Sú detské ohrádky naozaj bezpečné?

0
4488

Každá mamička to veľmi dobre pozná. Občas si chce počas dňa upratať, prípadne len v pokoji vypiť kávu, no pokiaľ dieťatko lozí po celom byte, je to skôr nemožné. Práve na tento účel sú ideálnym riešením detské ohrádky, ktoré chránia deti pred potenciálnym nebezpečenstvom. Avšak, vedeli ste o tom, že ohrádka je vhodným riešením len pre deti do určitého veku?

Pre koho je detská ohrádka určená?

Ohrádka pre deti je v podstate ohraničený priestor, z ktorého sa dieťatko samo nedostane, čiže by sa dalo povedať, že je skutočne bezpečná. Poznáme ohrádky drevené a skladacie sieťové, pričom každá z nich musí spĺňať bezpečnostné normy. Dokonca, zakúpiť môžete tiež chrániče alebo kolieska pre ľahšiu manipuláciu, čo oceníte predovšetkým vtedy, ak potrebujete ohrádku premiestňovať z jedného miesta na druhé. Treba mať však na pamäti, že k jej využívaniu je nutné postupovať s ohľadom na vek a potreby dieťaťa, keďže ohrádka je vhodná len cca do 8 mesiacov života dieťaťa! Kojenec leží na jednom mieste, pomaličky sa zoznamuje so svojim vlastným telíčkom a jediné, čo robí je to, že sa naťahuje, resp. lezie pomerne na jednom mieste. S ďalším rastom sa však situácia mení, a práve vtedy je dobré vymeniť ohrádku za klasickú deku.

Nesnažte sa za každú cenu dieťa ponechať v ohrádke!

Už je vaše dieťa väčšie, pohybuje sa z jedného miesta na druhé, no vy ho aj napriek tomu ponechávate v ohrádke? Chyba! Bude sa v nej cítiť ako vo väzení, ba dokonca sa môže jeho vývoj rapídne spomaliť. Uvedomte si, že dieťa potrebuje spoznávať okolie, radovať sa z pohybu a objavovania nových vecí, a práve preto mu to musíte vy, ako rodičia umožniť. Ohrádky pre deti sú teda skôr krátkodobou záležitosťou, keďže pre dieťa je prirodzenejšie loziť, hrať sa s hračkami a jednoducho sa učiť nové veci.