Chcete si založiť eseročku? Takto postupujte

0
730
Chcete si založiť eseročku? Takto postupujte

z Samozrejme, že vám celý proces bude trvať oveľa dlhšie ako s pomocou právnikov či firmy. Pri zakladaní vám iste pomôže náš malý prehľad prvotných krokov potrebných pre úspešné zapísanie do obchodného registra.

Oplatí sa založiť s.r.o. svojpomocne?

Pre tým, ako si vymenujeme jednotlivé kroky pre založenie s.r.o., si položte otázku či sa vám oplatí púšťať do založenia bez cudzej pomoci. Ak si myslíte, že týmto spôsobom ušetríte, tak ste na omyle. Založenie s.r.o. vďaka firme prebehne rýchlejšie a lacnejšie. Ide približne o polovicu nákladov, ktoré vás čakajú pri svojpomocnom založení. V prípade, že peniaze u vás nehrajú rolu, môžete začať podnikať takmer ihneď vďaka kúpe existujúcej eseročky ready made s.r.o..

Základné kroky pre založenie s.r.o.

Predpokladom pre založenie s.r.o. je to, aby ste boli starší ako 18 rokov, nesmiete mať nedoplatky na daňovom úrade a v sociálnej poisťovni. Zároveň je nutné preukázať trestnú bezúhonnosť a nesmie byť proti vám vedené exekučné konanie. Ak tieto požiadavky spĺňate, čakajú vás nasledujúce formality:

1. Dobre si premyslite meno spoločnosti a adresu firmy

Prvým predpokladom pre úspešné zapísanie spoločnosti do registra je výber obchodného mena, ktoré sa nesmie zhodovať s už existujúcim. Ako sídlo spoločnosti si môžete zvoliť vlastnú adresu. V prípade inej ako vašej súkromnej adresy je nutné získať písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti s overeným podpisom.

2. Výber predmetov podnikania

Na živnostenskom úrade vypíšete žiadosť a vyberiete si predmety podnikania. Výber je možný z voľných, viazaných a remeselných činností. Pre získanie povolenia na viazané a remeselné živnosti musíte predložiť potvrdenia o praxi alebo o vzdelaní.

3. Kompletné zakladateľské dokumenty

Na internete nájdete vzory zakladateľských listín a zmlúv. Zmluva sa vypĺňa v prípade viacerých spoločníkov. Odporúčame vám zmluvy vypísať s pomocou právnika, pretože musia byť v súlade s platnou legislatívou.

4. Elektronický zápis do obchodného registra

O zápis do obchodného registra sa dá požiadať výlučne elektronicky. Žiadosť musí byť podpísaná elektronickým podpisom. Poplatok za podanie je 150 €.