Čaj a chudnutie – čo je na tom pravda?

0
2229

Chudnutie je večná dilema, ktorá trápi mnohých ľudí. Niekedy je obezita dôsledkom zdravotných problémov, inokedy je to chybou človeka. Tak, či onak, je to seriózny problém, ktorý by nemal nijaký človek podceňovať.

V dnešnej dobe existuje množstvo spôsobov ako schudnúť. Medzi tieto spôsoby sa v posledných rokoch zaradili bylinky chlorella chudnutie alebo využívanie čaju. Dokáže človeku naozaj pomôcť? Minimálne zo strany predajcov táto záruka je.

V takomto prípade existuje množstvo čajov, ktoré podporujú chudnutie a predávajúci to neváhajú propagovať pri každej príležitosti, ktorú dostanú. Na každom tvrdení je kúsok pravdy, a v tomto článku sa zameriame na to, aká je tá pravda o čaji.

To najhlavnejšie, čo pravidelné pitie čaju prináša, je pitný režim. Už to samo o sebe podporuje proces chudnutia. Výhody spočívajú predovšetkým v:

  1. návyku dodržiavať pitný režim človek využije aj pri prijímaní jedla,
  2. udržiavaní stabilného metabolizmu – ide o pravidelnú a správnu látkovú výmenu, ktorá sa pri chudnutí musí udržovať v rovnováhe,
  3. pitný režim znižuje pocit hladu.

Čaj je na tom podobne, ako voda. Iné tekutiny sa do pitného režimu nezaraďujú, pretože obsahujú priamu energiu (mlieko, pivo), chemikálie a cukor (limonády).

Ďalšia výhoda čaju pri chudnutí spočíva v jeho zložení, ktoré pozitívne vplýva na organizmus. Dve najdôležitejšie zložky sú:

  1. fytochemikálie a antioxidanty – podporujú zdravie, na účinné chudnutie však nemajú vplyv,
  2. teín, kofeín – tieto látky zvyšujú čulosť a urýchľujú tep spolu s inými procesmi. Ich nevýhodou však je, že telo si po čase navykne a je potrebné zvyšovať dávky. Pokiaľ však počas chudnutia budete cvičiť, je to v poriadku. Spraví vás to čulejším a budete spaľovať viac kalórii a energie.

V porovnaní s kávou je na tom čaj lepšie. Hoci čaj pôsobí pomalšie, má dlhodobý efekt. Káva naproti tomu pôsobí okamžite, má však aj ďalšie látky.

Pitie čaju samo o sebe vám nepomôže schudnúť. O to sa musíte postarať vy sami. Čaj je však dobrá podporná látka, ktorá vám v chudnutí pomôže.