5 dôvodov, prečo si kúpiť štvorkolku

0
705
5 dôvodov, prečo si kúpiť štvorkolku
5 dôvodov, prečo si kúpiť štvorkolku

Cena štvorkoliek sa blíži k cene automobilu, a preto si veľa motoristov kladie otázku, prečo si štvorkolku kúpiť a či sa takáto kúpa vôbec oplatí. Je jasné, že odpoveď nebude jednoduchá, pretože koľko ľudí, toľko chutí. Jedno je však jasné – dobrodružstvo a adrenalín vyhnaný do závratných výšin zažijete jedine so štvorkolkou. Okrem toho vás na kúpu štvorkolky možno navnadia i ostatné výhody týchto vozidiel.

1. Riadenie štvorkolky je hračkou

Väčšina štvorkoliek má všetky ovládacie prvky na riadidlách. Výnimku tvorí nákladná štvorkolka, ktorá sa riadi podobne ako automobil pomocou volantu. Na riadidlách sa nachádzajú páčky na pridávanie plynu i brzdenie. Niektoré štvorkolky majú automatickú prevodovku a iné manuálnu. Vyznávači adrenalínu dávajú prednosť manuálu. Na riadenie štvorkolky potrebujete len vodičské oprávnenie skupiny B podobne ako keď riadite trojkolky.

2. Na výber máte veľa typov štvorkoliek

Štvorkolky je možné zohnať v rôznych modeloch. Športové štvorkolky sú určené na zábavu, skákanie, driftovanie a pretekanie po lesnom teréne. Pracovné resp. úžitkové štvorkolky slúžia ako náhrada mnohých poľnohospodárskych strojov. Je k nim možné zakúpiť rôzne nástroje, pomocou ktorých napríklad pooriete pôdu alebo pokosíte trávnik. Nákladná štvorkolka je variáciou malého traktora.

3. So štvorkolkou sa dá jazdiť aj v zime

Za veľkú výhodu považujeme to, že štvorkolku využijete počas celého roka, čo sa nedá povedať napríklad o motorke. Ak si kúpite side by side štvorkolku alebo nákladný model, tak budete počas nepriaznivého počasia krytí kabínkou. Navyše je možné kolesá vymeniť za snehové pásy a vozidlo sa zmení na snežný skúter.

4. Úžitkovú štvorkolku využijete po celý deň

Úžitkovú štvorkolku sme síce nazvali poľnohospodárskym stojom, ale okrem práce zvládne i iné kúsky. Pohon na všetkých štyroch kolesách vám zaručí, že sa prederiete v lese cez akýkoľvek terén. Preto môžete po práci skúšať, kam všade sa dá s touto štvorkolkou dostať.

5. Do lesa nenájdete lepšieho parťáka

Niektoré štvorkolky sú síce homologizované na jazdu po diaľnici, ale je pravda, že to najlepšie z nich dostanete v lesnom teréne. Sú stvorené na poriadny bahenný kúpeľ, na preskakovanie výmoľov alebo na prejazd cez skaly. Na štvorkolku vyložte náklad a vydajte sa s partiou do lesa na stanovačku alebo poľovačku. Lepšieho parťáka na štyroch kolesách na jazdu po lese nenájdete.