Keď sa pocikanie premení na inkontinenciu

0
2698

Pri narodení malého bábätka nikto nerieši pocikanú plienku alebo plachtu. Rodičia sa radujú z novorodenca a prebaľovanie je pre nich samozrejmosť. Až keď sa deti pýtať sa na toaletu, začínajú ovládať udržiavanie moču. Občas sa síce stane nehoda, no je potrebné vedieť, kedy ide skutočne o chvíľku zabudnutia pri hre alebo, naopak – o problém, ktorý treba riešiť.

Po tom, čo sa deti naučia používať nočník alebo toaletu, rodičia s radosťou zahadzujú detské plienkové nohavičky. Niekedy však dieťa príde za maminou mokré a s plačom. Vtedy sa napríklad dieťa hralo a neuvedomilo si potrebu. Niekedy má však únik moču inú príčinu.

Čo sa stalo?

Na začiatku sú situácie, keď dieťa príde pocikané a rodičia sú netrpezliví, že ich drobec sa ešte nenaučil predchádzať takýmto nehodám. Netreba si však hneď myslieť, že uniknutý moč je chyba nepozornosti dieťaťa, ale je potrebné, aby ste sa pýtali, čo sa stalo. Únik moču u deťoch až tínedžerov môže mať psychickú a urgentnú príčinu.

Takéto môžu byť príčiny detskej inkontinencie

Psychická príčina je spojená so stresom, ktoré dieťa pociťuje. Mnohokrát sa takýto stres chápe ako zľaknutie sa dieťaťa, strach z niečoho, alebo stres z fyzickej námahy, či skôr celkový adaptačný stres na prostredie a úlohy, ktoré sú mu predkladané (ako napr. pomočovanie v skôlke). Únik moču u detí je veľmi častým sprievodným znakom strachu pri šikane alebo domácom násilí. Často sa deti pocikajú cez noc, ak majú zlé sny alebo prežívajú strach. Neovládať zvierače môže dieťa aj pri fyzickej námahe, ak ho niekto núti ťahať ťažké veci, športovať, čo dieťa nechce, alebo sú na neho kladené veľké nároky.

Urgentná príčina inkontinencie detí sa vyskytuje vtedy, ak nie sú močové cesty alebo mechúr dostatočne vyvinuté. Vyprázdňovanie močového mechúra je narušené a deti dokážu mať psychický blok, kedy sa snažia cikanie redukovať. Vtedy rodičia môžu pozorovať kríženie nôh, zadržiavanie cikania rukami alebo zakrývanie rozkroku. Únik moču môže nastať aj pri obyčajnom kýchnutí či zakašľaní. Niekedy si dieťa cvrkne moč aj vtedy, keď je choré.       

Ako problém riešiť?

Ak ste sa dostali do situácie, kedy vaše dieťa pravdepodobne trpí samovoľným únikom moču, mali by ste ako prvé vyhľadať odborníka. Doktor vám odporučí, ako postupovať, či môže dieťa podstúpiť elektrostimuláciu panvového dna. Vysvetlí vám, ako máte s dieťaťom cvičiť cviky panvového dna a ako prispôsobiť život tomuto ochoreniu.

Na trhu sa objavujú viaceré značky pomôcok, no mnoho doktorov odporúča inkontinenčné pomôcky TENA. Táto značka ponúka pre väčšie deti, ktoré už nemôžu nosiť klasické detské plienky, špeciálne inkontinenčné vložky. Tieto vložky sú určené nielen pre dievčatá, ale aj pre chlapcov, ktorým je tvar vložiek prispôsobený.

Pokiaľ sú takéto špeciálne vložky zachytávajúce moč nedostatočné, môžete pre dieťa kúpiť nohavičkové plienky určené na stredný únik moču. Funkciou týchto plienok je nielen zadržanie moču, ale aj eliminácia zápachu a zvýšená ochrana proti pretekaniu.

Pomôcky, ktoré nesklamú

Okrem nohavičkových plienok môžete kúpiť deťom tenšie ochranné spodné prádlo, ktorého výhodou je splynutie s oblečením. Vaše dieťa môže nosiť takéto ochranné prádlo pod oblečením a nikto si to nevšimne. Pokiaľ sa inkontinencia u vášho dieťaťa zhorší až na ťažší únik, TENA značka ponúka nohavičky s kompletnou ochranou alebo s vyvýšeným pásom. Takéto nohavičky dokážu zabrániť pretekaniu a zachytávajú nielen uniknutý moč, ale aj stolicu. Najviac používané sú u postihnutých detí alebo po ťažšom úraze či operácii.

Dbajte na hygienu

Pri inkontinencii je hygiena veľmi dôležitá a musíte si zapamätať dieťa umývať každý deň. Pokiaľ dieťa trpí len slabším únikom moču, postačí vám špeciálny sprchovací gél alebo čistiaca pena. Obsahuje látky, ktoré ochraňujú a ošetrujú postihnutú pokožku. Veľmi praktické sú čistiace vlhčené obrúsky, ktoré si môžete zobrať kdekoľvek. Poskytujú okamžité očistenie a odľahčenie pokožky od amoniaku, ktorý je vylučovaný v moči.

Popri hygiene dbajte na dostatočnú hydratáciu pokožky. Používajte hydratačné mlieko určené pre inkontinenčných pacientov, ktoré chráni pokožku a obsahuje veľa vitamínov. Taktiež je dôležité, aby malo dieťa hydratované ruky, preto doktori odporúčajú zinkové alebo vazelínové krémy na pokožku. Výhodou TENA pomôcok je dostupnosť vzoriek, ktoré môže vaše dieťa vyskúšať.

Časová hojdačka inkontinencie

Ochorenie úniku moču sa u ľudí vyskytuje vekom akoby na hojdačke. Keď sa narodí malé dieťa, únik moču môže nastať až 20-krát za deň. Ako dieťa rastie a pomaly starne, únik moču je menej častý, až si dokáže únik moču ovládať. Približne od tretieho roka života dokáže človek zadržať moč a potrebu chodiť na záchod pociťuje a ovláda.

Existujú však prípady, kedy sa stane “nehoda” a moč unikne. Inkontinenciou môžu trpieť ľudia aj v neskoršom veku. U žien môže nastať toto ochorenie napríklad pri tehotenstve a po pôrode. Následne s vekom stúpa pravdepodobnosť inkontinencie pri oboch pohlaviach.

Nastane teda situácia, kedy sa nechcený únik moču vráti a už nevylieči. Človek je teda na časovej hojdačke inkontinencie, ktorej, ak nebude počas svojho života precvičovať svaly panvového dna, sa nevyhne.