Jedálenský stôl: 5 tipov na výber toho pravého

0
879

Domov máš tam, kde máš stôl a stoličku, ” spieva sa v jednej prastarej piesni. A niečo na tom bude. Poriadny jedálenský stôl tvorí srdce domova, okolo neho sa schádzame, obedujeme a niekedy sa aj hádame. Vyberte si stôl, ktorý bude presne zodpovedať Vášmu vnímaniu sveta. Predstavíme vám 5 tipov, ako prísť k tomu pravému jedálenskému stolu.

U jedálenských stolov sa postupne zameriame na päť odporúčaní, ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tom, či je pre vašu rodinu lepší rozkladací či malý jedálenský stôl a či zvoliť ako materiál drevo, plast či sklo.

Prvý tip: Zamerajte sa na účel stola

Je zrejmé, že v malej garsónke ťažko využijete veľký rozkladací jedálenský stôl, a naopak rodinný dom s ôsmimi členmi nevystačí s malým skleneným stolom na jednej nohe. V prvom rade sa preto zamyslite nad účelom, na ktorý budete jedálenský stôl potrebovať.

V ponuke sú dnes už takmer všetky veľkosti i tvary jedálenských stolov, nebojte sa teda chcieť taký, ktorý potrebujete. Štandardný rozmer jedálenského stola v slovenských rodinách je obdĺžnik, ale ak budete chcieť tvar iný, nájde sa medzi stolmi tiež štvorec, kruh či ovál. Stačí zvážiť, ktorý z tvarov a veľkostí sa hodí práve do vášho domova. Ak chcete mať pri jedle väčší priestor pre nohy, voľte skôr stôl okrúhly, ak však chcete zaujať miesto v čele stola, je praktickejší skôr stôl obdĺžnikový.

Druhý tip: Zlaďte jedálenský stôl s kuchyňou či jedálňou

Farba jedálenského stola sa môže zdať ako podradná záležitosť, ale opak je pravdou. Zladenie jedálenského stola so zvyškom nábytku je zásadný pre dobrý pocit z neho. Ak sa rozhodnete doviesť si domov extravagantný sklenený stôl na jednej nohe, ale bývate v staršej drevenici, pravdepodobne sa nestretnete s pochvalou od zvyšných členov rodiny ani návštev.

To isté sa týka aj farebného prevedenia. Je dobré dopredu zistiť, napríklad do akého odtieňa dreva máte ladený zvyšok nábytku a podľa neho dokúpiť tiež stôl. Ak je však jedálenský stôl prvým kusom nábytku, ktorý kupujete, nebojte sa zvoliť úplne podľa vlastného estetického cítenia.

Tretí tip: Jedálenský stôl sklenený, alebo z masívu?

Odporúčania k výberu správneho stolu, ktoré vám poskytneme, sa týkajú materiálu. Väčšina z nás sa rozhoduje medzi dvoma klasickými materiálmi, ktorými sú drevo a sklo. Plastový jedálenský stôl chce doma naozaj málokto. Jeho výhodou môže byť cena, na druhej strane však silne rezonuje nestabilita a neestetickosť.

Ak teda zostaneme pri pôvodných dvoch materiáloch, je len na vás, ktorý zvolíte. Každý z nich má svoje plusy aj mínusy. Drevené jedálenské stoly majú svoju nezameniteľnú krásu, vôňu, kresbu aj praktickú údržbu. Aj tu však môžeme nájsť rozdiely. Stoly, ktoré sú z drevotriesky, zrejme nevydržia dlhodobo hrubšie zaobchádzanie a častejšie manipulácie, zatiaľ čo jedálenské stoly z masívu zvládnu takmer všetko. Drevené stoly sa ošetrujú najčastejšie voskovaním, ktoré len podčiarkne prirodzenú štruktúru dreva.

Na druhej strane stoja jedálenské stoly sklenené. Na rozdiel od dreva sa jedná o novodobý výdobytok. Drevené jedálenské stoly z masívu používali ľudia už pred stovkami rokov, zatiaľ čo na sklenený stôl servírujeme až v posledných desiatkach rokov. Sklo na rozdiel od dreva pôsobí v interiéri vzdušne a zvyšuje pocit svetla v miestnosti. Pri manipulácii s ním je však potrebné dbať väčšiu opatrnosť, rovnako tak pri jeho bežnom používaní a čistení. Častá je aj kombinácia oboch materiálov, opäť záleží predovšetkým na vašom zvážení výhod a nevýhod jednotlivých materiálov.

Štvrtý tip: Ujasnite si, koľko chcete do jedálenského stola investovať

Mnohí z nás by túžili vybrať si stôl presne podľa svojich predstáv a zabudnúť na tak obyčajnú vec, akou sú peniaze. Bohužiaľ sa nedá úplne vypustiť finančné možnosti a zamýšľanie sa nad celkovou cenou stola. Neklesajte však na mysli. Aj jedálenské stoly z masívu či veľké rozkladacie jedálenské stoly sa dajú zohnať za prijateľnú cenu, stačí hľadať a neuspokojiť sa s prvým návrhom, ktorý sa okolo vás naskytne.

Zvažujte dobre a vzhľadom na financie, na druhej strane však vedzte, že takýto kvalitný jedálenský stôl môže s vašou rodinou prežiť desaťročia …

Piaty tip: Pozvite rodinu a posaďte sa k stolu

Ak využijete všetky alebo väčšinu vyššie popísaných odporúčaní, je veľmi pravdepodobné, že budete s výberom stola spokojní. Nezabudnite však, že pri stole sa budete stretávať s ďalšími členmi rodiny, a tak sa nebojte prizvať ich k výberu tak zásadného nábytku, akým jedálenský stôl bezpochyby je.

Neoddeliteľnou súčasťou takéhoto spoločného rozhodovania je tiež voľba jedálenských stoličiek, ktoré sa k stolu hodia.

Či už váhate medzi veľkým alebo malým jedálenským stolom, stolom z masívu či z dreva, vedzte, že dôležitejšie, než všetky poučky je, či budete cítiť, že práve tento jedálenský stôl by mal patriť k vašej rodine. Prajeme vám veľa šťastia s výberom.

A aký jedálenský stôl máte doma vy? Zašlite nám fotografiu vášho jedálenského stola na drevko.sk a zaradíme ju do našej galérie.