Ešte nemáte vianočný stromček? Požičajte si ho!

0
1091
Ešte nemáte vianočný stromček? Požičajte si ho!

Ekológia sa dostáva do nášho vedomia aj podvedomia čoraz intenzívnejšie. Snažíme sa používať menej plastov, šetríme energiami, separujeme odpad… A viete, že aj obstaranie vianočného stromčeka môžete poňať ekologickejšou formou? Pozrime sa na to spolu.

Živý, ale požičaný

Šetrný, praktický a najmä udržateľný. To sú tri vlastnosti stromčeka, ktorý si na Vianoce požičiate. Že ste o tom ešte nepočuli? V zahraničí táto forma funguje už pár rokov a aj na Slovensku máme prvé lastovičky.

Ako na to?

Požičať si vianočný stromček môžete tak, že je zasadený v kvetináči. Tieto stromčeky však nie sú rovnaké, ako pri klasickom predaji stromčekov v kvetináči, pretože tie vám väčšinou po presadení na záhrade uhynú. Stromčeky na požičanie boli vysadené na to, aby dokázali prežiť vianočné sviatky, po ktorých poputujú do aklimatizačných priestorov, kde čakajú na to, kým budú opäť vysadené v prírode. Tak sa zrekultivujú a na zimu budú pripravené vrátiť sa do vašich domovov.

Výhody (nielen) pre životné prostredie

Tým, že sa takýto stromček, ocitne v domácnostiach opakovane, prispieva k tomu, aby sa nemuseli rúbať iné stromčeky. Minimalizuje sa negatívny vplyv na životné prostredie. Okrem toho sa znižujú skleníkové plyny, pretože stromčeky rastú prirodzenou formou v exteriéri. Okrem toho sú tieto stromčeky pestované v zemepisných podmienkach, kde sa aj predávajú, čím sa znižuje aj uhlíková stopa, ktorá vzniká pri prepravách zo zahraničia. Niektoré stromčeky bývajú sadené priamo v kvetináči, ale časť z nich pochádza aj od lokálnych pestovateľov.

Ako to funguje?

Ak ste sa teda rozhodli si vianočný stromček prenajať, vedzte, že ste si uľahčili prácu. Dodávatelia vám totiž váš vianočný stromček donesú, dajú vám pokyny, ako sa o neho máte starať, budete s ním tráviť vianočné sviatky a po Vianociach si pre neho opäť prídu. Celkom jednoduché, nemyslíte?

Ste aj vy z tých, ktorých už otravuje konzum a neústale hazardovanie s darmi matky prírody. Vyskúšajte tento vianočný stromček. Okrem dobrého pocitu, dostanete aj krásnu vianočnú ozdobu, ktorá bude naviac voňať.