Čo vám nesmie chýbať v kancelárii

0
2493

Či už podnikáte vo veľkom alebo v malom, či už do práce cestujete hodiny alebo máte home office, existujú základné komponenty, ktoré nesmú chýbať v žiadnej kancelárii – a tie domáce kancelárie ani zďaleka nevynímajúc. Pracovať sa pravdaže dá aj, takpovediac, „na kolene“, ale takáto práca by mala byť len dočasným riešením. Vhodný pracovný priestor je dôležitý či už z hľadiska psychohygieny, či pracovnej efektivity.

Papierenské a kancelárske potreby

Začnite zľahka a od absolútnych základov. Akokoľvek inovatívne projekty vediete a hoci máte k dispozícii najnovšie technológie, písacie potreby jednoducho mať musíte. Nezabudnite na kvalitné perá, lepiacu pásku, zvýrazňovače a iné fixky, spinky, zošívačku a dierovač, nožnice, odpadkový kôš, euroobaly a lepiace papieriky či iné kancelárske doplnky. Samostatnou kapitolou vášho nákupu by mal byť papier. Jednak ten, ktorým budete kŕmiť nenásytnú tlačiareň, ale i taký, ktorý vám poslúži na rýchle poznačenie všetkého, čo by inak ostalo zabudnuté.

Technologické vybavenie

Tablet a mobilný telefón sú určite fajn, ale stolový počítač a notebook nenahradí jednoducho žiaden prístroj. Mnohé sa samozrejme dá zvládnuť na drobných mobilných prístrojoch či dotykových tabletoch, ale účtovnícke tabuľky určite nechcete lúštiť na niekoľkocentimetrovej obrazovke a mail klientovi by nemal ovládnuť autocorrect. Počítač môžete okrem iného použiť i ako úložisko dôležitých dokumentov a na zálohovanie materiálov, ktoré sú pre vašu prácu nevyhnutné.

Pripojenie na internet je v dnešnej dobe vec, bez ktorej kancelária akoby ani neexistovala. Dôkladne si vyberte poskytovateľa internetových služieb, lepšiu cenu si vybavíte hneď, ako mu vysvetlíte, že budete z kancelárie podnikať. Router vyberajte podľa toho, kde ho budete používať – či vo viacerých miestnostiach, veľkom rozľahlom priestore alebo malej miestnosti. Ak si chcete prácu ešte viac zefektívniť, siahnite po kancelárskom vybavení, ktoré dokáže pracovať pripojené na wifi (napr. tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie).

Organizácia je základ

V papiernictve sa zastavíme ešte raz a vyberieme si organizéry vhodnej veľkosti a príjemných farieb. Zaobstarajte si krabice na dokumenty, karisbloky, zložky na dokumenty a takisto stojany na poradače. Pripravte si priečinky na všetky dokumenty, ktoré by ste mohli potrebovať a buďte pripravený organizovať.

Kancelársky nábytok a úložné priestory

To, kde a ako budete sedieť, rozhodne z veľkej časti o tom, ako efektívne budete pracovať. Vyberte si miesto, ktoré je v blízkosti poličiek a skríň, ktoré pravidelne používate. Dozaista budete potrebovať kvalitné kancelárske vybavenie, vhodný stôl, stoličku a aspoň jednu skriňu na dokumenty.

Čas sú peniaze

Čím viac práce chcete v kancelárii odviesť, tým dôležité je vhodne si čas rozdeliť. Zosynchronizujte si kalendáre na všetkých vašich zariadeniach, ak máte zamestnancov, pokúste sa zosúladiť aj ich kalendáre, či vytvoriť nejakú internú firemnú organizačnú schému. Plánovanie je dôležité si i vizualizovať, kúpte preto aj veľký nástenný kalendár a zaznačte si doňho to najdôležitejšie vrátane deadlinov projektov, na ktorých usilovne pracujete.

Myslite kreatívne

Inšpirujte sa americkými starupistami a na jednu stenu si zaveste čo najväčšiu nástennú magnetickú tabuľu. Uvidíte, ako vás tá nepopísaná plocha namotivuje k tomu, aby ste ju zaplnili. Využiť ju môžete na mítingoch so zamestnancami a kolegami, ale aj keď ste v kancelárii celkom sám, určite nevyjde na zmar. Zaznačte si do nej svoje myšlienkové procesy, naučte sa kvalitnému brainstormingu.