Je štvorkolka pre vás? Najprv si zodpovedajte tieto otázky

0
1208
Je štvorkolka pre vás? Najprv si zodpovedajte tieto otázky

Keď nás zaujíma nová aktivita, na začiatok máme viacero nezodpovedaných. Off road jazda na štvorkolke tiež nie je výnimkou. Každý by si mal zadať domácu úlohu a zistiť si čo najviac o danom vozidle, aby kúpa splnila jeho požiadavky a očakávania.

Pred návštevou dealera alebo súkromného predajcu je potrebné mať spísané otázky, aby ste získali celkovú predstavu o žiadanom vozidle. V opačnom prípade vás prevezme eufória a emócie v danom momente. Zlý výber môže neskôr spôsobiť sklamanie a vyhodené peniaze.

Aký rozpočet venujem tejto záľube?

Každý máme inú ekonomickú situáciu, ktorá sa odlišuje a nemali by ste ísť nad limity svojich možností. Okrem kúpnej ceny vozidla musíte brať do úvahy poistku, palivo a servis. Zadlženie je slovenským športom, v ktorom víťazí len veriteľ, preto by ste mali mať jasne určené koľko si viete dovoliť minúť za danú štvorkolku.

Budete jazdiť sám alebo so spolujazdcom?

Táto otázka vás povedie k tomu, či zvolíte kategóriu vozidiel dostupných na danom trhu. Štvorkolky sú rozdelené do 2 kategórii: jednomiestne a dvojmiestne. Treba brať do úvahy, že nie všetci výrobcovia ponúkajú dvojmiestne vozidlá, ktoré sa objavili na trhu v roku 2002.

Jednomiestna štvorkolka je určená pre entuziastov, ktorý chcú jazdiť sami. Dajú sa však taktiež upraviť tak, aby na nej mohli sedieť dvaja ľudia. V teréne do kopca však budú chvíle, keď bude treba, aby druhý pasažier zosadol kvôli bezpečnosti.

Dvojmiestne štvorkolky sú priamo navrhnuté tak, aby bezpečne prepravili pasažiera. Okrem výbavy potrebnej pre bezpečie ďalšieho pasažiera majú tieto štvorkolky dlhší podvozok, kedy umiestnia pasažiera na prednú nápravu, aby sa zabránilo prípadnému prevráteniu.

Aké bude hlavné využitie štvorkolky?

Štvorkolky sa dajú rozdeliť do viacerých skupín na základe ich využitia. Niektoré sú športovejšie, kedy ponúkajú rýchlu a adrenalínovú jazdu v teréne s vysokým výkonom. Iné zas majú konzervatívnejší výkon, no sú spoľahlivejšie a ponúkajú komfortnejšiu jazdu.

Športové štvorkolky majú zvyčajne väčší motor a turbo, ktoré ponúka vyšší výkon z každého kubického centimetra. Sú navrhnuté pre jeden hlavný účel – zábavu.

Naopak, úžitkové štvorkolky can am sú vytvorené tak, aby ponúkali priestor pre aktivity v prírode, ako napr. poľovníctvo alebo rybolov. Výrobcovia venovali veľké množstvo energie na vytvorenie vozidiel so špeciálnymi funkciami, ktoré uľahčia prácu každému. Napr. majú vpredu a vzadu batožinový priestor pre prepravu vybavenia alebo batožiny.