Zázrak s menom Aloe vera

0
858
Zázrak s menom Aloe vera

Aloe Vera je nenápadná rastlinka, ktorá vo vnútri svojich listov ukrýva hotový poklad. Je to šťava a dužina ktorá dokáže hydratovať pokožku a podporuje hojenie rán. Pestovať ju doma v kvetináči nie je žiadna veda.

Pozitívne účinky Aloe vera

Aloe vera je sýto zelená rastlina, ktorej listy sú silné a tuhé. Ak ho odlomíte alebo odrežete, vytečie z neho sladká šťava, ktorá má rovnako ako gél listu liečivé účinky. Aloe vera posilňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha nášmu telu bojovať s vírusovými infekciami. Pôsobí protizápalovo aj dezinfekčne a pomáha zvyšovať odolnosť voči baktériám. Napomáha správnemu tráveniu, pomáha odbúrať prekyslenie žalúdka a pálenie záhy. Skvelé účinky má aj pri detoxikácii.

Nájsť v prírode podobnú rastlinu, s tak všestranným využitím je takmer nemožné.

Ako sa dá Aloe vera využiť

Pokiaľ máte Aloe vera doma v kvetináči, máte vlastne súkromného lekára. Stačí, keď list zrežete či ulomíte a šťavu natriete na odreninu, reznú ranu, ale aj popáleninu, uštipnutie, akné a pod. Na rozsiahlejšie miesta môžete položiť pozdĺžne rozrezaný list a nechať chvíľu pôsobiť. Uvidíte, že sa rany budú hojiť oveľa lepšie.

Aloe vera gél sa dá využiť aj na dezinfekciu ústnej dutiny a pri zápaloch zubov či ďasien. Vie si poradiť aj s bolesťami kĺbov, svalov a ich regeneráciou.

Šťava sa najčastejšie používa pri tráviacich ťažkostiach alebo pre detoxikáciu organizmu. Jej chuť nie je moc príjemná, a tak sa do nej pridávajú najrôznejšie ovocné šťavy (napríklad brusnicová šťava), aby bol nápoj chutnejší. V predaji sa však nikdy nestretneme so 100% šťavou alebo gélom. Takéto produkty nemožno spoľahlivo uchovať, začali by plesnivieť alebo fermentovať. A tak sú nutné najrôznejšie konzervačné prísady. Preto označenie vyrobené zo 100% Aloe vera znamená len to, že základ výrobku je kvalitná prírodná šťava alebo gél z Aloe vera, ale v produkte sa nachádzajú aj ďalšie prídavné látky.

Aloe vera – pomocník v potravinách aj kozmetike

Keďže Aloe vera obsahuje upokojujúce, protiplesňové a protizápalové zložky a navyše dokáže hydratovať, existuje celý rad kozmetických výrobkov, do ktorých sa Aloe vera pridáva. Sú to šampóny, telové mlieka, rúže, vody po holení, zubné pasty, opaľovacie a hydratačné krémy, tinktúry a pod. Sortiment výrobkov obsahujúcich látky z Aloe vera je však oveľa širší. Sú to tiež detské plienky, dámske vložky, latexové vyšetrovacie rukavice, prípravky na chudnutie, depilačné prostriedky, protiplesňové preparáty, alebo aj čistiace prostriedky, paplóny a obliečky. A to zďaleka nie je všetko, pretože neustále sú vyvíjané ďalšie a ďalšie výrobky z Aloe vera.

Táto rastlina sa využíva aj na výrobu rôznych nápojov – určite ste sa už stretli s nápojom z Aloe vera. Ak ste ho ochutnali, tak už viete, že sa jedná o veľmi osviežujúce a chutné pitie.Aloe Vera je skrátka taký malý zázrak v kvetináči, ktorý vie nielen ozdobiť domácnosť, ale byť aj veľmi praktický. Pri troche hľadania môžete naraziť aj na rad receptov, ako si vyrobiť v domácich podmienkach z Aloe treba džús, sirup alebo rôzne kozmetické prípravky. Máte doma Aloe vera aj vy? Nepestujte ju len pre krásu a naplno využite jej liečivý potenciál.