebríka nad pevnou oporou. Pracovné nástroje by nemali byť ťažšie ako 15 kg a vo výške je striktne zakázané pracovať s ostrými predmetmi.

4. Pozor na obuv a oblečenie

Počas práce na rebríku noste obuté protišmykové topánky. Nikdy si neobujte topánky, ktoré by mali mäkkú podošvu alebo podošvu bez vzoru. Oblečenie by vám pri práci nemalo zavadzať, vhodné sú priliehavejšie kusy pracovného odevu.

5. Kúpte si vhodný rebrík na daný typ práce

Kúpu rebríka si dobre premyslite. Hlavne práce s elektrinou si vyžadujú použitie nevodivého rebríka. Na maliarske práce sú vhodné štafle, pomocou ktorých sa dá pohybovať bez nutnosti schádzania z rebríka. Pri výbere rebríka berte v ohľad tieto parametre – materiál, výšku, šírku schodíkov, nosnosť a stabilitu.