Zastarané riešenie? Halogén. Moderné riešenie? LED!

0
1619

Nie, nejdeme sa venovať svetlám v automobiloch, aj keď aj v autách majú LED žiarovky výrazne navrch pred halogénovými. LED žiarovky sú však najlepším riešením všade, kde je treba svetlo. Prečo?

Pokiaľ nežijete v supermodernom prostredí, zrejme niekde vo svojom okolí ešte máte halogénové žiarovky. Vedzte, že taká halogénová žiarovka je skutočne pozoruhodný vynález. Keď ľudia vynašli elektrinu, po krátkom čase začali uvažovať nad tým, ako by sa pomocou nej dalo svietiť. A tak vznikla prvá halogénová žiarovka. A presne taká žiarovka funguje už 140 rokov, prešla síce pár zmenami, ktoré prispeli k zvýšeniu efektivity a svietivosti, ale základný princíp fungovania je stále rovnaký. Tak dlho fungujúci vynález sa len tak bežne nevidí. Všetko raz však skončiť musí a výnimkou nie sú ani halogénové žiarovky. Vravíte si, keď sú tak dobré, že dokázali fungovať s malými zmenami 140 rokov, prečo by sme ich mali meniť za niečo iné? Nuž, to „niečo iné“, pod čím myslíme LED žiarovky, prináša voči halogénom mnohé výhody. Aké sú to?

Efektívna emitácia

Za skratkou LED sa skrýva anglický výraz Led Emitting Diode, čo v preklade znamená svetlo emitujúca dióda. Princíp jej fungovania je iný ako v prípade tradičnej halogénovej žiarovky a v tom spočívajú hlavné výhody, prečo sú LED žiarovky a LED panely jednoducho lepšie. Určite ste si všimli, že halogénová žiarovka sa po nejakom čase svietenia rozohreje. To spôsobuje jej princíp fungovania, kedy tenkým drôtikom vo vnútri žiarovky, ktorý má vysoký odpor, prechádza elektrický prúd, ktorý drôtik rozžiari. Príčinou rozžiarenia je práve vysoká teplota, na ktorú sa drôtik rozohreje. Takéto tepelné straty sú nežiaduce a prejavujú sa zvýšenou spotrebou elektrickej energie, a tak aj zníženou efektivitou. LED žiarovky takýmto problémom netrpia, pri činnosti sa rozohrejú len minimálne, plus poskytujú výhody v podobe dlhej životnosti, vysokej svietivosti, nízkej spotreby elektrickej energie a podobne. A sú vhodné ako moderný spôsob svietenia aj do domácnosti, napríklad také LED pásky. Tak nesvieťte, emitujte!