Po akom rebríku sa najbezpečnejšie vyšplhať?

0
1054
rebrík

Rebrík sa nestratí v žiadnej domácnosti. Vôbec pritom nemusíte vykonávať náročné výškové práce alebo mať zvláštne hobby. Už len pri bežnom vešaní závesov alebo čistení okien na tie najvyššie miesta nedočiahne ani priemerne vysoký človek. Nedokončená, neúplne odvedená práca nemá význam – vezmite rebrík a zaraz pôjde všetko ako od ruky!

Aj jednoduché práce si vyžadujú spoľahlivú oporu na rebríku

Vybrať si rebrík do domácnosti podľa typu, variability jednotlivých častí a použitých materiálov vieme až na základe konkrétneho účelu využitia. Do menších bytových priestorov vám postačí jednoduchý, jednostranný rebrík na pretriedenie vecí z horných poličiek alebo vymaľovanie stien. Nie je rebrík základnou výbavou pre vašu profesiu ale doma a na záhrade potrebujete častejšie renovovať vo výškach? Pokojne si prezrite ponuku troj a viacdielnych výsuvných rebríkov.

Rebrík, po ktorom sa vám pôjde ako po vlastných?

Obávate sa ich robustnosti a náročného skladovania? Faktom je, že rebrík certifikovaný vo viacerých skúšobniach sveta vás musí už na prvom schodíku prekvapiť stabilitou, bezpečnosťou aj pomocou protišmykovej úpravy, jednoduchým, multifunkčným využitím. Ani viacdielne modely vás nemajú brzdiť pri práci zdĺhavým vysúvaním, skúšaním vhodnej opory o stenu a neustálym korigovaním výšky.

Pozor, dnes už ani rebrík s viacerými odnímateľnými časťami nemusí byť náročný na nastavenie a následné zloženie. Skvelým príkladom pre domácnosť, hobby a profesionálov je hliníkový rebrík, ľahký, veľmi praktický a univerzálny. Viaceré hliníkové modely nemajú ani švy, vďaka čomu sa zlepšuje ich odolnosť. Skôr ako na hmotnosť a stupeň záťaže sa zameriavame na hrúbku a úpravu jednotlivých častí. Za „silnejší“ hliníkový rebrík môžeme považovať model pri hrúbke materiálu od 1,4 mm.

Hliníkový rebrík neraz podporuje zvýšeným leskom zváraných profilov falošnú predstavu o vyššej odolnosti. Nosnosť hliníkového rebríka, ktorý dokážeme využiť ako jedno, dvoj a trojdielny sa bežne pohybuje od 10,5 kg. Pre vašu bezpečnú prácu mu nesmú chýbať oceľové kĺby, stabilizátor v spodnej časti a zaisťovacie popruhy.

Pozor, viacerí domáci majstri nenechajú ani klasický hliníkový rebrík rebríkom. Skúšajú vybaviť ho pracovnou plošinou alebo premiestňovať autom, aj keď nedisponujú potrebnou doplnkovou výbavou. Ani pri práci na rebríku nehazardujeme – stačí jeden zlý ťah, krok a letíme.