Ak potrebujete veľký prísun elektrickej energie, zadovážte si elektrocentrálu

0
946

Vlastníte chatu alebo záhradný domček, kde nie je zavedená energia? Možno plánujete oslavu v prírode a potrebujete elektrickú energiu na osvetlenie a ozvučenie priestoru. Alebo ste si zakúpili stroj, ktorý potrebuje záložný zdroj energie. Nech už je vaša požiadavka na zvýšený prísun elektrickej energie akákoľvek, váš problém môže vyriešiť spoľahlivá elektrocentrála.

Definovať ju môžeme ako zariadenie, ktoré nám dodá elektrickú energiu aj na miestach, kde neexistuje žiadna prípojka. Elektrocentrála je v prípade chát na odľahlých miestach alebo pri výpadku prúdu neoceniteľným zariadením. Delí sa podľa druhu paliva na naftový a benzínový agregát (prípadne plyn a olej) a jej súčasťou je aj generátor, ktorý je s motorom prepojený pomocou hriadeľa pre tvorbu elektriny. Ich pohon nemá vplyv na výkon elektrocentrál, pri kúpe si treba skôr všímať spotrebu, ekologickosť prevádzky a samotné prevádzkové náklady.

Šikovní majstri alebo poľnohospodári sú zvyknutí na elektrocentrálu z dôvodu nabíjania niektorých väčších strojov, ako je napríklad miešačka, cirkulárka alebo aj minibager. Tu treba dať pozor pri správnom výbere. Jednofázová elektrocentrála vám pri väčších strojoch postačovať nebude. Môže nabíjať iba jednofázové elektrické spotrebiče ako sú napríklad lampy, vŕtačky, zváračky, počítače apd. Pri väčších strojoch budete potrebovať trojfázovú elektrocentrálu, ktorá je zároveň aj praktickejšia, lebo vie nabiť aj jednofázové spotrebiče.

Využitie elektrocentrál je spojené aj s miestami, kde by výpadok elektrickej energie mohol zapríčiniť stratu alebo poškodenie ľudských životov, ako sú nemocnice, domovy dôchodcov, letiská apd.

Ak si nie ste istí, či elektrocentrála nájde u vás dostatočné využitie, skúste si ju požičať na istý čas od známych, prípadne ju kúpte ako použité stroje zo spoľahlivého bazára. Ušetríte nemalé finančné prostriedky a zároveň rozumne zhodnotíte jej benefity.