Surová čokoláda

0
2099

Surová čokoláda sa v poslednom čase predáva ako “superfood”, ale čo to vlastne je (a prečo je stále viac populárna) nám prezradí Justin Parkinson.

Výroba čokolády je zložitá. Kakaové bôby musia byť predkvasené, pečené, lisované a v zmesi s obsahom tuku i cukru sa dostávajú do barov či iných sladkostí.

Niekoľko spoločností v Európe, USA a Ázii sa rozhodlo zmeniť jeden z procesov a upustili od pečenia kakaových bôbov. Trvajú na tom, že pestovatelia v Afrike a Južnej Amerike nechajú bôby vonku prirodzene uschnúť. Výsledný produkt sa nazýva “surová” čokoláda /“raw“ chocolate/. Výrobcovia tvrdia, že keď sa vyhnú vystaveným teplotám, ktoré produkujú pece, umožní to zachovanie živín v bôboch, ako sú železo, zinok, horčík, meď a vitamín C. Je to podobné ako u nevarenej zeleniny. Výrobcovia tiež vyhlasujú, že kakao obsahuje vyššie hladiny antioxidantov ako pražené odrody používané vo väčšine čokolád.

Tvorcovia „raw“ čokolády tvrdia, že ich bôby nikdy nedosiahnu teplotu vyššiu ako 42 stupňov. Úroveň trenia strojov používaných na ich brúsenie je taktiež kontrolovaná, aby sa zabezpečilo, že sa bôby príliš nerozhorúčia.

Za posledných desať rokov si spotrebitelia vyžiadali viac takejto čokolády na jedenie i pitie,” hovorí Kris McGowan, ktorá prevádzkuje Raw Chocolate Company. “Starajú sa viac o zdravú kvalitu a čokoláda nie je výnimkou. Táto čokoláda je víťazkou medzi víťazkami, pretože kombinuje lepší prínos pre zdravie s luxusom.

Martin Schweizer, profesor biochémie na Heriot-Watt University, nabáda však k obozretnosti pri surovej čokoláde ako “superfood”, pretože jej výskum stále prebieha. “Musíme sa pozrieť na ňu viac do hĺbky, vrátane úrovne jej zložiek. Výskum je ešte v pomerne skorej fáze.”  Existujú totiž obavy, že pri teplote nižšej ako 150 °C hrozí reálne riziko zvýšenia počtu baktérií, ako je  napríklad Salmonella. Avšak, výrobcovia trvajú na tom, že pokiaľ sa nejedná o žiadne živočíšne produkty, nie je tu väčšie riziko ako pri zelenine.

„Raw“ čokoláda stále tvorí veľmi malú časť predaja vo Veľkej Británii, aj keď niektoré z veľkých supermarketov ju už začali skladovať.

Spisovateľ Jennifer Earle, ktorý píše o čokoláde, je presvedčený o tom, že tu ide iba o chuťové dôvody. “Myslím, že ja by som stavil skôr na nejakú obyčajnú high-cocoa čokoládou. Je to iba o kvalite kakaa a je jedno, či ide o surovú čokoládu alebo tú tradičnú. A ak hovoríme o zdraví, radšej by som jedol nejakú top-kvalitnú obyčajnú čokoládu a po nej si dal tanier zeleniny,” povedal spisovateľ.

Nuž, uvidíme, čo nám surová čokoláda ešte prinesie. Ak sa vyberiete do Veľkej Británie, môžete vyskúšať, pretože u nás zatiaľ nie je v ponuke. 

Zdroj a foto: bbc.com