Ako zabaviť deti, keď si potrebujete trochu oddýchnuť

0
1658

Nejedná matka veľmi dobre pozná ten pocit, keď je na konci dňa už so svojimi silami v koncoch a jej dieťa práve lapá druhý dych. Niektoré deti vedia svojich rodičov doslova zničiť. No sú aj také, ktoré sú od malička také pokojné, že keby si nepýtali papať, tak o nich ani neviete.

Úplne maličké dieťatko je naozaj veľmi ťažké zabaviť. Často od svojho rodiča vyžaduje maximálnu pozornosť, a nedá mu dýchať. Nejedna mamička sa vie na ihrisku ostatným mamám posťažovať, že má problém sa dostať do vane a umyť si hlavu bez toho, aby nepočula svoje dieťa zúfalo plakať. Nepokojné dieťa okamžite vycíti, keď sa matka vzdiali čo i len na krok. Vtedy dokáže spustiť taký krik, že si susedia môžu myslieť, že svojho potomka týra. No o nič nejde. Mamička sa len chvíľku vytratila z detskej izbičky, aby si skočila na toaletu, či išla sa osprchovať.

Pri malom dieťatku je šanca na oddych takmer nulová, pokiaľ Vám nepomôžu ostatní členovia rodiny. Ak máte manžela, ktorý je pracovne vyťažený a chodí domov len prespať, tak Vám zostávajú len starí rodičia. No tí môžu bývať v inom meste a Vy zrazu zistíte, že nemáte nikoho, kto by Vás aspoň na chvíľku odbremenil od Vašich materských povinností. Ak chcete Vaše dieťa zabaviť, tak môžete skúsiť navštíviť so svojim drobčekom materské centrum. Často je v týchto centrách pedagogický dozor a aj keď svoje dieťatko budete pozorovať len jedným očkom, nič by sa mu nemalo stať. Hračky, ktoré sú pre deti k dispozícií sú bezpečné a dieťa sa môže zabaviť v kruhu svojich rovesníkov.

Staršie deti zabavíte oveľa ľahšie. Takému šesťročnému chlapčekovi, keď kúpite v hračkárstve lego alebo puzzle, tak máte na pár hodín kľud. Výber dievčenských hračiek je väčší a aj možnosť ich zabaviť. A to z toho dôvodu, že niektoré dievčatá nemajú problém sa pohrať aj s chlapčenskými hračkami. Napríklad s autíčkom alebo robotom. No väčší chlapec bábiku do ruky nevezme.

Akokoľvek, najlepšie svoje deti zabavíte, keď ich budete postupne učiť samostatnosti. Keď sú malé treba sa im čo najviac venovať. Postupne im ukazujte rôzne edukatívne hračky. Najskôr im ukážte ako sa s hračkou má hrať a potom dieťatko nechajte nech sa s ňou zabaví samé. Ak to robí nesprávne, tak ho na to príliš neupozorňujte, lebo by ho to mohlo prestať baviť. Možno na to príde samé a o to viac ho to bude tešiť.