Kedy je správny čas na výmenu komína?

0
2262

Bezpečnú prevádzku krbu, kachlí a komína najviac ovplyvňuje komínová vložka. Bráni tomu, aby oxid uhoľnatý (ktorý vzniká počas spaľovania), prechádzal cez porézne tehly a maltu do vnútra domu. Aj pri nedostatočnom ťahu komína sa cez netesnosti celého systému môže oxid uhoľnatý dostať do miestnosti. Funkčná komínová vložka nedovolí horúcemu popolu nachádzajúcemu sa v dyme prechádzať cez praskliny v dymovode a predchádza tak riziku zapálenia horľavých materiálov v blízkosti komína. Okrem toho pohlcuje obrovské teplo a chemické zlúčeniny produkované ohňom, ktoré by mohli komín poškodiť alebo dopomôcť ku vzniku požiaru. Prečítajte si kedy a prečo zrenovovať, prípadne vymeniť krbovú vložku, aby vám komín slúžil spoľahlivo.

DRUHY A ŽIVOTNOSŤ KOMÍNOVEJ VLOŽKY

Životnosť a vlastnosti komínovej vložky udáva jej materiálové vyhotovenie. Použitie jednotlivých materiálov závisí aj od toho, kedy a prečo sa nová vložka do komína inštaluje.

  • Keramická – jej životnosť je zhruba 50 rokov. Je skvelou voľbou pri stavbe nového krbu, pretože komponenty nie sú drahé a vložka dlho vydrží. Nie je však vhodná pri renovácii a výmene vložky, pretože jej inštalácia by bola veľmi náročná a nákladná, ak už komín stojí.
  • Oceľová – jej životnosť je v rozmedzí 15 až 20 rokov (z ocele nízkej kvality ani 5 rokov). Na kvalitnú oceľovú vložku sa zvykne dávať doživotná záruka. Je ideálna, keď máte predmontovaný krb alebo keď osádzate krbovú vložku. Jednoducho sa inštaluje a môže byť priamo napojená na vykurovacie teleso.

VÝMENA KOMÍNOVEJ VLOŽKY

Kedy je správny čas na výmenu  vložky? Najistejšou metódou ako to zistiť je revízia. Tá zistí, v akom stave celý komínový systém  je a či potrebuje renováciu, prípadne výmenu.

  1. Keramická vložka je poškodená alebo sa rozpadáva

Opotrebená komínová vložka predstavuje bezpečnostné riziko, škáry a trhliny môžu prepúšťať oxid uhoľnatý a horúci popol mimo komína. Ak sa tento stav nerieši, opotrebovaný povrch vložky môže zapríčiniť rozsiahle konštrukčné poškodenia. Výmena komínovej vložky je najjednoduchšie a najlepšie riešenie nápravy.

  1. Problém s kondenzáciou

Ak je teplota komínovej vložky príliš nízka, môže to spôsobiť jej kondenzáciu, ktorá prispieva ku korózii. Je to aj príznak nedostatočného prúdenia vzduchu, ktorý môže zapríčiniť neefektívne horenie v krbe a menej tepla. Kondenzačné nedostatky sú problémom jednovrstvových komínov a riešením je dodanie vložky vhodnej pre používaný druh paliva.

  1. Zmena druhu paliva

Aj zmena jedného druhu paliva na iný si môže vyžadovať zmenu komínovej vložky. Ak napríklad chcete vymeniť tradičný krb na tuhé palivo za krb na plyn, alebo máte zabudovanú krbovú vložku na tuhé palivo, budete potrebovať novú vložku (je potrebné odlišné odvetrávanie).

  1. Komín je nebezpečný

Ak komín nemá vložku, alebo je vložka zdeformovaná, skorodovaná, opotrebená, je čas na novú, ktorá udrží váš dom v bezpečí.